Jedynie prawda jest ciekawa

Romaszewski: nie można powielać plotek

24.01.2014

Rozmowa z byłym wicemarszałkiem Senatu Zbigniewem Romaszewskim, działaczem opozycji antykomunistycznej w PRL.

Stefczyk.info: „Washington Post” informuje, że Polska otrzymała od USA 15 mln dolarów za możliwość ulokowania w naszym kraju tajnego więzienia CIA. Jak pan ocenia wiarygodność tych doniesień?

Zbigniew Romaszewski: To jest dla mnie zdumiewająca historia, że „Washington Post” ma akurat tego typu zmartwienia. Nie przeszkadza mu ani Guantanamo, ani ustawa dopuszczająca stosowanie tortur. Ich interesuje obóz, który miał być w Polsce... Ta sprawa jest tajemniczo prowadzona i trudno powiedzieć, ile jest w tym prawdy. Gdy przejeżdża się przez Kejkuty to widać, że one się od tamtego czasu zmieniły, ale to wszystko co można powiedzieć.

Czego pana zdaniem należy się domagać w tej sprawie? Ta sprawa powinna stać się przedmiotem publicznej debaty? Czy tym się może nie powinnyśmy zajmować?

Jestem przekonany, że ta sprawa krąży wokół Polski. Ona funkcjonuje w mojej ocenie jako pewnego rodzaju straszak, jako narzędzie napaści obecnie. Jak tę sprawę wyjaśnić? Jak do tego dotrzeć? Muszę powiedzieć, że nie potrafię powiedzieć.

Oczekuje pan publicznego stanowiska Tuska w związku z publikacją „WP”?

Oczywiście, takie stanowisko jest niezbędne. Nie można dawać się tak walić po łbie. Trzeba uprzejmie przeprosić za tę sprawę, albo powiedzieć wszystkim, żeby się odczepili.

Co jeśli okaże się, że doszło w Polsce do powstania więzień CIA? To się mieści w pana ocenie w logice współpracy polsko-amerykańskiej?

To nie jest sprawa, w której można polegać na plotkach, na domysłach. Uważam, że kłamstwa są nieakceptowalne. Jeśli doszło – podkreślam - jeśli doszło do powstania więzień, to musimy mieć do czynienia z faktami. To nie może być tak, że jedna pani powiedziała coś komuś. Nie wiadomo, co, ani komu, ale rozpędza się nagonkę. Mówmy o konkretach, faktach. Polska wciąż walczy o prawdę o Smoleńsku, ale tym się nikt nie interesuje. Nikt się nie zająknął, choć w tej sprawie znane są fakty. Nikt się tym nie zainteresował. „Washington Post” też tej sprawy nie drąży. A sposób pokazywania tej sprawy przez Rosję oraz polski rząd jest nielogiczny. Ta sprawa jest postawiona na głowie. W tej sprawie mamy fakty, ale wszyscy milczą, o sprawie CIA się mówi, choć na razie nie ma żadnych faktów.

Gazeta twierdzi, że prezentuje takie fakty

Rozpowszechnia się w tej sprawie „fakty”, które nie mają podstaw. Jeśli „Washington Post” ma jakieś wiadomości, niech przedstawi dowody, informatorów, niech sprawę rozstrzygną sądy...

Rozmawiał TK
[Fot. wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 2. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 3. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 4. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 5. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 6. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 7. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

 8. 1270szcheternuydziewczonka 29.11.2017

  Niesamowita scena w kościele. Ta dziewczynka wzruszyła wszystkich

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook