Jedynie prawda jest ciekawa


Romaszewska: Na to nie może być zgody

18.03.2012

Nad Białorusią został rozpostarty nieco dziurawy parasol rosyjski. Rosja położyła rękę na Mińsku i powiedziała, że to jej. Europa na to: ok, nie będziemy specjalnie przeszkadzać – mówi portalowi Stefczyk.info Agnieszka Romaszewska-Guzy, twórca stacji Biełsat TV.

Stefczyk.info: Na Białorusi rozstrzelano mężczyznę skazanego za organizację zamachów w metrze w Mińsku. Wcześniej z Unii Europejskiej płynęły głosy wzywające władze białoruskie do odstąpienia od wykonania kary śmierci. Czy Pani zdaniem egzekucja spotka się z reakcją Unii?

Agnieszka Romaszewska-Guzy: Nie bardzo wiem, czego miałabym się spodziewać obecnie ze strony świata zachodniego. Na pewno dojdzie do pewnego zaostrzenia stosunków. Unia apelowała o niemordowanie oskarżonych. Proces w ich sprawie budził ogromne wątpliwości, nie było pewne nawet, czy oni mają związek z tymi zamachami. Szybkość procesu oraz jego przebieg budzi zdumienie. Stąd właśnie liczne apele Unii, żeby tego wyroku nie wykonywać.

Jednak Łukaszenko zdania nie zmienił

Można się było spodziewać, że ten człowiek się tak zachowa. On postanowił zamordować tych mężczyzn. Okazał swoją władzę przez zamordowanie. Zapewne spotka się to z pewną reakcją podczas kwietniowych rozmów na linii UE-Białoruś. Ta sprawa wywoła wzrost napięcia w stosunkach.

Doprowadzą one do konkretnych działań?

Unia powinna poczynić jakieś stanowcze kroki w tej sprawie. Na to, co stało się na Białorusi, godzić się nie można. Na bandyckie państwo nie może być zgody. Można mieć jednak wątpliwości, czy działania UE mogą przynieść jakieś rezultaty. Ja takie wątpliwości mam.

Ostatnio działania Polski i Unii wyglądają jakby pogodzono się z tym, że Białoruś musi być taka jak jest

Rzeczywiście tak jest. Nad Białorusią został rozpostarty nieco dziurawy parasol rosyjski. Rosja położyła rękę na Mińsku i powiedziała, że to jej. Europa na to: ok, nie będziemy specjalnie przeszkadzać. Polska polityka nie zmieniła się jednak znacząco. Nadal popieramy inicjatywy wspierające prawa człowieka na Białorusi, ale żadnych nowych starań czy planów w tej sprawie nie widać.

Dlaczego Unia jest nieskuteczna?

Brak jej jedności. Od Polski wiele nie zależy. Minister Sikorski sam żadnych cudów nie zrobi ws. Białorusi. Tu potrzebna jest spójna, zmasowana i wspólna akcja nacisku na Mińsk. Jednak od grudnia 2010 roku, gdy w Mińsku wybuchły protesty opozycji, po stronie Unii widać było tylko zmasowane konferencje prasowe. Działacze jeździli po Europie planowani, radzili, wysyłali maile. Realne rezultaty przynosiło około 30 procent działań i środków. Wszyscy niestety przeszli do porządku dziennego nad tym marnotrawstwem. Uznali, że tak już musi być.

Dlaczego tak to wygląda?

Nie wiem. Widocznie Europa lubi udawać, że coś robi. I udaje. Jednak warto pamiętać, że na Białorusi tego człowieka rozstrzelano naprawdę...

Rozmawiał saż
[Fot. Wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook