Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Romaszewska-Guzy: W Rosji jakościowa zmiana

09.12.2011

W Rosji od czasu sfałszowanych wyborów do Dumy państwowej trwają protesty i demonstracje. Na sobotę zaplanowano kolejną. Tym razem przeciwko fałszerstwom ma protestować ponad 30 tysięcy ludzi. Czy protesty przeciwko władzy Putina i Miedwiediewa są czymś nowym? Czy może skutkować obecna sytuacja? Na te pytania odpowiada Agnieszka Romaszewska-Guzy:

W moim odczuciu sytuacja w Rosji jest politycznie poważną. To jest jakościowa zmiana, jeśli chodzi o podejście rosyjskich elit do władzy Putina. Choć w obecne demonstracje nie angażują się bardzo szerokie kręgi społeczeństwa, to sam fakt, że szczególnie młodzi ludzie wyrażają swoje niezadowolenie, jest sprawą istotną. Tego wcześniej nie było. Myśmy się nauczyli uważać, że Rosjanie to trochę inni ludzie, że im nie przeszkadza niesprawiedliwość, że im nie przeszkadza korupcja itp. Okazuje się jednak, że choć społeczeństwa i narody różnią się swoją wytrzymałością na niesprawiedliwość itp., to jednak każdego boli jak się sparzy. Rosjanie też nie chcą złodziejstwa i niesprawiedliwości. Powinniśmy wiedzieć, że w tym kraju mieszkają normalni ludzie.

Ciężko dziś mówić, czy na bazie demonstracji w Rosji może powstać jakiś ruch polityczny. Na razie słychać dominujące dwa głosy w tej sprawie. Pierwszy mówi, że Putin niezależnie od wszystkiego postanowi utrzymać swoją władzę, wbrew protestom. Drugi z kolei zaznacza, że obecny premier pozyska część oficjalnej opozycji i w ten sposób rozładuje emocje. Zrobi koncesjonowaną opozycję. Jednak nie wiem, w którą stronę może rozwinąć się sytuacja.

Dziś ludziom w Rosji coraz bardziej przeszkadza kleptokracja. Tam się na potęgę kradnie, a rozwarstwienie społeczne jest coraz większe. Widać to nawet w Moskwie, która jest stolicą kraju. Sytuacja na prowincji jest znacznie gorsza. W tych warunkach władzę można utrzymać jedynie za pomocą demokracji sterowanej. Dzisiejsze wydarzenia w Rosji pokazują jednak dobitnie, że reżimy autorytarne na Wschodzie to niedobry pomysł. Obecne protesty są tego kolejnym dowodem. My nie możemy popierać takich reżimów. W pewnym momencie ja natomiast miałam wrażenie, że władze Polski nie zauważają w ogóle autorytaryzmu rosyjskiego. W swojej kampanii poprawy stosunków z Rosją nie zauważają tego, co dzieje się w Rosji. Obecnie jednak widzę, że na szczęście się coś zmienia. My nie możemy udawać, że nie widzimy, że reżim jest autorytarny. To krótkowzroczne.

not saż
[fot. EPA/ANATOLY MALTSEV]

Warto poczytać

 1. ziewmkiwsdjwsdf 18.01.2017

  Ziemkiewicz: "Kłamać też trzeba umieć, jełopy!"

  "Nie wiem czy ktoś jeszcze potrzebuje kolejnych dowodów, że „totalna opozycja” to totalne gamonie".

 2. mid-17117234 18.01.2017

  Weiss: Warto coś zrobić, by stworzyć lepszy świat

  "Miałem szczęście przeżyć z pomocą Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Warto coś zrobić, by wspólnie z innymi goić te rany i stworzyć lepszy świat".

 3. tajanipapSIEPA 18.01.2017

  Kuźmiuk: No i wybraliśmy chadeka na przewodniczącego PE

  Wygląda na to, że Donald Tusk padnie ofiarą swoich kolegów z PO i PSL w Parlamencie Europejskim, którzy poparli na stanowisko przewodniczącego przedstawiciela swojej frakcji z nadzieją, że uda się jednak ocalić stanowisko Donalda Tuska.

 4. Zrzut-ekranu-2017-01-18-o-095110 18.01.2017

  Szef MON: Komorowski realizował cele obcych służb

  "Było to widać po stosunku do sowieckich służb specjalnych, którymi na terenie Polski miał kierować, czy też objął pieczę nad realizacją tamtych planów".

 5. f37195619187450391dc526f522e8febwsiecizajawka 17.01.2017

  Pyza i Wikło we „wSieci”: Jak Kijowski doił KOD

  „Sprawę już badają dwie prokuratury. Pachnie spektakularnym upadkiem Mateusza Kijowskiego”.

 6. AIW1808201605t57b5801dm800x997c0e72 17.01.2017

  Pietrzak: Opozycja nie ma nic do zaproponowania Polakom

  „W demokracji nie tylko jakość rządu jest istotna, jakość opozycji również”.

 7. ziewmkiwsdjwsdf 17.01.2017

  Ziemkiewicz: "Rzepliński powinien się liczyć z gębą"

  "To, na co sobie pozwala Andrzej Rzepliński jest przesadą".

 8. hkjlkl 17.01.2017

  Tyszka: Groźby kar najwyraźniej podziałały

  "Obywatele nie po to płacą posłom 10 tys. zł miesięcznie, by oglądać takie awantury, ale po to, by uczciwie pracowali".

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook