Jedynie prawda jest ciekawa


Romaszewska: Tylko Rosjanie mogą zagrozić Łukaszence

25.10.2016

Agnieszka Romaszewska o sytuacji na Białorusi i spotkaniu polskiego ministra z Łukaszenką.

„Na pewno jest to bardzo ważna wizyta. Spotkanie z Łukaszenką było protokolarne, kurtuazyjne, które miało wskazywać na otwarcie i przełom. To pierwszy od lat tak wysokiej rangi przedstawiciel polskiego rządu. Wizyta była skierowana głównie na sprawy gospodarcze. Wydaje się, że wyszła dobrze. Nie należy jednak dzielić skóry na niedźwiedziu” - powiedziała Agnieszka Romaszewska w rozmowie z Radiem Wnet, komentując wizytę premiera Mateusza Morawieckiego na Białorusi.

Jako największy problem w przyszłych stosunkach gospodarczych na linii Warszawa-Mińsk Romaszewska widzi system jako panuje na Białorusi.

„Największym problemem jest oczywiście system białoruski. Jeżeli system jest dyktaturą,  a nie ma się co łudzić, że mamy do czynienia z dyktatura Aleksandra Łukaszenki, to sytuacja bywa niekiedy nieprzewidywalna. Trudno stwierdzić kiedy dyktator zmieni zdanie. To bardzo istotna przeszkoda” - powiedziała szefowa Telewizji Bielsat.

Romaszewska przypomina, że wciąż na Białorusi mamy do czynienia ze zjawiskiem zamykania do więzień przedstawicieli demokratycznej opozycji, a także z uzależnieniem gospodarczym od Rosji.

„W pewnych sytuacjach następują tam takie problemy wewnętrzne, gdy zamyka się ludzi do więzień, że przyzwoitym ludziom nie bardzo wypada przyjaźnić się z dyktatorem, który realnie dręczy ludzi. Drugim elementem, który na przeszkadza, to bliskie stosunki z Rosją. Białoruś jest bardzo głęboko uzależniona gospodarczo od Rosji i to od wielu lat. Do dziś żyje dzięki temu, że ma tanie rosyjskie surowce energetyczne i może je przerabiać, by potem sprzedawać drożej. Ten wpływ ekonomiczny i polityczny Rosji jest tam przemożny” - stwierdziła Romaszewska.

Zwraca też uwagę na to, by polskie władze były szczególnie ostrożne w stosunkach z białoruskim reżimem. Zwraca uwagę na problemy polskiej mniejszości.

„Obawiam się nadmiernej gorliwości polskich władz. Zanim cokolwiek otrzymamy od naszych białoruskich partnerów, to już będziemy chcieli wyjść im na spotkanie i rezygnować z niektórych rzeczy ważnych dla Polski. Jedną z takich rzeczy jest Związek Polaków na Białorusi. Jeżeli chcemy kultywować polskość jako coś rdzennego, to musimy się zgodzić, że łączy się ona z jedną z fundamentalnych wartości, czyli z wolnością. Jedną z polskich marek jest wolność. Bez niej nie jesteśmy Polakami” - powiedziała.

Przypomina też, że należy na stosunki z państwem Łukaszenki patrzeć realistycznie.

„Wszelkie kontakty z Białorusią są dla Polski niezwykle pożądane. Natomiast zbyt duże złudzenia co do tego, co może z tego wyniknąć, nie są zbytnio pożądane. To jest niestety brak realizmu. Na Białorusi jest 350 przedsiębiorstw z polskim kapitałem i 2800 przedsiębiorstw z kapitałem rosyjskim. Taka jest proporcja. Białoruś stara się troszeczkę zdystansować od Rosji” - mówiła Agnieszka Romaszewska.

„Jedna gra jest na forum zewnętrznym i chodzi, by to co się ugra na Zachodzie ma się przychody na Wschodzie. Po ostatnim zbliżeniu z Polską, Gazprom otrzymał dotację na to, by sprzedawać taniej gaz na Białorusi. Wewnątrz tak naprawdę opozycja demokratyczna ma stosunkowo małe możliwości obecnie. Ten kto ma możliwość podgryzienia Łukaszenki, to nastawione prorosyjsko kręgi władzy i Łukaszenko doskonale zdaje sobie sprawę, że to są ci, którzy mu realnie zagrażają. Jeżeli ktoś tam zrobi przewrót lub poważne zmiany, które zagrożą jego personalnej władzy, to są to Rosjanie. To oni mają tam głębokie wpływy w strukturze władzy” - dodaje.

Romaszewska odnosi się też do kluczowej sprawy jaką jest kwestia historii Białorusi i skutków istnienia tego państwa w ramach Związku Radzieckiego.

„To jest europejski kraj, który ma to nieszczęście, że był pod władzą Związku Radzieckiego. Do tego niestety 20 lat rządów Łukaszenki, która to utrwaliła. Oni zamrozili tę sowieckość i na niej siedzą. To jest kraj, który jest historycznym spadkobiercą Wielkiego Księstwa Litewskiego. To nie Litwa, a Białoruś jest spadkobiercą Księstwa, które było najbardziej na Wschód wysuniętą częścią zachodniego świata” - powiedziała.

Mly/Radio Wnet

Fot. [Fratria]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook