Jedynie prawda jest ciekawa

Rokita: Ewolucja PiS-u mnie niepokoi

23.11.2015

„PiS zaparł się projektu reformy państwa. W to miejsce wstąpiły wątpliwe obietnice socjalne”.

Jan Rokita dołącza do chóru przestraszonych PiS-em. W rozmowie z Onet.pl przekonuje, że ewolucja ideowa PiS go niepokoi. „PiS przeszło rewolucję od partii, która chce zmieniać państwo, do partii, która chce dawać 500 złotych ludziom. Gdyby taka rewolucja potwierdziła się w toku rządzenia, to byłoby bardzo źle dla kraju” - ocenia Rokita.

Rokita uważa, że PiS nauczyło się wygrywać wybory. „Prawo i Sprawiedliwość nauczyło się wygrywać za cenę umiejętności schlebiania ludziom. Jak się okazuje, gdy partia decyduje się na schlebianie masom, to wcale nie jest tak trudno wygrać, nawet będąc PiS-em” - mówił.

W ocenie byłego polityka PO PiS odszedł od głoszenia pomysłów na poważne zmiany w państwie. „8-10 lat temu PiS głosił bardzo zasadne w polskiej rzeczywistości hasło głębokiej reformy państwa. PiS był przez wiele lat rzecznikiem przekonania, że Polska po 1989 roku została zbudowana z licznymi wadami strukturalnymi, które wymagają głębokich reform” - przypominał Rokita. Dodał, że "jeśli słuchaliśmy jednego wielkiego programowego przemówienia pani Szydło, które wygłosiła na konwencji programowej w Katowicach, to cały ten plan reformy państwa, IV Rzeczpospolitej gdzieś się rozpłynął we mgle". „Powiedziałbym, że PiS zaparł się jakiegokolwiek projektu reformy państwa. W to miejsce wstąpiły wątpliwej natury i niezbyt wartościowe - z punktu widzenia państwa - obietnice socjalne” - ocenił.

Według niego, "zasadniczy problem dzisiaj to zmodernizować Polskę, która jest mocno zatęchła po ośmioletnich rządach Platformy, która rozparła się na tronie i siedziała na nim 8 lat, pyszniąc się swoją władzą i nic nie robiąc". „Po ośmiu latach gnuśności politycznej państwo potrzebuje pewnych dynamicznych zmian” - stwierdził.

ez

[Fot. Youtube.pl]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook