Jedynie prawda jest ciekawa


Romaszewski: Nikt za nic w Polsce nie odpowiada

13.05.2013

Rozmowa z byłym senatorem, wicemarszałkiem Senatu, Zbigniewem Romaszewskim, działaczem opozycji antykomunistycznej.

Stefczyk.info: W ostatnich latach na świecie odbywają się procesy polityków. Sądowe sprawy mają lub mieli m.in. były prezydent Niemiec, były prezydent Francji. Drugi były prezydent Francji jest objęty śledztwem ws. korupcji. Sąd skazał niedawno kolejny raz byłego premiera Włoch, sądzi się w ponownym procesie byłego dyktatora Egiptu. A w Polsce od początku III RP właściwie nie ma żadnych procesów polityków. Są tak nieskazitelni czy bezkarni?

Zbigniew Romaszewski: W mojej ocenie to bezkarność władzy. Ta bezkarność jest przede wszystkim skutkiem polityki przyjętej w 1989 roku. Wtedy rzucono hasło, mówiące, że wszystko idzie w niepamięć. Nic nie pamiętamy, stawiamy grubą kreskę. To była ideologia, z której skutków myśmy nie zdawali sobie sprawy. A konsekwencje moralne tego są olbrzymie. Jeśli bowiem ludzie odpowiedzialni za stan wojenny nie zostali nigdy ukarani, to ja nie znam w ciągu 24 lat polityka, którego warto ukarać, którego warto sądzić. Winy ludzi odpowiedzialnych za stan wojenny są zupełnie nieporównywalne do win polityków współczesnych. Dla mnie to jest niezwykle ważna sprawa. Odpowiedzialności nie ponieśli ludzie, którzy działania doprowadziły do ofiar, do złamania kręgosłupa społeczeństwa. Zniszczono solidarność społeczną, która budowała wspólnotę narodową. To zostało zniszczone. Nie można nikogo sądzić w kraju, w którym sędzia Widaj, który ma na koncie 106 sześć wyroków śmierci, umiera jako "niezawisły sędzia w stanie spoczynku". Mamy do czynienia z absurdem. Sędziowie PRL, którzy realizowali dokładnie wytyczne partii odnośnie wyroków w każdej sprawie, nagle się obudzili i zostali nazwani niezawisłymi sędziami.

To miało potem swoje skutki?

Oczywiście. Przecież to nie jest normalna i zdrowa sytuacja. Oni się obudzili jako niezawiśli. A zatem nie ma powodów, by kogokolwiek o cokolwiek oskarżać. To jest początek tej rzeczywistości, w której władza za nic nie odpowiada. Ta sytuacja budzi sprzeciw, budzi poczucie nieodpowiedzialności. Nikt za nic w Polsce nie odpowiada. Hasło "grubej kreski" okazało się być przyzwoleniem na całkowity brak odpowiedzialności. Jeśli przykłady zbrodni nie są karane, osoby za nie odpowiedzialne nie tylko nie są pociągane do odpowiedzialności, ale wręcz zaczynają funkcjonować, jako niezawiśli sędziowie, to jak może działać normalne demokratyczne sądownictwo? Jak może funkcjonować polityka, jeśli przestępstwa, delikty konstytucyjne, czy inne występki władz są niczym w porównaniu z nierozliczonym stanem wojennym? A stan wojenny nie został osądzony, mimo iż był całkowicie bezprawnym zamachem stanu. Tu jest głęboki grzech polskiej transformacji.

Dlaczego on został popełniony?

Być może - co nawet jakoś zrozumiałe - rozpoczęcie rozliczenia czasu PRL i zbrodni komunistycznych przerażało premiera Tadeusza Mazowieckiego. Jednak z drugiej strony budując ideologię grubej kreski zapomniano o odpowiedzialności. Zniknęło pojęcie moralności, prawo funkcjonuje jako system czysto formalny, więc odpowiedzialność jest fikcją.

Ideologia grubej kreski może zostać w jakiś sposób zniesiona? Jak przywrócić odpowiedzialność w Polsce?

To trzeba zrobić. To jeden z podstawowych problemów, które trzeba rozwiązać, by mieć państwo polskie. Jednak obecnie trzeba dotrzeć do każdego obywatela i go zmienić. Ten system nieodpowiedzialności dotyczy już nie tylko polityków, ale również wszystkich. Skoro bowiem władze za nic nie odpowiadają, to dlaczego obywatele mają? Więc obywatele nie odpowiadają, biznesmeni nie odpowiadają, pracownicy mogą nie pracować itd. To powoduje gigantyczne zamieszanie, kryzys moralny. To trzeba odbudować. A jednym z najważniejszych kroków na tej drodze jest uzdrowienie, zreformowanie wymiaru sprawiedliwości. Nie mówię o roszadach personalnych, ale głębokiej reformie sądownictwa. Trzeba doprowadzić do tego, by krzywda obywatelska była widziana przez sądy, by sądy ją widziały. Tak rozumiany system wymiaru sprawiedliwości jest elementem całego systemu polityczno-społecznego. Bez głębokich zmian się nie obejdzie. I te zmiany muszą również dotyczyć regulacji prawnych, w tym konstytucji. To będzie trudne, ale trzeba tego dokonać.

Rozmawiał saż
[Fot. Gen. Jaruzelski na posiedzeniu RBN, Prezydent.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 3. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 7. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook