Jedynie prawda jest ciekawa


Rokita we "wSieci": Marzenie Schetyny spełnia się przewrotnie

03.02.2016

Co dalej z nowym szefem Platformy? Polecamy analizę Jana Rokity!

Marzenia zazwyczaj spełniają się przewrotnie, a już zwłaszcza marzenia związane z polityką. Odkąd ćwierć wieku temu 27-letni Grzegorz Schetyna przystąpił do Kongresu Liberalno-Demokratycznego, nie dążył do niczego ponad to, aby po długim partyjnym panowaniu Donalda Tuska zostać jego następcą – pisze Jan Rokita.

Grzegorz Schetyna został nowym szefem Platformy Obywatelskiej. W artykule Jan Rokita pisze o drodze, jaką musiał przejść polityk, by osiągnąć ten cel, oraz o wyzwaniach, które go czekają. Autor tekstu jednak nie pozostawia złudzeń: Scheda po Tusku dostaje mu się jednak dopiero wtedy, gdy wszyscy wrogowie Platformy, lecz również spora część jej zwolenników są przekonani, że Schetyna bierze rolę aktora, któremu przyjdzie wyprowadzić sztandar i zgasić światło.

W roli szefa PO Schetyna znajdzie się pod silną presją własnego aparatu, aby wobec oskarżeń ze strony PiS bronić wszystkich platformersów, w tym tych, którzy z entuzjazmem brali udział w nagonkach, jakie przeciw niemu organizował w przeszłości Tusk – zauważa Jan Rokita. – Co więcej, dla zmuszenia do rezygnacji konkurenta do szefostwa ugrupowania – Tomasza Siemoniaka – Schetyna spektakularnie sprzymierzył się z posłusznymi w przeszłości Tuskowi partyjnymi liderami regionalnymi, których Kopacz w okresie swych krótkich rządów próbowała odsunąć od wpływów albo nawet nie wpuścić na listy wyborcze. Autor artykułu pisze również, że mimo oczywistej konieczności obrony działań Tuska, Schetyna stanie przed pokusą odcięcia się od byłego szefa PO oraz udzielenia cichego przyzwolenia na obciążenie Tuska różnymi winami przeszłości i zdjęcie tym samym z własnych pleców garbu, jakim byłaby konieczność pryncypialnej obrony wszystkich decyzji byłego premiera. Również tych podejmowanych poza wiedzą Schetyny w 2010 r. wobec faktu katastrofy smoleńskiej i późniejszego śledztwa.

Jan Rokita wskazuje również na Ryszarda Petru jako głównego konkurenta po stronie opozycji. Jak pisze autor, Ryszard Petru, który jest politykiem wyjątkowo otwartym i przejrzystym w swoich planach i intencjach, nie ukrywa tego, że jego celem jest objęcie funkcji premiera po wcześniejszym czy późniejszym upadku rządów Kaczyńskiego. […] Jest jasne, że Nowoczesna ma dziś lepsze karty do tego, aby czynić plany na przyszłość po odejściu od władzy PiS. Nowy lider PO nie jest wprawdzie jeszcze wiekiem stary […], ale dla młodszego pokolenia Polaków w przeciwieństwie do Petru należy do politycznych epigonów. […] W rywalizacji z Petru nie sprzyjają mu również cechy zewnętrzne: ze swym staroświeckim stylem i wyglądem, a także mało perswazyjnym sposobem mówienia nie ma zbyt wielkich szans na rozbudzenie emocji „korpopolaków” czy „lemingów” z warszawskiego Wilanowa.

Na koniec materiału Jan Rokita podsumowuje zadania nowego szefa PO: Aby się przebić do przyszłych rozgrywek finałowych o władzę w Polsce, Schetyna musi teraz skleić team, który potrafiłby zagrać mecz przeciw całej reszcie świata. W tych zawodach jego największą siłą jest twardy charakter, zahartowany jeszcze nagonką i szykanami, jakich doświadczył od Tuska. A także świadomość, że sukces Platformy pod jego przywództwem to jego ostatnia szansa w polityce. Dlatego ani prędko, ani łatwo nie ustąpi z pola.

Więcej o tym, co czeka Grzegorza Schetynę, nowego szefa PO we „wSieci”, w sprzedaży od 2 lutego br., także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.  

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook