Jedynie prawda jest ciekawa


Rokita we "wSieci": Odbudowa Polski resortowej nie przyniesie chwały PiS

09.03.2017

"Nagłe i nieoczekiwane przyspieszenie przejęcia przez rząd Wojewódzkich Funduszów Ochrony Środowiska jest sygnałem przechylenia się w PiS szali na rzecz ideologicznych zwolenników centralizmu. Nie jest to dla Polski dobra wiadomość. Wygląda na to, że w kierownictwie gabinetu Beaty Szydło zaakceptowano plan odebrania sejmikom i marszałkom województw kluczowych instrumentów do prowadzenia polityki regionalnej" - pisze w tekście „Centralistyczna ofensywa PiS” na łamach nowego numeru tygodnika „wSieci” Jan Rokita.

"Za poprzednich rządów PiS wojnę na śmierć i życie wydała resortowemu centralizmowi minister Zyta Gilowska, która uważała ów trend za najbardziej typowe znamię zjawiska „postkomunizmu”. Gabinet premier Szydło zrywa z tą tradycją, coraz mocniej wstępując na ścieżkę wytyczoną w przeszłości przez centralistów z SLD, zwłaszcza z okresu rządów premiera Leszka Millera"– przypomina publicysta.


Rokita przestrzega przed prowadzeniem takiej polityki.

"Odbudowa w pełnej krasie sławetnej Polski resortowej nie przyniesie chwały PiS, choć ucieszy wielu lobbystów z najprzeróżniejszych branż. Cieszyć się będą też wykrawający sobie w ten sposób swe wymarzone księstwa tacy ministrowie, jak Jurgiel albo Szyszko. Logika późniejszego funkcjonowania takich resortowych księstw jest dobrze znana. Zacznie się od kolesiostwa i nepotyzmu oraz zbiorowych żądań rozmaitych przywilejów grupowych. Potem przyjdzie ukrywanie funduszów przed ministrem finansów, tak by nie wykrył on różnych wątpliwych operacji finansowych, marnotrawstwa pieniędzy i nieudolności zarządzania. A państwo – zgodnie ze słynną diagnozą niegdysiejszego ministra – stawać się w tym wszystkim będzie coraz bardziej „teoretyczne”, rozdzierane branżowymi interesami i niezdolne do prowadzenia spójnej polityki. Wszystko to jest tak łatwe do przewidzenia, ponieważ wszystko to już nie tak dawno było w Polsce" - przestrzega komentator „wSieci”.

"Można się tylko zastanowić, gdzie w tym wszystkim jest wicepremier Mateusz Morawiecki ze swoimi nieustannie ponawianymi opowieściami o innowacjach, nowoczesnym zarządzaniu i walce na śmierć i życie z „przekleństwem Polski resortowej”? Czy wicepremier pogrążył się już całkiem w swoich dalekosiężnych wizjach i nie chce widzieć, co się dzieje w otaczającym go świecie realnym? Czy też, mimo zgromadzenia rozległych instrumentów władzy, nadal nie ma na tyle politycznej siły, aby powstrzymać ofensywę resortowego centralizmu?" – pyta Jan Rokita.

Więcej artykułów w nowym numerze tygodnika „wSieci” w sprzedaży od 6 marca br., także w formie e-wydania – szczegóły na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

Zapraszamy też do subskrypcji tygodnika w Sieci Przyjaciół www.SiećPrzyjaciół.pl.

[fot. fratria]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook