Jedynie prawda jest ciekawa

Rokita: Francja wpada w muzułmańską pułapkę

23.01.2015

Co dalej z Paryżem po zamachu na "Charlie Hebdo"?

"Pogrążona w swoich postrewolucyjno-wolteriańskich przesądach Francja nie jest w stanie nawet zrozumieć sama swojej sytuacji. I dlatego będzie wpadać coraz głębiej w muzułmańską pułapkę" - pisze na łamach tygodnika „wSieci” Jan Maria Rokita, oceniając to, co dzieje się z Francją i Francuzami po zamachu na siedzibę tygodnika „Charlie Hebdo”.

Publicysta nawiązuje do afektowanych i pełnych patosu wezwań do jedności, które nieustannie pojawiają się we francuskich mediach od momentu zamachu:

"W tych nieustannie powtarzanych, brzmiących aż nadto deklamacyjnie, wezwaniach do narodowej jedności – jak zwykle w takich razach – kryje się zakamuflowany strach, że w rzeczywistości po tym zamachu Francja może być głęboko podzielona, najbardziej w ciągu wielu ostatnich lat" - analizuje Rokita.

Były polityk krok po kroku przypomina i ocenia kolejne pomysły rządzących Francją dotyczące podejścia do muzułmanów. Żaden z nich nie rozwiązał jednak problemu.

Rokita dodaje również, że polityczna poprawność wypracowana przez Zachód Europy nie dała żadnej ochrony chrześcijanom - w przeciwieństwie do, na przykład, osób homoseksualnych i transseksualistów.

"Ludzie wierzący w Boga nie mogą we Francji liczyć na podobny rodzaj ochrony ich tożsamości. Przeciwnie. „Postępowy” Hollande od chwili objęcia urzędu prowadzi na wzór niegdysiejszego hiszpańskiego premiera Zapatero wojnę z „religijnymi przesądami”, wolteriańska redakcja „Charlie Hebdo” stała się nad Sekwaną symbolem i znakiem rozpoznawczym tego kierunku. Nawet niezwykle zazwyczaj przenikliwy Alain Finkielkraut nie widzi po zamachu innej społecznej terapii niźli „dalsze pogłębianie francuskiej laickości”. Pogrążona w swoich postrewolucyjno- wolteriańskich przesądach Francja nie jest w stanie nawet zrozumieć sama swojej sytuacji. I dlatego będzie wpadać coraz głębiej w muzułmańską pułapkę" - puentuje Rokita.

O szczegółach „muzułmańskiej pułapki”, w jaką wpada Paryż - przeczytaj na łamach „wSieci”!

LL

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook