Jedynie prawda jest ciekawa


Rokita we "wSieci": Dziwne milczenie PO

27.01.2016

Jeśli inicjatorom debaty w Parlamencie Europejskim chodziło o to, by zaostrzyć nacisk na PiS i postawić polski rząd w jeszcze bardziej niż dotąd kłopotliwej sytuacji, to celu tego nie udało się osiągnąć. Wręcz przeciwnie – pisze Jan Rokita na łamach tygodnika „wSieci”.

Jan Rokita w artykule „Dziwne milczenie Platformy” komentuje przebieg strasburskiej sesji Parlamentu Europejskiego na temat zagrożenia praworządności w Polsce. Przygląda się głównie dwóm aspektom ubiegłotygodniowych obrad. Po pierwsze, przygotowaniu parlamentarzystów do podejmowanej problematyki. Pisze na ten temat m.in., że kiedy: […] Timmermans próbował sprecyzować istotę sporu, natychmiast zgubił się w szczegółach, mylnie zarzucając polskim władzom, że wybrały sędziów na podstawie nieważnej ustawy uchylonej przez TK. Identyczne potknięcie stało się udziałem bardzo jak zwykle aktywnego w takich dyskusjach szefa liberałów Guya Verhofstadta. […] „Jak to — mówił — przecież sparaliżowaliście polski Trybunał, pozwalając trzem sędziom skutecznie blokować orzeczenia wszystkich”. Jan Rokita pisze dalej, że […] zdumiewające jest to, że ani wiceszef Komisji Europejskiej dysponujący przecież potężnym aparatem ekspercko-urzędniczym, ani były premier i szef ważnej frakcji europejskiej nie zostali profesjonalnie przygotowani do dyskusji i nie potrafili precyzyjnie nazwać faktów, o które im chodzi, popadając w oczywiste merytoryczne przekłamania.

Drugi aspekt „dziwności” ubiegłowtorkowej debaty, jak to określił autor, dotyczy obecności, albo raczej – nieobecności na niej Platformy Obywatelskiej. Z licznej grupy PO przemówił jedynie Jan Olbrycht, który nie tylko nie próbował sformułować jakiegokolwiek problemu do debaty, lecz również sprawiał wrażenie kogoś, kto przeprasza i usprawiedliwia się z tego, że w ogóle do tej dyskusji doszło. Jan Rokita zauważa więc: Wyraźnie było widać, że polska antypisowska opozycja pogubiła się w sytuacji. Z wcześniejszych publicznych wypowiedzi Donalda Tuska można sądzić, że szef Rady Europejskiej musiał z jednej strony wspierać samą ideę sesji na temat Polski („Liczę, że europosłowie pomogą złagodzić zachowanie partii Kaczyńskiego”), z drugiej przestrzegał, aby „w żaden sposób nie wpłynęło to negatywnie na Polskę i polskich obywateli”. Nie jest całkiem jasne, czy to owe iście pytyjskie zalecenia Tuska sparaliżowały polityków polskiej opozycji w Strasburgu, czy też raczej Schetyna nie ma ciągle dostatecznej siły, by to jego instrukcje były wypełniane przez europosłów z Platformy.

Autor artykułu tak podsumowuje tą debatę: Jeszcze we wtorek rano nie było jasne, czy lewica nie wniesie jakiegoś projektu antypisowskiej rezolucji; ostatecznie nic takiego nie nastąpiło. Komisarze pogubili się w polskich faktach, a opozycja w ogóle nie zdecydowała się mówićOsobistą skromnością, grzecznym stylem wypowiedzi oraz powtarzanymi co rusz sloganami o jedności Europy polska premier zrobiła na europarlamentarzystach ewidentnie dobre wrażenie.

Więcej o ubiegłotygodniowej debacie w Parlamencie Europejskim we „wSieci”, w sprzedaży od 25 stycznia br., także w formie e-wydania nahttp://www.wsieci.pl/e-wydanie.html


Warto poczytać

 1. 1270facebookstefczyk 25.04.2018

  Tych słów już nie napiszesz na Facebooku

  Nowy regulamin największego portalu społecznościowego wchodzi w życie 25 maja

 2. 1270twitterPOl 25.04.2018

  „Im zależy tylko na pieniądzach. Wykorzystują swoje niepełnosprawne dzieci”

  Za nami kolejne godziny protestu opiekunów dzieci niepełnosprawnych. Mimo szerokich propozycji ze strony rządu, protestujący nie zamierzają ustąpić. Jeszcze kilka dni temu zastanawialiśmy się kto im płaci

 3. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 4. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 5. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 6. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 7. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook