Jedynie prawda jest ciekawa

Roman Graczyk: Rosja grozi Polsce

14.03.2014

Odkąd Władimir Putin ogłosił w ubiegłym tygodniu, że w Polsce byli szkoleni aktywiści Majdanu, lepiej widzimy, jaką grę prowadzi rosyjski prezydent przeciwko Polsce. Posługuje się obrazem Polski jako rozsadnika zła rozlewającego się na tereny „bliskiej zagranicy”, zła, które rozsadza świat rosyjskich wartości – pisze publicysta na łamach portalu Interia.pl.

Według niego Rosja musi zatem z nim walczyć, bo przecież musi swojego świata wartości bronić. „Generalnie biorąc, karta może być mniej groźna lub bardziej groźna. Informacja o związkach aktywistów Majdanu z Polską jest mniej groźna. Może być groźniej”-dodaje.

Bo oto teraz – jak podkreśla - dowiadujemy się z rosyjskiej telewizji "Rossija", z rosyjskiej internetowej gazety "Wzglad" oraz z internetowej rosyjskiej agencji "Ridus", że Polska jeszcze bardziej zagraża Rosji niż się to pokazało na Majdanie. Wg. wymienionych mediów, odbywająca się obecnie w Warszawie konferencja z udziałem przedstawicieli rosyjskich partii opozycyjnych (m. in. Jabłoko i Partii 5 Grudnia), będąca niby to szkoleniem w zakresie prowadzenia kampanii politycznych, jest w istocie czymś innym.

Agencja "Ridus" ocenia, że "w Warszawie rosyjska opozycja uczona jest, jak ma pracować przeciwko własnemu krajowi"- ciągnie Graczyk dalej. Jego zdaniem jest to argument, którego Putin jak dotąd nie wykorzystał w propagandowej wojnie. „Tego jeszcze nie powiedział Putin, ale powie, kiedy tylko uzna to za celowe. Ma ten argument na wyciągnięcie ręki”- przekonuje publicysta.

Jego zdaniem może on posłużyć rosyjskiemu prezydentowi jako pretekst do tego, by wtrącić się w wewnętrzne sprawy Polski. „Jaka to może być ingerencja? Każda, jaka tylko władzom na Kremlu wyda się opłacalna. Dlatego z pozycji polskiego interesu narodowego kwestią zasadniczą jest teraz podnieść cenę, którą Rosja będzie musiała zapłacić za swoją agresywną politykę”- podsumowuje Graczyk.

Ryb, Interia.pl

fot. [PAP/epa]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook