Jedynie prawda jest ciekawa


Rokita we "wSieci": Bezradność i lęk

22.06.2016

Jeśli Brytyjczycy w czwartek zadecydują w referendum o wyjściu z Unii Europejskiej, to w piątek rano musimy się obudzić w trochę bardziej niemieckiej Europie – zauważa Jan Rokita na łamach nowego wydania tygodnika „wSieci”.

W cotygodniowym felietonie Jan Rokita pisze o czekającym Wielką Brytanię referendum, o klimacie społeczno-politycznym tego wydarzenia oraz o konsekwencjach decyzji Brytyjczyków. Wskazuje, że już nie tyle sam wynik referendum może niepokoić, ale niesprzyjający czas, w jakim się ono będzie odbywać.

Jest to bowiem czas wyraźnej kumulacji trudno rozwiązywalnych problemów w Europie. Nierozwiązany pozostaje kryzys grecki, gdyż choć w końcówce maja kraj dostał nową, gigantyczną transzę pomocy (kolejne 10 mld euro!), obwarowana ona została wymogami prywatyzacji greckiej gospodarki i dalszej obniżki emerytur. […]Trzy dni po brytyjskim referendum odbędą się w Hiszpanii kolejne wybory, po półrocznym paraliżu politycznym kraju i niemożności wyłonienia jakiegokolwiek rządu. Jeśli władzę w Madrycie przejmie w ich wyniku lewicowo-rewolucyjny Podemos, Hiszpania dołączy do i tak już silnego (Grecja, Włochy, Portugalia) antyniemieckiego i antybrukselskiego frontu walki z polityką oszczędności i równowagi budżetowej. Cały czas narasta konflikt wokół sławetnej Unii Bankowej, która miała być receptą na groźbę bankructwa banków, albowiem Berlin nie godzi się na proponowane przez Komisję Europejską wspólne gwarancje dla depozytów bankowych. I całkiem niejasny pozostaje dalszy los Strefy Schengen, gdy jesienią tego roku skończą się ostatecznie dopuszczone traktatami wyjątkowe kontrole granic, wprowadzone m.in. przez Austrię, Niemcy, Szwecję i Danię.

Autor tekstu zauważa również, że obecność Brytyjczyków w Unii Europejskiej zapewnia równowagę: […] Brytania wewnątrz Unii stanowi niezastępowalną wartość jako czynnik równoważący naturalną przewagę niemiecką w Europie. Jak dobrze wiadomo, Niemcy nie są w ostatnich latach ulubionym bohaterem większości Europejczyków, choć powody owej emocji bywają odmienne w różnych krajach. Dla wszystkich jednak jest jasne, że jeśli Brytyjczycy w czwartek zadecydują o wyjściu z UE, to w piątek rano musimy się obudzić w trochę bardziej niemieckiej Europie. Nie oznacza to według Jana Rokity, że Niemcy popierają wyjście Brytyjczyków z UE. Paradoks dzisiejszych Niemiec polega bowiem na tym, iż obecna tamtejsza elita polityczna niemal na równi z Grekami czy Włochami obawia się sytuacji pełnej odpowiedzialności za przyszłość coraz bardziej chaotycznej Unii Europejskiej.

Więcej o zagnieceniach płynący z wyjścia Brytyjczyków z Unii Europejskiej w felietonie Jana Rokity we „wSieci”, w sprzedaży już od 20 czerwca br., także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.


Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook