Jedynie prawda jest ciekawa


Rokita we "wSieci": Marzenie Schetyny spełnia się przewrotnie

03.02.2016

Co dalej z nowym szefem Platformy? Polecamy analizę Jana Rokity!

Marzenia zazwyczaj spełniają się przewrotnie, a już zwłaszcza marzenia związane z polityką. Odkąd ćwierć wieku temu 27-letni Grzegorz Schetyna przystąpił do Kongresu Liberalno-Demokratycznego, nie dążył do niczego ponad to, aby po długim partyjnym panowaniu Donalda Tuska zostać jego następcą – pisze Jan Rokita.

Grzegorz Schetyna został nowym szefem Platformy Obywatelskiej. W artykule Jan Rokita pisze o drodze, jaką musiał przejść polityk, by osiągnąć ten cel, oraz o wyzwaniach, które go czekają. Autor tekstu jednak nie pozostawia złudzeń: Scheda po Tusku dostaje mu się jednak dopiero wtedy, gdy wszyscy wrogowie Platformy, lecz również spora część jej zwolenników są przekonani, że Schetyna bierze rolę aktora, któremu przyjdzie wyprowadzić sztandar i zgasić światło.

W roli szefa PO Schetyna znajdzie się pod silną presją własnego aparatu, aby wobec oskarżeń ze strony PiS bronić wszystkich platformersów, w tym tych, którzy z entuzjazmem brali udział w nagonkach, jakie przeciw niemu organizował w przeszłości Tusk – zauważa Jan Rokita. – Co więcej, dla zmuszenia do rezygnacji konkurenta do szefostwa ugrupowania – Tomasza Siemoniaka – Schetyna spektakularnie sprzymierzył się z posłusznymi w przeszłości Tuskowi partyjnymi liderami regionalnymi, których Kopacz w okresie swych krótkich rządów próbowała odsunąć od wpływów albo nawet nie wpuścić na listy wyborcze. Autor artykułu pisze również, że mimo oczywistej konieczności obrony działań Tuska, Schetyna stanie przed pokusą odcięcia się od byłego szefa PO oraz udzielenia cichego przyzwolenia na obciążenie Tuska różnymi winami przeszłości i zdjęcie tym samym z własnych pleców garbu, jakim byłaby konieczność pryncypialnej obrony wszystkich decyzji byłego premiera. Również tych podejmowanych poza wiedzą Schetyny w 2010 r. wobec faktu katastrofy smoleńskiej i późniejszego śledztwa.

Jan Rokita wskazuje również na Ryszarda Petru jako głównego konkurenta po stronie opozycji. Jak pisze autor, Ryszard Petru, który jest politykiem wyjątkowo otwartym i przejrzystym w swoich planach i intencjach, nie ukrywa tego, że jego celem jest objęcie funkcji premiera po wcześniejszym czy późniejszym upadku rządów Kaczyńskiego. […] Jest jasne, że Nowoczesna ma dziś lepsze karty do tego, aby czynić plany na przyszłość po odejściu od władzy PiS. Nowy lider PO nie jest wprawdzie jeszcze wiekiem stary […], ale dla młodszego pokolenia Polaków w przeciwieństwie do Petru należy do politycznych epigonów. […] W rywalizacji z Petru nie sprzyjają mu również cechy zewnętrzne: ze swym staroświeckim stylem i wyglądem, a także mało perswazyjnym sposobem mówienia nie ma zbyt wielkich szans na rozbudzenie emocji „korpopolaków” czy „lemingów” z warszawskiego Wilanowa.

Na koniec materiału Jan Rokita podsumowuje zadania nowego szefa PO: Aby się przebić do przyszłych rozgrywek finałowych o władzę w Polsce, Schetyna musi teraz skleić team, który potrafiłby zagrać mecz przeciw całej reszcie świata. W tych zawodach jego największą siłą jest twardy charakter, zahartowany jeszcze nagonką i szykanami, jakich doświadczył od Tuska. A także świadomość, że sukces Platformy pod jego przywództwem to jego ostatnia szansa w polityce. Dlatego ani prędko, ani łatwo nie ustąpi z pola.

Więcej o tym, co czeka Grzegorza Schetynę, nowego szefa PO we „wSieci”, w sprzedaży od 2 lutego br., także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.  

Warto poczytać

 1. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 2. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 3. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 7. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook