Jedynie prawda jest ciekawa


Romaszewski: To skandal dyskryminacyjny

18.01.2012

Według mnie za decyzją KRRiT ws. Telewizji Trwam swoją interesy polityczne i osobiste. Chciałbym, żeby Krajowa Rada powiedziała jasno, jakie były kryteria brane pod uwagę przy decyzji o dostępie do multipleksu – mówi portalowi Stefczyk.info Zbigniew Romaszewski, były senator PiS, były prezes Komitetu ds. Radia i Telewizji.

Stefczyk.info: Jak Pan ocenia odrzucenie zażalenia Telewizji Trwam, która chciała otrzymać miejsce na multipleksie?

Zbigniew Romaszewski: Tę sytuację uważam za skandal. Trwam to jedna z popularniejszych telewizji w kraju. Obecnie sytuacja nie jest tak dramatyczna, by Trwam miała przestać nadawać w ogóle. Jednak obecność na multipleksie jest znacznym ułatwieniem. To zmienia zupełnie realia nadawania telewizji. Zapewnia bowiem nieograniczony zasięg na terenie całego kraju. Każdy, kto płaci abonament, ma dostęp do programów umieszczonych na multipleksie. Okazuje się jednak, że jedną z podstawowych telewizji dla sporej grupy Polaków eliminuje się z tej platformy. Zamiast niej wprowadza się na multipleks jakieś śmieci. To jest skandal.

Co Pana zdaniem stoi za tą decyzją?

Według mnie interesy polityczne, osobiste. Chciałbym, żeby Krajowa Rada powiedziała jasno, jakie były kryteria brane pod uwagę przy decyzji o dostępie do multipleksu. Tego nie wiemy, procedury są nieprzejrzyste. Argumenty finansowe, na które powoływał się szef Rady Jan Dworak, są zupełnie niewiarygodne. Daj Boże każdemu, żeby umiał prowadzić inicjatywy ekonomiczne jak ojciec Tadeusz Rydzyk. On ma przecież niesłychany talent biznesowy. I nagle rzuca się mu kłody pod nogi, ponieważ nie pasuje do istniejącego układu.

Czy jest to kolejny element ograniczania debaty publicznej?

Wystarczy spojrzeć na proporcje. Wyniki ostatnich wyborów pokazały, że ponad 30 procent społeczeństwa to ludzie związani światopoglądowo z PiS. A gdzie w takim razie jest 30 procent mediów konserwatywnych? Sama statystyka wyraźnie pokazuje przechył rynku medialnego.

Pan ma jakieś nadzieje na zmianę decyzji ws. Telewizji Trwam?

W obecnej sytuacji powinno nastąpić zaskarżenie decyzji Rady do sądu. Jednak ja nie wierzę w skuteczność tego zaskarżenia. Ono jest jednak warunkiem, by wystąpić z tą sprawą do Strasburga. Mamy do czynienia ze skandalem dyskryminacyjnym, więc Strasburg jest właściwym miejscem, do którego można się odwołać w tej sprawie.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[fot. PAP/Grzegorz Jakubowski]

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook