Jedynie prawda jest ciekawa


Romaszewski: Skandal goni skandal

23.10.2012

O ekshumacji Ryszarda Kaczorowskiego i Anny Walentynowicz oraz działaniu państwa ws. Smoleńska portal Stefczyk.info rozmawia z byłym senatorem PiS, wicemarszałkiem Senatu, działaczem opozycji antykomunistycznej Zbigniewem Romaszewskim.

Stefczyk.info: W poniedziałek odbyła się ekshumacja ciała śp. Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego. O czym świadczy fakt, że polskie państwo w przypadku tak znaczących postaci dla Polski, jak Prezydent Kaczorowski czy Anna Walentynowicz nie dopełniło obowiązku, nie sprawdziło czy ich ciał nie pomylono?

Zbigniew Romaszewski: Sprawę zamiany ciał Anny Walentynowicz bardzo mocno przeżywaliśmy. W sprawie tragedii smoleńskiej skandal goni skandal. Tyle chyba wystarczy za komentarz. Pytaniem otwartym pozostaje, czy Rosjanie wiedzieli z jak ważnymi dla Polski i Polaków postaciami mają do czynienia. Wydaje się, że totalny bałagan i lekceważenie wszystkiego miesza się w tej sprawie z jakimiś niejasnymi intencjami. Część rzeczy wygląda, jakby to wszystko miało jakiś cel, jakbyśmy mieli do czynienia z działaniami zaplanowanymi. Do dziś nie umiem powiedzieć, czy żołnierz rozwalający łomem szybę tupolewa robił to przez przypadek, czy to była jakaś demonstracja, niszczenie śladów przestępstwa, czy może pokazanie "Polaczkom", co Rosja o nich sądzi...

Łańcuch podobnych wydarzeń trwa do dziś, o czym świadczy sprawa ujawnienia szokujących zdjęć ofiar katastrofy. Czy bierność polskich władz w tej sprawie rozzuchwala stronę rosyjską?

Polskie władze już do końca kwietnia 2010 roku utraciły wszelkie wpływy. I nawet chyba się tym nie przejęły. Powiem więcej, one wydawały się nawet bardzo zadowolone z obrotu spraw. Obecnie nie wiem, czy jest szansa na zmianę sposobu działania w sprawie smoleńskiej. Co rusz działania rosyjskie są jawnym sygnałem, że Rosjanie mają Polaków w nosie. Do zmian w podejściu władz rosyjskich może jedynie doprowadzić zmiana polskiej polityki zagranicznej. Bez tego nic się nie poprawi. Zmiana jednak wydaje się bardzo trudna, ponieważ bardzo daleko zaszliśmy w tę stronę, która powoduje naszą zależność od Rosji.

Na co liczy Tusk? Przecież on zna skalę zaniedbań czy wręcz działań niezgodnych z prawem

Sądzę, że on liczy na media, które do tej pory go wspierały. One budowały i rozwijały potworne kłamstwa wokół sprawy smoleńskiej. Te działania widać od 10 kwietnia. Skala kłamstw, skala wypisywanych bzdur była niesłychana. Gdy ktoś zbierze je w jedną publikację, to będziemy mieli coś porównywalnego do "Nowych Aten".

Wielu komentatorów wskazuje, że Tusk liczy na karierę w instytucjach unijnych. Czy Europa da mu parasol ochronny ws. smoleńskiej?

Uważam, że on traci ostatnią okazję na karierę, na stanowisko stworzone wprost dla niego. On powinien startować w wyborach na prezesa PZPN. Wtedy miałby kilkukrotnie wyższą pensję niż premier i robiłby to, co lubi. A kariera w unijnych instytucjach? No nie wiem. Tam niby każdy może się odnaleźć. To podobnie, jak z Pokojową Nagrodą Nobla. Ją też może dostać każdy. Unia jest dziś w takiej kondycji, że władzę tam może sprawować niemal każdy.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Paweł Supernak]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 7. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook