Jedynie prawda jest ciekawa


Romaszewska: Tylko Rosjanie mogą zagrozić Łukaszence

25.10.2016

Agnieszka Romaszewska o sytuacji na Białorusi i spotkaniu polskiego ministra z Łukaszenką.

„Na pewno jest to bardzo ważna wizyta. Spotkanie z Łukaszenką było protokolarne, kurtuazyjne, które miało wskazywać na otwarcie i przełom. To pierwszy od lat tak wysokiej rangi przedstawiciel polskiego rządu. Wizyta była skierowana głównie na sprawy gospodarcze. Wydaje się, że wyszła dobrze. Nie należy jednak dzielić skóry na niedźwiedziu” - powiedziała Agnieszka Romaszewska w rozmowie z Radiem Wnet, komentując wizytę premiera Mateusza Morawieckiego na Białorusi.

Jako największy problem w przyszłych stosunkach gospodarczych na linii Warszawa-Mińsk Romaszewska widzi system jako panuje na Białorusi.

„Największym problemem jest oczywiście system białoruski. Jeżeli system jest dyktaturą,  a nie ma się co łudzić, że mamy do czynienia z dyktatura Aleksandra Łukaszenki, to sytuacja bywa niekiedy nieprzewidywalna. Trudno stwierdzić kiedy dyktator zmieni zdanie. To bardzo istotna przeszkoda” - powiedziała szefowa Telewizji Bielsat.

Romaszewska przypomina, że wciąż na Białorusi mamy do czynienia ze zjawiskiem zamykania do więzień przedstawicieli demokratycznej opozycji, a także z uzależnieniem gospodarczym od Rosji.

„W pewnych sytuacjach następują tam takie problemy wewnętrzne, gdy zamyka się ludzi do więzień, że przyzwoitym ludziom nie bardzo wypada przyjaźnić się z dyktatorem, który realnie dręczy ludzi. Drugim elementem, który na przeszkadza, to bliskie stosunki z Rosją. Białoruś jest bardzo głęboko uzależniona gospodarczo od Rosji i to od wielu lat. Do dziś żyje dzięki temu, że ma tanie rosyjskie surowce energetyczne i może je przerabiać, by potem sprzedawać drożej. Ten wpływ ekonomiczny i polityczny Rosji jest tam przemożny” - stwierdziła Romaszewska.

Zwraca też uwagę na to, by polskie władze były szczególnie ostrożne w stosunkach z białoruskim reżimem. Zwraca uwagę na problemy polskiej mniejszości.

„Obawiam się nadmiernej gorliwości polskich władz. Zanim cokolwiek otrzymamy od naszych białoruskich partnerów, to już będziemy chcieli wyjść im na spotkanie i rezygnować z niektórych rzeczy ważnych dla Polski. Jedną z takich rzeczy jest Związek Polaków na Białorusi. Jeżeli chcemy kultywować polskość jako coś rdzennego, to musimy się zgodzić, że łączy się ona z jedną z fundamentalnych wartości, czyli z wolnością. Jedną z polskich marek jest wolność. Bez niej nie jesteśmy Polakami” - powiedziała.

Przypomina też, że należy na stosunki z państwem Łukaszenki patrzeć realistycznie.

„Wszelkie kontakty z Białorusią są dla Polski niezwykle pożądane. Natomiast zbyt duże złudzenia co do tego, co może z tego wyniknąć, nie są zbytnio pożądane. To jest niestety brak realizmu. Na Białorusi jest 350 przedsiębiorstw z polskim kapitałem i 2800 przedsiębiorstw z kapitałem rosyjskim. Taka jest proporcja. Białoruś stara się troszeczkę zdystansować od Rosji” - mówiła Agnieszka Romaszewska.

„Jedna gra jest na forum zewnętrznym i chodzi, by to co się ugra na Zachodzie ma się przychody na Wschodzie. Po ostatnim zbliżeniu z Polską, Gazprom otrzymał dotację na to, by sprzedawać taniej gaz na Białorusi. Wewnątrz tak naprawdę opozycja demokratyczna ma stosunkowo małe możliwości obecnie. Ten kto ma możliwość podgryzienia Łukaszenki, to nastawione prorosyjsko kręgi władzy i Łukaszenko doskonale zdaje sobie sprawę, że to są ci, którzy mu realnie zagrażają. Jeżeli ktoś tam zrobi przewrót lub poważne zmiany, które zagrożą jego personalnej władzy, to są to Rosjanie. To oni mają tam głębokie wpływy w strukturze władzy” - dodaje.

Romaszewska odnosi się też do kluczowej sprawy jaką jest kwestia historii Białorusi i skutków istnienia tego państwa w ramach Związku Radzieckiego.

„To jest europejski kraj, który ma to nieszczęście, że był pod władzą Związku Radzieckiego. Do tego niestety 20 lat rządów Łukaszenki, która to utrwaliła. Oni zamrozili tę sowieckość i na niej siedzą. To jest kraj, który jest historycznym spadkobiercą Wielkiego Księstwa Litewskiego. To nie Litwa, a Białoruś jest spadkobiercą Księstwa, które było najbardziej na Wschód wysuniętą częścią zachodniego świata” - powiedziała.

Mly/Radio Wnet

Fot. [Fratria]

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 8. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook