Jedynie prawda jest ciekawa

Rokita we "wSieci": Lobby w instytucjach kultury

02.03.2017

"Jak to się stało, że pod bokiem państwa hochsztaplerzy mogli zawładnąć niebłahą częścią sfery publicznej?"

"Jak to się stało, że pod bokiem państwa hochsztaplerzy mogli zawładnąć niebłahą częścią sfery publicznej?" — zastanawia się na łamach „wSieci” Jan Maria Rokita.

 

Publicysta tygodnika odnosi się w swoim eseju do burzy wywołanej przez spektakl „Klątwa” odgrywany w Teatrze Powszechnym w Warszawie.

 

"Wiele publicznych instytucji kultury zostało opanowanych przez nieźle zorganizowaną grupę interesu. To wpływowe lobby" — ocenia Rokita.

 

I dzieli się swoimi spostrzeżeniami po wizytach w teatrze:

 

"O ile mieszkając przez lata w Warszawie, w czasach Jerzego Grzegorzewskiego czy Jerzego Jarockiego zwykłem oglądać niemal wszystko, co akurat było grane, o tyle od dobrych paru lat badam dokładnie każde przedstawienie przed kupieniem biletu pod jednym, bardzo praktycznym kątem: czy aby nie będę zmuszony opuszczać teatru przed zakończeniem spektaklu, i to z trwającym potem wiele godzin niesmakiem" — przekonuje publicysta.

 

W ocenie Rokity przełamywanie kolejnych tabu przez środowiska artystyczne nie niesie ze sobą żadnej głębszej wartości:

 

"Naszym współczesnym obrazoburcom nie idzie przecież wcale o to, aby kogoś wytrącić z codziennej myślowej „małej stabilizacji” i skłonić do namysłu nad własnym losem albo losem wspólnoty, w której żyje. Całkiem przeciwnie. Podobnie do najbardziej „popkulturowych” polityków obrazoburcy pragną po prostu wywołać skandal albo publiczne zgorszenie. Dlatego z premedytacją dawno wyprowadzili już ze swojego teatru wszelką myśl, jakąkolwiek logikę, opowieść czy też fabułę" — pisze Rokita.

 

I puentuje: "Dopóki państwo szantażowane ideą „wolności twórczej” finansuje kolejne robione z premedytacją skandale, dopóty będą się one powtarzać" — czytamy.

 

Całość artykułu na łamach „wSieci”. Polecamy!

 

Zapraszamy też do subskrypcji tygodnika w Sieci Przyjaciół – www.siecprzyjaciol.pl.

 

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook