Jedynie prawda jest ciekawa

Rokita we „wSieci”: Szansa Schetyny

31.03.2017

„W polskiej grze o władzę koło fortuny lekko obróciło się na korzyść Grzegorza Schetyny. Nie jest to jednak rezultat jakichś śmiałych akcji podejmowanych przez lidera PO na scenie politycznej ani nieschematycznych posunięć jego partii. Schetyna działa raczej zgodnie ze znanymi od dawna partyjnymi szablonami i bez politycznej finezji kopiuje – wydawać by się mogło – dawno już zgrane pomysły” – pisze w nowym numerze „wSieci” Jan Rokita.

Jak przypomina publicysta i były polityk, Schetyna używa wielokrotnie już  wcześniej wykorzystanych narządzi – wotum nieufności, schemat propagandowego działania jako antypisu, a także partyjny gabinet cieni.  

„Wzrost akcji Schetyny bierze się głównie z widocznych porażek wszystkich jego przeciwników. Pierwszym „cudem” politycznym dla szefa PO okazał się nieoczekiwany zamęt w szeregach KOD, którego ogniwa rosły wcześniej w różnych miejscach Polski jak grzyby po deszczu” – ocenia Rokita. 

Jak dodał,  lider PO zyskał także dzięki „wyeliminowaniu z politycznej ekstraklasy Ryszarda Petru i Nowoczesnej”.  

„Ale najbardziej zyskał Schetyna na akcji przeciw Tuskowi, podjętej w Brukseli przez rząd Beaty Szydło. Akcja ta kolosalnie oddziałała na polityczne emocje milionów Polaków, gdyż w warstwie symbolicznej została przez nich potraktowana jako widowiskowy mecz o wysoką stawkę między PO i PiS, w którym o zwycięstwie przesądzić miała cała Europa” – stwierdza autor tekstu. 

„Schetyna skorzystał na tym wszystkim najwięcej. (…) Skorzystał bowiem z okazji, aby mocno powiązać brukselską nominację Tuska z perspektywą jego startu w następnych wyborach prezydenckich przeciw Andrzejowi Dudzie. I tym samym już dziś stanął de facto na czele kampanii prezydenckiej Tuska, blokując tym samym zarówno samemu Tuskowi, jak i sterowanym przez niego działaczom PO, jakąkolwiek jawną akcję przeciwko sobie samemu” – dodał.    

Jak ocenia Rokita, w ten sposób Grzegorz Schetyna ma szansę na dłuższe „zneutralizowanie” swojego rywala z Brukseli.  

„Scenariusz zjednoczenia i wzmocnienia Platformy wokół Schetyny wi mię przyszłej walki o prezydenturę, a następnie porażka Tuska w owych wyborach, byłby być może z perspektywy dzisiejszego szefa PO najbardziej przyjemny i pożądany” – pisze Jan Rokita.  

Więcej na łamach nowego wydania tygodnika „wSieci”. W sprzedaży już od 27 marca, także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/aktualne-wydanie-sieci.html. Zapraszamy też do subskrypcji tygodnika w Sieci Przyjaciół www.SiećPrzyjaciół.pl

[fot. Fratria]

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook