Jedynie prawda jest ciekawa


Rokita we „wSieci”: Sierp i młot nad Atenami

09.02.2015

— Nie jest przypadkiem to, że nowy grecki premier Alexis Tsiprias niemal od dziecka był działaczem komunistycznym, a jego partia Syriza uczciła swoje wielkie wyborcze zwycięstwo wywieszeniem ogromnej czerwonej płachty z sierpem i młotem – pisze Jan Rokita w najnowszym numerze tygodnika „wSieci”.

W artykule autor opisuje sytuację w Grecji po ostatnich wyborach, gdzie wygrał premier Alexis Tsiprias.

– Ku zaskoczeniu obserwatorów ateńskiej polityki odrzucił on ofertę koalicji złożoną mu przez umiarkowanych socjalistów, zaprosił zaś bez jakichkolwiek wahań do współrządzenia nacjonalistów z partii Anel – wyjaśnia Jan Rokita.

– Na razie nie sposób przewidzieć realnych posunięć nowego rządu w Atenach. Jeśli jednak komunista Tsiprias wraz z narodowcem Kammenosem rozpoczną — tak jak zapowiadali w kampanii wyborczej — demontaż reform dokonanych przez ich poprzedników, w krótkim czasie może dojść do otwartego zwarcia Aten zarówno z Berlinem, jak i z Komisją Europejską i Międzynarodowym Funduszem Walutowym – prognozuje autor.

Jan Rokita w tekście wskazuje również na prorosyjskie skłonności wielu członków partii rządzącej w Grecji.

– Jeśli zadać sobie trud bliższego przyjrzenia się życiorysom członków nowego rządu, trudno nie zauważyć, co najmniej w przypadku niektórych, wieloletnich zażyłych koneksji z władzami w Moskwie. W przypadku polityków starszej generacji to często więzi pochodzące jeszcze z czasów sowieckich – pisze publicysta.
Na koniec artykułu Jan Rokita zauważa: - W gruncie rzeczy nigdy dotąd, od chwili swego powstania, ani NATO, ani UE nie stanęły wobec sytuacji, w której jest dość prawdopodobne, że celem rządu jednego z pełnoprawnych państw członkowskich, a już z pewnością celem co najmniej niektórych jego przedstawicieli, może być wewnętrzna dywersja polityczna obliczona na świadome osłabienie lub rozbicie tych organizacji.

Więcej ten temat sytuacji politycznej w Grecji oraz jej związków z Rosją oraz przyszłości w Unii Europejskiej w najnowszym numerze tygodnika „wSieci”, w sprzedaży od 9 lutego br., także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.       

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

[fot. Wikimedia Commons/Piotr Drabik/CC BY 2.0/"wSieci"]
CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook