Jedynie prawda jest ciekawa


Rokita we "wSieci": Kłamstwo o Polsce

27.05.2016

Jan Rokita o zachodnim strachu przed zmianami w Polsce.

„Rządy Fideszu na Węgrzech i PiS w Polsce stały się na Zachodzie coraz powszechniej używanym symbolem politycznej „inności”, która ucieleśniać najstraszniejsze ryzyko i niebezpieczeństwa odrzucenia politycznego ma status quo. Fakt, że wszystko to nie znajduje pokrycia w rzeczywistości, ma w tym przypadku dość nikłe znaczenie” — pisze na łamach „wSieci” Jan Rokita.

Publicysta odnosi się w swoim tekście między innymi do słów Billa Clintona, który postanowił wykorzystać przykłady Węgier i Polski do straszenia Amerykanów.

„Fakt, że wszystko to nie znajduje pokrycia w rzeczywistości, ma nikłe znaczenie. Dlatego właśnie czołowy komentator telewizji CNN Fareed Zakaria może bez zmrużenia oka przekonywać swoich widzów, iż w Polsce zapanował „antysemityzm i cenzura typu sowieckiego”, a Bill Clinton pokazywać wyborcom swojej żony Warszawę i Budapeszt jako przykłady miejsc, w których zdecydowano się na odrzucenie demokracji. Celem mowy w Ewing jest przekonanie Amerykanów do tego, aby w listopadowych wyborach wystąpili w obronie dotychczasowego waszyngtońskiego establishmentu i gwarantowanego przezeń systemu władzy, czyli… oddali głos na żonę Clintona. Ale do tego celu potrzebna jest wizja globalnego potwora, którego Amerykanie mają się przestraszyć. Ów wyłaniający się z morza Lewiatan dopiero co postawił pierwsze swoje dwie łapy w Budapeszcie i Warszawie” — przekonuje Rokita.

I choć, jak zaznacza, tego typu argumentacja nie ma wiele wspólnego ze zdrowym rozsądkiem i rzeczywistością, to nie można jej bagatelizować.

„W „Korzeniach totalitaryzmu” (nawiasem mówiąc, książce, która w dobie kryzysu imigracyjnego winna się stać lekturą w klasie maturalnej) Hannah Arendt błyskotliwie pokazuje mechanizm rodzenia się między dwiema wojnami światowymi Wielkiego Kłamstwa o tym, że to bezpaństwowcy (a zwłaszcza Żydzi) są winni światowego kryzysu ekonomicznego. W latach 70. XX w. byliśmy świadkami wielomilionowych manifestacji pokojowych Europejczyków do głębi wierzących w inne Wielkie Kłamstwo, iż tylko Związek Sowiecki może być dla świata ostatnią ostoją pokoju. Zdziwienie racjonalisty i odesłanie głosicieli tego rodzaju „prawd” na badania lekarskie oznacza w istocie polityczną kapitulację wobec potęgi politycznego przesądu. A tego polska polityka oczekuje chyba najmniej od człowieka, który de facto kieruje dzisiaj nawą państwową” — czytamy.

Jak więc powinny zachować się polskie władze?

„Pierwszorzędnym zadaniem lidera obozu rządzącego nie jest dziś piętnowanie opozycji z powodu jej demagogicznej retoryki, ani tym bardziej dziwienie się rosnącej w świecie fali kontrfaktycznych oskarżeń wobec Polski. Oskarżeń, które każdego dnia przynoszą krajowi i będą przynosić coraz to większe polityczne straty. Zadaniem i odpowiedzialnością Jarosława Kaczyńskiego jest dziś skuteczne przeciwdziałanie potęgującemu się Wielkiemu Kłamstwu na temat Polski” — przekonuje Rokita, jako receptę wymieniając między innymi próbę zakończenia sporu o TK, co właśnie - najwyraźniej - ma miejsce.

Całość artykułu na łamach „wSieci”.

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook