Jedynie prawda jest ciekawa


Rokita we "wSieci": Szyicki półksiężyc

13.01.2016

Nagła decyzja władców saudyjskich o egzekucji legendarnego przywódcy społeczności szyickiej w ich kraju oraz wznowieniu brutalnej wojny przeciw szyitom jemeńskim to symptom zaostrzających się antagonizmów wewnątrz świata muzułmańskiego – pisze Jan Rokita w najnowszym numerze tygodnika „wSieci”.

Wobec sąsiadującego Jemenu Saudowie zachowują się podobnie jak Putin wobec Ukrainy: uważają ów kraj za naturalną część własnych politycznych i religijnych wpływów i prowadzą nieliczącą się z cywilnymi ofiarami wojnę, której celem jest usunięcie szyickiego rządu ugrupowania Huti, gdyż ten zdołał zbrojnie podporządkować sobie większość kraju. Rozejm w Jemenie utrzymał się zaledwie dwa tygodnie, a zainicjowane przez ONZ rozmowy pokojowe w szwajcarskim Bernie z woli Saudów kończą się fiaskiem – przypomina Rokita.

O ile jednak świat zdążył się już przyzwyczaić do tego, że Jemen to jedno z tzw. państw upadłych, w którym nieustannie trwają masakry i panoszą się grupy terrorystyczne, o tyle ścięcie szejka Nimra wywołało falę antysaudyjskich protestów w świecie islamskim, a przede wszystkim gwałtowną reakcję szyickiego Iranu – zauważa autor.

56-letni szejk Nimr nie był bowiem ani terrorystą, ani zbrodniarzem, ale niezwykle odważnym przeciwnikiem politycznym dynastii saudyjskiej. Pięć lat temu, w czasie prodemokratycznej arabskiej wiosny stanął na czele dwumilionowej mniejszości szyickiej w państwie saudyjskim, domagającej się zakończenia ucisku i dyskryminacji, która od przeszło stu lat jest czymś na kształt „doktryny religijno-państwowej” dynastii Saudów. Aresztowany w 2012 r. był torturowany przez tajną policję (m.in. wybito mu zęby), mimo to podjął długotrwały i wyniszczający strajk głodowy. Winą, która zapewne stała się główną przyczyną egzekucji Nimra, było to, że posunął się do otwartego postawienia kwestii oderwania od Arabii Saudyjskiej zamieszkanej przez szyitów wschodniej prowincji, gdyż, jak mówił w głośnym swego czasu przemówieniu w Medynie: „Nasza godność jest ważniejsza niźli jedność kraju” – czytamy.

Więcej o konflikcie i antagonizmach w świecie islamu, a także o nowej, geopolitycznej rzeczywistości pisze Jan Rokita w najnowszym numerze największego konserwatywnego tygodnika opinii w Polsce - „wSieci”, w sprzedaży od 11 stycznia br., także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html


Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook