Jedynie prawda jest ciekawa


Romaszewski: Marsz jest upomnieniem się o wolność

09.12.2012

Po prostu są w Polsce ludzie, którzy marzą, żeby Jarosław Kaczyński w ogóle przestał działać, żeby się nie pokazywał i nie podejmował żadnych inicjatyw - ocenia Zbigniew Romaszewski, wieloletni senator i działacz opozycji antykomunistycznej.

Stefczyk.info: Dlaczego zdecydował się pan wejść w skład Komitetu Honorowego marszu zaplanowanego na 13 grudnia?

Zbigniew Romaszewski: Przede wszystkim z tego powodu, że jest to marsz organizowany przez Prawo i Sprawiedliwość, które powinienem dziś wspierać, ponieważ jest to w gruncie rzeczy jedyna partia na polskiej scenie politycznej, która reprezentuje inny program i która zajmuje się realnymi problemami naszego kraju.

Czy wyjście na ulice jest skutecznym przejawem polityki PiS?

Wydaje mi się, że ta demonstracja jest po prostu kolejnym upomnieniem się o cały szereg rzeczy, które w naszym kraju są w sytuacji katastrofalnej. Jest przypomnieniem, że była kiedyś taka straszna noc, jednak potrafiliśmy się odbić od dna. I w tej chwili też powinniśmy się odbić od tego dna i załatwić sprawy edukacji, służby zdrowia, no i wolności mediów, bo to co się dzieje w tej kwestii jest przerażające. To wyraz solidarności z tymi, których wolność jest likwidowana i ograniczana; my się po prostu domagamy tej wolności.

Jak pan odniesie się do zarzutów, które odnoszą się do samej daty 13 grudnia? Nie oburza pana, że w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego organizuje się partyjny marsz?

Nie bardzo widzę to, co miałoby mnie oburzać. Po prostu są w Polsce ludzie, którzy marzą, żeby Jarosław Kaczyński w ogóle przestał działać, żeby się nie pokazywał i nie podejmował żadnych inicjatyw. Celem tych ludzi jest rozbicie środowisk prawicowych, a najlepiej likwidacja Prawa i Sprawiedliwości, dlatego z ich strony można się spodziewać krytyki wobec każdej inicjatywy Kaczyńskiego. Do tego się trzeba przyzwyczaić i przestać się tym przejmować.

Z ust i piór niektórych dziennikarzy pojawiają się sugestie, że Kaczyński takim marszem próbuje rekompensować sobie zbyt małą działalność w czasach komunizmu.

Ciekawi mnie, o jakich dziennikarzach pan mówi. Bo to by trzeba pokazać z nazwiska, żeby ocenić ich zaangażowanie w tamtych czasach. Może pan kogoś przytoczyć?

Lis Tomasz.

Pierwszy raz słyszę o tak wybitnej postaci z okresu stanu wojennego.

Organizatorzy marszu piszą o obronie stanu demokracji i wolności w Polsce. Czy uważa pan, że jest o co się upominać?

W sposób oczywisty, ponieważ racje, że głos może zabierać tylko ten, kto ma pieniądze są poglądami kompletnie mi obcymi. Mówi się, że pieniądze dają prawo do kształtowania opinii publicznej. Nie, nie dają i uważam, że przywrócenie i przestrzeganie prawa do swobody wypowiedzi jest w tej chwili jedną z najważniejszych rzeczy w Polsce.

Dziękuję za rozmowę.

not. ll

[Fot. marsz13grudnia.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook