Jedynie prawda jest ciekawa


Romaszewski: nie można powielać plotek

24.01.2014

Rozmowa z byłym wicemarszałkiem Senatu Zbigniewem Romaszewskim, działaczem opozycji antykomunistycznej w PRL.

Stefczyk.info: „Washington Post” informuje, że Polska otrzymała od USA 15 mln dolarów za możliwość ulokowania w naszym kraju tajnego więzienia CIA. Jak pan ocenia wiarygodność tych doniesień?

Zbigniew Romaszewski: To jest dla mnie zdumiewająca historia, że „Washington Post” ma akurat tego typu zmartwienia. Nie przeszkadza mu ani Guantanamo, ani ustawa dopuszczająca stosowanie tortur. Ich interesuje obóz, który miał być w Polsce... Ta sprawa jest tajemniczo prowadzona i trudno powiedzieć, ile jest w tym prawdy. Gdy przejeżdża się przez Kejkuty to widać, że one się od tamtego czasu zmieniły, ale to wszystko co można powiedzieć.

Czego pana zdaniem należy się domagać w tej sprawie? Ta sprawa powinna stać się przedmiotem publicznej debaty? Czy tym się może nie powinnyśmy zajmować?

Jestem przekonany, że ta sprawa krąży wokół Polski. Ona funkcjonuje w mojej ocenie jako pewnego rodzaju straszak, jako narzędzie napaści obecnie. Jak tę sprawę wyjaśnić? Jak do tego dotrzeć? Muszę powiedzieć, że nie potrafię powiedzieć.

Oczekuje pan publicznego stanowiska Tuska w związku z publikacją „WP”?

Oczywiście, takie stanowisko jest niezbędne. Nie można dawać się tak walić po łbie. Trzeba uprzejmie przeprosić za tę sprawę, albo powiedzieć wszystkim, żeby się odczepili.

Co jeśli okaże się, że doszło w Polsce do powstania więzień CIA? To się mieści w pana ocenie w logice współpracy polsko-amerykańskiej?

To nie jest sprawa, w której można polegać na plotkach, na domysłach. Uważam, że kłamstwa są nieakceptowalne. Jeśli doszło – podkreślam - jeśli doszło do powstania więzień, to musimy mieć do czynienia z faktami. To nie może być tak, że jedna pani powiedziała coś komuś. Nie wiadomo, co, ani komu, ale rozpędza się nagonkę. Mówmy o konkretach, faktach. Polska wciąż walczy o prawdę o Smoleńsku, ale tym się nikt nie interesuje. Nikt się nie zająknął, choć w tej sprawie znane są fakty. Nikt się tym nie zainteresował. „Washington Post” też tej sprawy nie drąży. A sposób pokazywania tej sprawy przez Rosję oraz polski rząd jest nielogiczny. Ta sprawa jest postawiona na głowie. W tej sprawie mamy fakty, ale wszyscy milczą, o sprawie CIA się mówi, choć na razie nie ma żadnych faktów.

Gazeta twierdzi, że prezentuje takie fakty

Rozpowszechnia się w tej sprawie „fakty”, które nie mają podstaw. Jeśli „Washington Post” ma jakieś wiadomości, niech przedstawi dowody, informatorów, niech sprawę rozstrzygną sądy...

Rozmawiał TK
[Fot. wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. 1270kijowniaij 25.04.2018

  Oto i są. To oni żerują na dramacie niepełnosprawnych...

  Jeszcze kilka godzin temu pisaliśmy, że w tym sporze dawno przestało chodzić o dobro niepełnosprawnych, a ktoś próbuje zbić na nim kapitał polityczny i pieniądze. Okazuje się, że nie trzeba było długo czekać na potwierdzenie naszych przypuszczeń.

 2. 1270facebookstefczyk 25.04.2018

  Tych słów już nie napiszesz na Facebooku

  Nowy regulamin największego portalu społecznościowego wchodzi w życie 25 maja

 3. 1270twitterPOl 25.04.2018

  „Im zależy tylko na pieniądzach. Wykorzystują swoje niepełnosprawne dzieci”

  Za nami kolejne godziny protestu opiekunów dzieci niepełnosprawnych. Mimo szerokich propozycji ze strony rządu, protestujący nie zamierzają ustąpić. Jeszcze kilka dni temu zastanawialiśmy się kto im płaci

 4. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 5. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 6. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 7. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 8. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook