Jedynie prawda jest ciekawa


Romaszewska-Guzy: W Rosji jakościowa zmiana

09.12.2011

W Rosji od czasu sfałszowanych wyborów do Dumy państwowej trwają protesty i demonstracje. Na sobotę zaplanowano kolejną. Tym razem przeciwko fałszerstwom ma protestować ponad 30 tysięcy ludzi. Czy protesty przeciwko władzy Putina i Miedwiediewa są czymś nowym? Czy może skutkować obecna sytuacja? Na te pytania odpowiada Agnieszka Romaszewska-Guzy:

W moim odczuciu sytuacja w Rosji jest politycznie poważną. To jest jakościowa zmiana, jeśli chodzi o podejście rosyjskich elit do władzy Putina. Choć w obecne demonstracje nie angażują się bardzo szerokie kręgi społeczeństwa, to sam fakt, że szczególnie młodzi ludzie wyrażają swoje niezadowolenie, jest sprawą istotną. Tego wcześniej nie było. Myśmy się nauczyli uważać, że Rosjanie to trochę inni ludzie, że im nie przeszkadza niesprawiedliwość, że im nie przeszkadza korupcja itp. Okazuje się jednak, że choć społeczeństwa i narody różnią się swoją wytrzymałością na niesprawiedliwość itp., to jednak każdego boli jak się sparzy. Rosjanie też nie chcą złodziejstwa i niesprawiedliwości. Powinniśmy wiedzieć, że w tym kraju mieszkają normalni ludzie.

Ciężko dziś mówić, czy na bazie demonstracji w Rosji może powstać jakiś ruch polityczny. Na razie słychać dominujące dwa głosy w tej sprawie. Pierwszy mówi, że Putin niezależnie od wszystkiego postanowi utrzymać swoją władzę, wbrew protestom. Drugi z kolei zaznacza, że obecny premier pozyska część oficjalnej opozycji i w ten sposób rozładuje emocje. Zrobi koncesjonowaną opozycję. Jednak nie wiem, w którą stronę może rozwinąć się sytuacja.

Dziś ludziom w Rosji coraz bardziej przeszkadza kleptokracja. Tam się na potęgę kradnie, a rozwarstwienie społeczne jest coraz większe. Widać to nawet w Moskwie, która jest stolicą kraju. Sytuacja na prowincji jest znacznie gorsza. W tych warunkach władzę można utrzymać jedynie za pomocą demokracji sterowanej. Dzisiejsze wydarzenia w Rosji pokazują jednak dobitnie, że reżimy autorytarne na Wschodzie to niedobry pomysł. Obecne protesty są tego kolejnym dowodem. My nie możemy popierać takich reżimów. W pewnym momencie ja natomiast miałam wrażenie, że władze Polski nie zauważają w ogóle autorytaryzmu rosyjskiego. W swojej kampanii poprawy stosunków z Rosją nie zauważają tego, co dzieje się w Rosji. Obecnie jednak widzę, że na szczęście się coś zmienia. My nie możemy udawać, że nie widzimy, że reżim jest autorytarny. To krótkowzroczne.

not saż
[fot. EPA/ANATOLY MALTSEV]

Warto poczytać

 1. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 2. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 3. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 4. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 5. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

 6. 1270luckyluck 18.04.2018

  Korwin-Mikke znów odleciał: PiS to komuniści z krzyżem na wierzchu!

  Znany miłośnik Putina, Janusz Korwin Mikke, postanowił znowu zabłysnąć

 7. 1270conchitawurst 16.04.2018

  Najsłynniejszy transwestyta Europy ma HIV

  Smutna prawda o kondycji współczesnego świata. Wurst cierpi na HIV

 8. 1270kuxniarbezwtyd 10.04.2018

  „Ależ to jest obrzydliwe. Orgia cynizmu”

  Niezwykle trafny komentarz redaktora naczelnego tygodnika „Sieci”. Obnażył hipokryzję salonowych dziennikarzy.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook