Jedynie prawda jest ciekawa


Rokita: Palikot podpalił polski Artemizjon

26.04.2014

"Historyczna rola, jaką odegrał, przypomina w istocie tragiczną postać Herostratesa".

Na łamach tygodnika "wSieci" Jan Rokita zastanawia się nad tym, jak na polską politykę i debatę publiczną wpłynęła działalność Janusza Palikota. 

"Historyczna rola, jaką odegrał, przypomina w istocie tragiczną postać Herostratesa, który dla zwrócenia na siebie uwagi podpalił wznoszoną przez wieki efeską świątynię Artemidy. Palikot spektakularnie dowiódł, że także on umie podpalić polski Artemizjon. I to jest wszystko, co potrafi" - ocenia publicysta. 

W eseju Rokity możemy przeczytać o tym, jak - krok po kroku, za przyzwoleniem Donalda Tuska - Palikot niszczył polski Artemizjon. "Poseł z Lublina odniósł duży sukces w zdeprawowaniu polskiej polityki. I jeszcze większy na polu walki z religią. Tyle tylko, że przecież nie zależało mu ani na jednym, ani na drugim. Miały to być tylko dwa nowator- skie sposoby na zwrócenie na siebie uwagi i uzyskanie dostępu do władzy; najpierw z pomocą Tuska, a potem przeciw niemu. Ale na to Palikot stracił już wszelkie szanse" - pisze Rokita.

Na czym polega więc fenomen Palikota? "Skrajność w debacie publicznej ma tę niezwykłą siłę, że potrafi przeciągać całą debatę w swoją stronę. Uznanie politycznej prawomocności otwartej walki z religią i przyznanie pełnych praw publicznych radosnej profanacji oraz bluźnierstwu doprowadziło więc do efektu przerwania tamy. Tym bardziej w kraju takim jak Polska, gdzie tamę tę budowano od pokoleń, a po obaleniu antyreligijnego reżimu w roku 1989 nie było już nikogo, kto by odważył się ją podkopywać, co najmniej do chwili śmierci papieża Polaka" - zaznacza publicysta.

Całość artykułu na łamach "wSieci", polecamy! 

svit

[Fot. wSieci]

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku.

Warto poczytać

 1. 1270kijowniaij 25.04.2018

  Oto i są. To oni żerują na dramacie niepełnosprawnych...

  Jeszcze kilka godzin temu pisaliśmy, że w tym sporze dawno przestało chodzić o dobro niepełnosprawnych, a ktoś próbuje zbić na nim kapitał polityczny i pieniądze. Okazuje się, że nie trzeba było długo czekać na potwierdzenie naszych przypuszczeń.

 2. 1270facebookstefczyk 25.04.2018

  Tych słów już nie napiszesz na Facebooku

  Nowy regulamin największego portalu społecznościowego wchodzi w życie 25 maja

 3. 1270twitterPOl 25.04.2018

  „Im zależy tylko na pieniądzach. Wykorzystują swoje niepełnosprawne dzieci”

  Za nami kolejne godziny protestu opiekunów dzieci niepełnosprawnych. Mimo szerokich propozycji ze strony rządu, protestujący nie zamierzają ustąpić. Jeszcze kilka dni temu zastanawialiśmy się kto im płaci

 4. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 5. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 6. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 7. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 8. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook