Jedynie prawda jest ciekawa


Romaszewska: Wyjaśnić sprawę Obławy Augustowskiej!

17.06.2013

Rozmowa z dziennikarką, publicystką, wiceprezes SDP Agnieszką Romaszewską-Guzy.

Stefczyk.info: W lipcu 2013 roku do kancelarii Prezydenta, Premiera, Marszałków Sejmu i Senatu RP trafi apel dotyczący obławy augustowskiej, który można znaleźć na stronach Polskiej Akademii Nauk. Czytamy w nim m.in.: "Czujemy się w obowiązku zaapelować do Władz RP o podjęcie działań na najwyższym szczeblu zmierzających przynajmniej do ujawnienia przez Rosję pełnej listy Ofiar i miejsca Ich spoczynku. Chodzi o przekonanie naszych sąsiadów, że ów gest humanitarny i poszukiwanie prawdy nie są obliczone na psucie stosunków polsko-rosyjskich, lecz na ich poprawę i budują korzystny dla Rosji jej wizerunek i w Polsce, i w Europie". Pani nazwisko znalazło się na liście sygnatariuszy. Dlaczego Pani poparła ten apel?

Agnieszka Romaszewska-Guzy: Jestem związana z regionem Podlaskim, byłam dyrektorem ośrodka TVP w Białymstoku. To jedna z przyczyn mojego zaangażowania. Sprawa wyjaśnienia okoliczności obławy augustowskiej jest jedną z ważniejszych spraw, ma charakter ogólnonarodowy. To kolejna zbrodnia, która nie została nigdy wyjaśniona, a w Polsce jest wciąż mało znana. Ona jest jednak ważna lokalnie, jest ważna dla Podlasia i jego mieszkańców. Te dwie motywacje - skala do dziś niewyjaśnionej zbrodni oraz znaczenie tej sprawy dla lokalnej społeczności - spowodowały, że poparłam apel, o który Pan pyta.

Na ile ważna dla mieszkańców Podlasia jest ta sprawa?

Ogromnie ważna, wręcz konstytutywna dla części Podlasia, dla tamtejszych mieszkańców. Tę sprawę wielu wciąż pamięta, wspomina to wydarzenie. Wciąż jeszcze żyją świadkowie, inni znają relacje świadków. Ludzie słyszeli, sprawa dotyczyła sąsiadów, kuzynów czy rodziny. Takie wydarzenia, gdy kojarzą się z czymś konkretnym, z konkretnymi ludźmi, są znacznie trwalsze i mają bardzo silne działanie. Gdy zbrodnia dotyczy kogoś, nie działa tak, jak wtedy, gdy dotyczy rodzica, dziadka, czy choćby sąsiada. Wtedy jest namacalna. Ludzie pewnego dnia po prostu zniknęli. I nigdy nie wrócili. Zapewne zostali zamordowani, ale nikt ich grobów nigdy nie widział.

Do dziś nie wiadomo co się z nimi stało.

Były różne hipotezy w tej sprawie - że zamordowano ich na obrzeżach Grodna, albo w okolicach Puszczy Boreckiej. W tej sprawie widać i słychać różne koncepcje. To tym bardziej oznacza, że tę sprawę należy wyjaśnić, nią się trzeba zająć. Dlatego podpisałam apel.

Jak oficjalna strona rosyjska podchodzi do tego tematu?

Rządowa strona rosyjska jest nieprzychylna wobec prób wyjaśnienia tej sprawy. Zresztą tak samo jak i innych tego typu spraw. Co innego natomiast strona społeczna. W tej sprawie bardzo wspierają nas ludzie z Memoriału. Oni często wręcz dziwią się, że Polska jest taka miękka w stosunkach z Moskwą. Oni patrzą na nasze działania często ze zdumieniem. Jednak władze rosyjskie w sprawach zbrodni stalinowskich nie są otwarte i chętne do współpracy.

Działania polskiego rządu mogą coś zmienić?

Aktywność polskiego rządu może oczywiście nic nie zmienić. Nie można stawiać sprawy, że rządowi Polski uda się coś w tej sprawie załatwić. Jednak z pewnością zaangażowanie w tę sprawę polskiej władzy nie zaszkodzi sprawie. Jeszcze nie zdążyło się, by aktywność w takich sprawach szkodziła.

Rozmawiał Nal
[Fot. Radosław Drożdżewski (Zwiadowca21)/Wikipedia.org na lic. CC BY-SA 3.0]

Warto poczytać

 1. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 2. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 3. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 4. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 5. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 6. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 7. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook