Jedynie prawda jest ciekawa


Romaszewski: w sprawie smoleńskiej widać dramat

26.04.2013

Rozmowa ze Zbigniewem Romaszewskim, byłym wicemarszałkiem Senatu, działaczem opozycji antykomunistycznej.

Stefczyk.info: z wykształcenia jest Pan fizykiem. Fizyka to nauka ścisła. Dlaczego w Pana ocenie coraz częściej w Polsce mamy sytuację, w której eksperci zajmujący się daną dziedziną zajmują przeciwstawne stanowiska. Dodatkowo oba potem nie są w żaden sposób weryfikowane. Taką sytuację mamy ws. smoleńskiej, w sprawie obniżenia wieku szkolnego, czy ws. wieku emerytalnego. Czy to świadczy o kryzysie racjonalności?

Zbigniew Romaszewski: Kryzys racjonalności jest dla mnie oczywistością. I to jest zresztą tendencja ogólnoświatowa. Jeśli obrót w sferze reklamy wynosi w skali świata miliardy złotych, to gdzie tu miejsce na racjonalność. Nie ma racjonalnych reklam, my się odwołujemy do emocji. I ten sposób działania ze świata reklamy przeniósł się do życia publicznego. W tym momencie powstaje pytanie, jak daleko poszła brutalizacja życia publicznego. Coraz bardziej eskaluje się agresję w tym życiu. A sprawa racjonalności, że się nie zgadzają stanowiska stron... Mnie wbiło w ziemię, jak prokurator Ireneusz Szeląg oświadczył, że w Smoleńsku wykryto cząstki wysokoenergetyczne. Używa tego sformułowania, żeby tylko nie powiedzieć trotyl. Cały czas w czasie słynnej już konferencji prasowej mówił o cząstkach wysokoenergetycznych.

Dlaczego to Pana zdziwiło?

Bo co to są cząstki wysokoenergetyczne? To są cząstki występujące w promieniowaniu kosmicznym, powyżej 100 gigaelektronowoltów. Takiego pojęcia nie ma w całej fizyce. To jest jakaś brednia. Żeby nie użyć słowa trotyl można było powiedzieć cokolwiek. I to się później powtarza. To trochę załamuje.

Kto tworzy taką atmosferę - media, politycy?

Głównie media, dziś polityków się rzadko słyszy. Mediów nie interesuje to, co robią i mówią politycy, jakie prace prowadzi się w Sejmie. Media skupiają się na sprawach emocji, potrzebują emocji. Ja wciąż mam przyzwyczajenie, że przeglądam prasę. I muszę powiedzieć, że jestem coraz bardziej znudzony. Ja w gazetach szukam głównie informacji, ale otrzymuję przede wszystkim wiedzę o poglądach autorów. Ja poglądy ciekawych autorów znam. Wiem, czego można się spodziewać po ludziach, których teksty czytam. Widzę natomiast gigantyczną oszczędność na faktach. Podstawowe dane nie przedostają się do opinii publicznej. Rzetelne dziennikarstwo jest drogie, więc media chętniej biorą jakichś młodych, niedouczonych. A oni co mogą stworzyć? Będą bazowali na emocjach - coś im się podoba, a coś nie podoba. I teraz mamy zadziwiającą nagonkę na Antoniego Macierewicza. To coś niebywałego. On nie powiedział nic specjalnego, powiedział jedynie, że był taki problem, że była taka wiadomość, że trzy osoby mogły przeżyć katastrofę.

I się zaczęło.

Nagle okazało się, że powiedział coś skandalicznego, słyszymy, że poseł Macierewicz mówi, że ktoś przeżył tragedię. A przecież on podał tę wiadomość, jako przykład niesprawdzonej przez prokuraturę plotki. Tego nie sprawdzono, nikt tą plotką się nie zajął. Jak się bada taką katastrofę, jak katastrofa smoleńska to trzeba badać każdy wątek. Jednak w sprawie smoleńskiej widać dramat.

Gdzie Pan ma nadzieje na prawdę o Smoleńsku?

Ja te nadzieje lokuje w Antonim Macierewiczu. On prowadzi te sprawy w bardzo dobry sposób. Zaraz po tragedii okazało się, że oficjalne czynniki będą prowadziły rozważania psychologiczne - co czuł Błasik, co czuł pilot. I szybko się okazało, że sprawy techniczne nie są w ogóle brane pod uwagę. Przez ponad rok nikt się sprawami technicznymi nie zajmował. A już na drugi dzień po tragedii słyszeliśmy, że katastrofa to wynik błędu pilota. I dziś ja nie wiem, czy w Smoleńsku był wybuch czy nie. Wiem, że hipoteza zamachu oraz hipoteza niesprawności samolotu nie były w ogóle badane. I liczę, że wciąż będą się pojawiać nowi naukowcy, którzy będą chcieli się zajmować sprawą smoleńską, którzy będą chcieli dzielić się swoją wiedzą w tej sprawie. Już obecnie znaleźli się naukowcy, którzy coś wiedzą. Jednak z nimi nie podejmuje się dyskusji. Jest prawda objawiona pana Laska...

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 2. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 3. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 4. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 5. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 6. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 7. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 8. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook