Jedynie prawda jest ciekawa


Rokita we „wSieci”: Szansa Schetyny

31.03.2017

„W polskiej grze o władzę koło fortuny lekko obróciło się na korzyść Grzegorza Schetyny. Nie jest to jednak rezultat jakichś śmiałych akcji podejmowanych przez lidera PO na scenie politycznej ani nieschematycznych posunięć jego partii. Schetyna działa raczej zgodnie ze znanymi od dawna partyjnymi szablonami i bez politycznej finezji kopiuje – wydawać by się mogło – dawno już zgrane pomysły” – pisze w nowym numerze „wSieci” Jan Rokita.

Jak przypomina publicysta i były polityk, Schetyna używa wielokrotnie już  wcześniej wykorzystanych narządzi – wotum nieufności, schemat propagandowego działania jako antypisu, a także partyjny gabinet cieni.  

„Wzrost akcji Schetyny bierze się głównie z widocznych porażek wszystkich jego przeciwników. Pierwszym „cudem” politycznym dla szefa PO okazał się nieoczekiwany zamęt w szeregach KOD, którego ogniwa rosły wcześniej w różnych miejscach Polski jak grzyby po deszczu” – ocenia Rokita. 

Jak dodał,  lider PO zyskał także dzięki „wyeliminowaniu z politycznej ekstraklasy Ryszarda Petru i Nowoczesnej”.  

„Ale najbardziej zyskał Schetyna na akcji przeciw Tuskowi, podjętej w Brukseli przez rząd Beaty Szydło. Akcja ta kolosalnie oddziałała na polityczne emocje milionów Polaków, gdyż w warstwie symbolicznej została przez nich potraktowana jako widowiskowy mecz o wysoką stawkę między PO i PiS, w którym o zwycięstwie przesądzić miała cała Europa” – stwierdza autor tekstu. 

„Schetyna skorzystał na tym wszystkim najwięcej. (…) Skorzystał bowiem z okazji, aby mocno powiązać brukselską nominację Tuska z perspektywą jego startu w następnych wyborach prezydenckich przeciw Andrzejowi Dudzie. I tym samym już dziś stanął de facto na czele kampanii prezydenckiej Tuska, blokując tym samym zarówno samemu Tuskowi, jak i sterowanym przez niego działaczom PO, jakąkolwiek jawną akcję przeciwko sobie samemu” – dodał.    

Jak ocenia Rokita, w ten sposób Grzegorz Schetyna ma szansę na dłuższe „zneutralizowanie” swojego rywala z Brukseli.  

„Scenariusz zjednoczenia i wzmocnienia Platformy wokół Schetyny wi mię przyszłej walki o prezydenturę, a następnie porażka Tuska w owych wyborach, byłby być może z perspektywy dzisiejszego szefa PO najbardziej przyjemny i pożądany” – pisze Jan Rokita.  

Więcej na łamach nowego wydania tygodnika „wSieci”. W sprzedaży już od 27 marca, także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/aktualne-wydanie-sieci.html. Zapraszamy też do subskrypcji tygodnika w Sieci Przyjaciół www.SiećPrzyjaciół.pl

[fot. Fratria]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 7. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook