Jedynie prawda jest ciekawa


Romaszewska: Na Kremlu czują zagrożenie

22.01.2012

Władze mają poważny problem. Oficjalne media mogą im nie wystarczyć. Coraz więcej bowiem dzieje się w internecie – o spotkaniach władz rosyjskich z przedstawicielami mediów oraz przygotowaniach do wyborów mówi portalowi Stefczyk.info Agnieszka Romaszewska-Guzy.

Stefczyk.info: Media donoszą, że prezydent Rosji spotkał się z szefami najważniejszych rosyjskich mediów. Wcześniej podobne spotkanie odbyło się z Władimirem Putinem. Uczestnicy pytani, co się działo podczas rozmów, nabierają wody w usta. Panią dziwią takie spotkania?

Agnieszka Romaszewska-Guzy: Nie jestem nimi zaskoczona. Starym sposobem, jaki stosuje Kreml przy okazji wyborów, są ostre naciski na media. Wydaje się więc, że ostatnie spotkania nie są niczym szczególnym. Oni, mówiąc kolokwialnie, od zawsze brali media za twarz i patrzyli, czy to im wystarczy.

Tym razem wystarczy?


Władze mają poważny problem. Oficjalne media mogą im nie wystarczyć. Coraz więcej bowiem dzieje się w internecie. Wszelkie akcje i formy oporu przenoszą się do Sieci. W związku z tym Kreml może mieć kłopot. Jednym z najważniejszych problemów dla Putina i Miedwiediewa jest dziś opinia publiczna. Oni kontaktują się z nią za pomocą mediów, na które chcą mieć wpływ, oraz internetu, który jest znacznie trudniejszy do kontrolowania.

Czy spotkania wiążą się Pani zdaniem z wyborami? Tak interpretują je agencje informacyjne

Władze wiedzą, że zbliżają się wybory, że będą kłopoty. W związku z tym, coś próbują robić. Podejmują kolejne kroki zaradcze w związku ze spodziewaną sytuacją.

Ludzie na Kremlu mają świadomość, że są coraz bardziej zagrożeni?

Oczywiście. Oni przecież widzą kilkudziesięciotysięczne manifestacje w Moskwie, w której ludzie od dziesięcioleci są nieaktywni politycznie. One pokazują, że Rosja się budzi. Po 80 latach komunizmu, po ospałości związanej z sytuacją w kraju, obywatele się budzą. Każdy człowiek, który ma choć odrobinę politycznej wyobraźni, wie, że to może być problemem. To dla nich jest oczywiste.

Przestało im iść gładko

Putin dziesięć lat temu w łatwy sposób zdobył władzę i skutecznie realizował własne cele w Rosji. I rzeczywiście przez lata wszystko szło gładko. Teraz się to zmienia.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[fot. Kremlin.ru]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 6. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 7. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook