Jedynie prawda jest ciekawa


Rokita: PiS wystąpiło z rozbudowanym programem

01.01.2016

Jan Rokita, Jacek Żakowski i prof. Ryszard Bugaj komentowali w programie „Fakty po Faktach” (TVN24) zmiany, jakie wprowadza w Polsce PiS. Opinie były podzielone.

„Ten model Polski, życia społecznego, który Platforma zbudowała przez kilka lat, bardzo nam uwierał. To był model dla grup uprzywilejowanych przede wszystkim” - powiedział Bugaj.

„Oczywiście Platforma, pod wpływem sondaży, dokonywała pewnych korekt i "upłynniała" swoją postawę, swoją orientację, ale generalnie ludzie, te 3/4 czy 2/3 ludzi, którzy zarabiają 2 tysiące złotych albo mniej, chcieli powiedzieć "nie jesteśmy od macochy"” - dodał.

Ekonomista podkreślał, że to jego zdaniem była  to decydująca sprawa. 

Odnosząc się do TK, Bugaj stwierdził: „To co robi PiS, na przykład z Trybunałem, niektórym się podoba. Bo kto broni Trybunału? Przede wszystkim mają ci, którzy są beneficjentami tego okresu przekształceń, bo się broni tego prawa”.

W podobnym tonie wypowiadał się obecny w studiu Jan Rokita.

„Prawo i Sprawiedliwość po raz pierwszy w tych wyborach wystąpiło z niezwykle rozbudowanym, skondensowanym i wysuniętym na czoło przez panią przyszłą premier Szydło programem rozbudowy socjalu w Polsce. Tego nie robiono ani 4 lata temu ani 8 lat temu” - stwierdził były polityk PO.

Zupełnie inne stanowisko wyraził Jacek Żakowski.

„Teraz zobaczymy co to będzie za konstrukcja. Dziś mamy destrukcję sytemu mediów państwowych, który istnieje, ale mamy konstrukcję. Ten etap, który w najbliższych dniach się skończy, to jest etap, który jest łatwy. Dalej zaczynają się schody” - powiedział dziennikarz.

„Ja uważam, że Polska w bardzo wielu punktach potrzebuje zmian konstytucyjnych, że ustrój po 25 latach w wielu punktach jest nieefektywny” - zauważył z kolei Jan Rokita.

„Jak obserwuję to, na czym rzeczywiście koncentruje się wysiłek polityczny PiS-u i Jarosława Kaczyńskiego, sprowadza się do dwóch punktów” - powiedział były poseł PO wskazując na „deplatformizację” i realizację obietnic socjalnych.

Nie obyło się bez straszenia zagrożeniem demokracji. Jacek Żakowski otwarcie przyznał, że takie zagrożenie występuje.

„Jeżeli się rozumie przez demokrację system oparty na równowadze władzy, w którym obywatele są spokojni, że rząd im nic nie zrobi (…), to moim zdaniem jest” - stwierdził publicysta.

„Jakieś zagrożenia się pojawiły, dla modelu demokracji liberalnej, to nie ulega żadnej wątpliwości” - przyznał Bugaj.

Ekonomista przyznał jednak, że prawdopodobieństwo, że nastąpiłyby wydarzenia ograniczające swobody obywatelskie jest niewielkie. 

„Moim przekonaniu można równie dobrze zakładać - i prawdopodobieństwo jest bardzo podobne - że w ciągu tych czterech lat wydarzy się wielka wojna w Europie. Prawdopodobieństwo jednego i drugiego wydarzenia jest takie samo, to znaczy nie jest zerwo” - zauważył z kolei Jan Rokita.

gah/tvn24.pl

[fot. TVN24/screenshot]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook