Jedynie prawda jest ciekawa


Romaszewska: Bulwersujący raport o Białorusi

30.05.2013

Rozmowa z Agnieszką Romaszewską-Guzy dziennikarką prasową i telewizyjną, dyrektor Biełsat TV, wiceprezes SDP.

Stefczyk.info: komisja spraw zagranicznych PE debatowała nad projektem raportu Parlamentu Europejskiego na temat Białorusi. Dokument przygotowany przez Justasa Paleckisa wywołał burzę, ponieważ znajdują się w nim stwierdza, że w 2012 r. poprawiła się sytuacja w dziedzinie praw człowieka na Białorusi. Dokument zaleca rozważenie zniesienia sankcji. Jak Pani ocenia te propozycje?

Agnieszka Romaszewska-Guzy: Ten dokument i jego zapisy są znane od jakiegoś czasu. Dziwi mnie, że w tej sprawie nie widać aktywności polskich europosłów. Szczególnie silny powinien być głos Pana Jacka Protasiewicza, który jako tzw. shadow reporter był obecny przy tworzeniu tych propozycji. Dziwi, że on się jeszcze nie odezwał w tej sprawie. Dokument, o którym mówimy, jest bulwersujący, również dla opozycji białoruskiej. W PE toczą się rozmowy na ten temat. Wydaje się, że on zostanie zmiękczony. Justas Paleckis wycofuje się powoli z niektórych stwierdzeń. Największy sprzeciw budzą dwa fragmenty. Po pierwsze, stwierdzenie, że nastąpiła poprawa w kwestii przestrzegania praw człowieka.

Nie nastąpiła?

To oczywiście zależy od punktu odniesienia, jaki przyjmiemy. Można powiedzieć, że od 2010 roku sytuacja nieco się poprawiła, ponieważ trochę mniej osób siedzi w więzieniach. Jednak wciąż są przecież więźniowie polityczni. I to tacy, którzy w więzieniach są już od lat... Drugą sprawą kontrowersyjną jest ocena sankcji, zakazów wjazdów dla ludzi reżimu. W mojej ocenie te zakazy mają swoją skuteczność. Ich zniesienie nie da nic. Gdyby coś mogło dać, to rzeczywiście można byłoby rozważyć wycofanie się z nich. Problem w tym, że to nie może obecnie nic dać. Pytanie więc, po co się z tego wycofywać. Raport Paleckisa budzi poważne wątpliwości i na pewno będzie przedmiotem dyskusji. Liczę, że w końcu głos zabierze Jacek Protasiewicz. On powinien się wypowiedzieć. Zdaje się jednak, że jest tak zajęty sprawami krajowymi, że nie ma na to czasu.

Na razie odezwał się Jacek Saryusz-Wolski, który przyznał, że jest zbulwersowany tym dokumentem i nie oddaje on rzeczywistości na Białorusi.

I słusznie powiedział, bo rzeczywiście tak jest.

Dlaczego w ogóle taki projekt raportu PE mógł powstać?

Trudno mi powiedzieć. Być może wynika to z faktu, że Litwa przejmuje 1 lipca prezydencję w UE. I niewykluczone, że oni chcą się czymś popisać, że chcą zabłysnąć jakimiś działaniami. A Białoruś mają "pod nosem". To więc może być jeden z pomysłów litewskich socjalistów, by zaistnieć w polityce międzynarodowej. Być może są tam jakieś interesy między Litwą a Białorusią, które Wilno przy tej okazji chce załatwić. Być może ten raport ma pomóc w tych interesach.

Władze Litwy ws. Białorusi zachowują się w sposób zrozumiały?

Prezydent Dalia Grybauskaite zajmuje wątpliwe stanowisko w sprawach Białorusi. Ona jest chwiejna. Z drugiej strony Justas Paleckis należy to tych polityków, którzy sprawami białoruskimi rzeczywiście się interesują i zajmują.

Jak jego raport odbiera opozycja na Białorusi?

Źle, bardzo źle. Ten raport był już omawiany na Białorusi i czytany. On wywołał duży oddźwięk i rozczarowanie. To było właśnie związane z zainteresowaniem Paleckisa kwestiami Białorusi. Obecnie on wykonuje piruet, co wywołuje ogromne zdziwienie.

Rozmawiał TK
[Fot. Paleckis.lt]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook