Jedynie prawda jest ciekawa


Rokita dołącza do "wSieci" i diagnozuje system Tuska!

26.12.2013

Wyjątkowo w piątek, 27 grudnia w kioskach całego kraju pojawi się nowy numer tygodnika "wSieci"!

Były polityk w swoim eseju celnie diagnozuje i punktuje system stworzony przez Donalda Tuska: "System władzy stworzony przez Donalda Tuska nie jest polską normą, ale – co najmniej – osobliwością. A być może nawet poważną anomalią. I jako osobliwość mógł zaistnieć tylko dzięki temu, że w Polsce wystąpiły jednocześnie wszystkie warunki jego możliwości: populistyczne emocje, wodzowska partia i amorficzne społeczeństwo. Dziś jednak widać wyraźnie, że środowisko stało się dla systemu Tuska mniej przyjazne, przez co zaczął on trzeszczeć, a gdzieniegdzie nawet się kruszyć. Zaś sam Donald Tusk – konstruktor, głowa i sworzeń całego systemu – najwy- raźniej nie wie, jak go ocalić" - pisze Rokita.

Bracia Karnowscy tym razem rozmawiają z prof. Krzysztofem Szwagrzykiem, który otrzymał tytuł Człowieka Wolności 2013 tygodnika "wSieci": ">>Łączka<< i to, co udało się tam odnaleźć, zdokumentować, pokazać, a więc te przestrzelone czaszki, związane wciąż ręce, zbezczeszczone zwłoki, ciała bohaterów rzucone do dołów jak śmieci, to wszystko mówi więcej o komunizmie niż miliony słów i setki naukowych książek" - mówi historyk w poruszającym wywiadzie.

Piotr Zaremba wychodząc od przypadku Tomasza Kaczmarka analizuje polityczny etos klasy politycznej w Polsce. "Agentowi "Tomkowi" przeciwstawia się nieskazitelny etos dawnej unii Wolności. Opowiem więc anegdotę z roku 1995… (...) Nie wyciągam z tego fundamentalnych wniosków. Po prostu wiem, że istnieje esencja polityki i są jej obrzeża. Korona i nieco brzydsza podszewka. Przywódcy i żołnierze. Za to Żakowski z Maziarskim dzielą Polskę na nadludzi i całą resztę. Może warto się ocknąć, panowie. Już i Tomasz Kaczmarek jest na waszym tle ludzki, nawet jeśli i prawicowi publicyści nazywają go „burakiem”. Do jakiego warzywa was porównać z waszym zadęciem?" - pisze Zaremba.

A Robert Mazurek prezentuje Ranking Zwycięzców roku 2013: "Rok 2013 przeczył prawom fizyki. Znacznie łatwiej wskazać bowiem tych, którzy powinni być umieszczeni w rankingu przegranych, niż tych, którzy wygrali. Ale my i takich znaleźliśmy" - pisze Mazurek w swojej wyliczance wygranych.

Z kolei prof. Zbigniew Lew-Starowicz mówi w rozmowie o życiu seksualnym Polaków i tym, jak wpływają na nie więzi duchowe: "Mam tezę, że ludzie z udanym życiem seksualnym są bardziej zrównoważeni, pogodni, mają z innymi lepsze kontakty, natomiast wszyscy, u których pojawiają się problemy w tej sferze – tłumienie czy wypieranie rozmaitych potrzeb – przelewają swoją frustrację na to, co robią. I wtedy, im większy mają zasięg oddziaływania, tym gorzej dla odbiorców" - mówi seksuolog.

W dodatku specjalnym do tygodnika publicyści "wSieci" piszą o egzorcystach w Kościele. "Coraz poważniejszym problemem dla polskiego kościoła stają się egzorcyści. takie wrażenie można odnieść, czytając teksty na łamach „Tygodnika Powszechnego”, „Gazety Wyborczej” czy portalu deon.pl" - pisze Grzegorz Górny i zastanawia się nad swoistym fenomenem tego zjawiska.

Jan Polkowski poszukuje polskości... w książkach kucharskich. I to z jakim skutkiem! "Nie tylko muzea, cmentarze czy archiwa IPN zawierają strzępy polskiej opowieści. Również gdy otwieramy książkę kucharską, ukazują się w pamięci data, utracony krajobraz, otwiera się los – domowy i wspólny" - czytamy w artykule poety.

Polecamy również tekst Tomasza Łysiaka: "Żyjemy w czasach, w których winy zamazuje się wyssanymi z palca rozważaniami o „mniejszym złu”, a nawet sugeruje się, iż człowiek, który wprowadził w Polsce stan wojenny, był patriotą. jakby to poprawiło życie publiczne, gdyby ludzie zaczęli >>bać się Boga<< "- pisze publicysta.

A Krzysztof Koehler w znakomitym eseju analizuje życie i twórczość Cypriana Kamila Norwida: "W mocowaniu się z kwaśno- kapuścianym polskim zaściankiem Norwid nie przekracza granicy, za którą jest odwrócenie się od wspólnoty i jej destruktywna krytyka" - pisze literaturoznawca.

A także dużo, dużo więcej! Między innymi esej dr Fedyszak-Radziejowskiej, artykuł Marcina Wolskiego o Pałacu Kultury, rubryka "Z życia koalicji, z życia opozycji" duetu Mazurek-Zalewski, a także - jak zwykle bardzo ciekawy - dodatek wSieci Kultury prowadzony przez Łukasza Adamskiego.

Poza tym cotygodniowe felietony Krzysztofa Feusett'a, Piotra Zaremby, prof. Andrzeja Zybertowicza, Łukasza Warzechy, Roberta Mazurka i wielu innych!

svl

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook