Jedynie prawda jest ciekawa


Rokita we "wSieci": Bezradność i lęk

22.06.2016

Jeśli Brytyjczycy w czwartek zadecydują w referendum o wyjściu z Unii Europejskiej, to w piątek rano musimy się obudzić w trochę bardziej niemieckiej Europie – zauważa Jan Rokita na łamach nowego wydania tygodnika „wSieci”.

W cotygodniowym felietonie Jan Rokita pisze o czekającym Wielką Brytanię referendum, o klimacie społeczno-politycznym tego wydarzenia oraz o konsekwencjach decyzji Brytyjczyków. Wskazuje, że już nie tyle sam wynik referendum może niepokoić, ale niesprzyjający czas, w jakim się ono będzie odbywać.

Jest to bowiem czas wyraźnej kumulacji trudno rozwiązywalnych problemów w Europie. Nierozwiązany pozostaje kryzys grecki, gdyż choć w końcówce maja kraj dostał nową, gigantyczną transzę pomocy (kolejne 10 mld euro!), obwarowana ona została wymogami prywatyzacji greckiej gospodarki i dalszej obniżki emerytur. […]Trzy dni po brytyjskim referendum odbędą się w Hiszpanii kolejne wybory, po półrocznym paraliżu politycznym kraju i niemożności wyłonienia jakiegokolwiek rządu. Jeśli władzę w Madrycie przejmie w ich wyniku lewicowo-rewolucyjny Podemos, Hiszpania dołączy do i tak już silnego (Grecja, Włochy, Portugalia) antyniemieckiego i antybrukselskiego frontu walki z polityką oszczędności i równowagi budżetowej. Cały czas narasta konflikt wokół sławetnej Unii Bankowej, która miała być receptą na groźbę bankructwa banków, albowiem Berlin nie godzi się na proponowane przez Komisję Europejską wspólne gwarancje dla depozytów bankowych. I całkiem niejasny pozostaje dalszy los Strefy Schengen, gdy jesienią tego roku skończą się ostatecznie dopuszczone traktatami wyjątkowe kontrole granic, wprowadzone m.in. przez Austrię, Niemcy, Szwecję i Danię.

Autor tekstu zauważa również, że obecność Brytyjczyków w Unii Europejskiej zapewnia równowagę: […] Brytania wewnątrz Unii stanowi niezastępowalną wartość jako czynnik równoważący naturalną przewagę niemiecką w Europie. Jak dobrze wiadomo, Niemcy nie są w ostatnich latach ulubionym bohaterem większości Europejczyków, choć powody owej emocji bywają odmienne w różnych krajach. Dla wszystkich jednak jest jasne, że jeśli Brytyjczycy w czwartek zadecydują o wyjściu z UE, to w piątek rano musimy się obudzić w trochę bardziej niemieckiej Europie. Nie oznacza to według Jana Rokity, że Niemcy popierają wyjście Brytyjczyków z UE. Paradoks dzisiejszych Niemiec polega bowiem na tym, iż obecna tamtejsza elita polityczna niemal na równi z Grekami czy Włochami obawia się sytuacji pełnej odpowiedzialności za przyszłość coraz bardziej chaotycznej Unii Europejskiej.

Więcej o zagnieceniach płynący z wyjścia Brytyjczyków z Unii Europejskiej w felietonie Jana Rokity we „wSieci”, w sprzedaży już od 20 czerwca br., także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.


Warto poczytać

 1. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 2. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 3. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 4. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 5. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 6. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 7. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 8. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook