Jedynie prawda jest ciekawa


Rokita dołącza do "wSieci" i diagnozuje system Tuska!

26.12.2013

Wyjątkowo w piątek, 27 grudnia w kioskach całego kraju pojawi się nowy numer tygodnika "wSieci"!

Były polityk w swoim eseju celnie diagnozuje i punktuje system stworzony przez Donalda Tuska: "System władzy stworzony przez Donalda Tuska nie jest polską normą, ale – co najmniej – osobliwością. A być może nawet poważną anomalią. I jako osobliwość mógł zaistnieć tylko dzięki temu, że w Polsce wystąpiły jednocześnie wszystkie warunki jego możliwości: populistyczne emocje, wodzowska partia i amorficzne społeczeństwo. Dziś jednak widać wyraźnie, że środowisko stało się dla systemu Tuska mniej przyjazne, przez co zaczął on trzeszczeć, a gdzieniegdzie nawet się kruszyć. Zaś sam Donald Tusk – konstruktor, głowa i sworzeń całego systemu – najwy- raźniej nie wie, jak go ocalić" - pisze Rokita.

Bracia Karnowscy tym razem rozmawiają z prof. Krzysztofem Szwagrzykiem, który otrzymał tytuł Człowieka Wolności 2013 tygodnika "wSieci": ">>Łączka<< i to, co udało się tam odnaleźć, zdokumentować, pokazać, a więc te przestrzelone czaszki, związane wciąż ręce, zbezczeszczone zwłoki, ciała bohaterów rzucone do dołów jak śmieci, to wszystko mówi więcej o komunizmie niż miliony słów i setki naukowych książek" - mówi historyk w poruszającym wywiadzie.

Piotr Zaremba wychodząc od przypadku Tomasza Kaczmarka analizuje polityczny etos klasy politycznej w Polsce. "Agentowi "Tomkowi" przeciwstawia się nieskazitelny etos dawnej unii Wolności. Opowiem więc anegdotę z roku 1995… (...) Nie wyciągam z tego fundamentalnych wniosków. Po prostu wiem, że istnieje esencja polityki i są jej obrzeża. Korona i nieco brzydsza podszewka. Przywódcy i żołnierze. Za to Żakowski z Maziarskim dzielą Polskę na nadludzi i całą resztę. Może warto się ocknąć, panowie. Już i Tomasz Kaczmarek jest na waszym tle ludzki, nawet jeśli i prawicowi publicyści nazywają go „burakiem”. Do jakiego warzywa was porównać z waszym zadęciem?" - pisze Zaremba.

A Robert Mazurek prezentuje Ranking Zwycięzców roku 2013: "Rok 2013 przeczył prawom fizyki. Znacznie łatwiej wskazać bowiem tych, którzy powinni być umieszczeni w rankingu przegranych, niż tych, którzy wygrali. Ale my i takich znaleźliśmy" - pisze Mazurek w swojej wyliczance wygranych.

Z kolei prof. Zbigniew Lew-Starowicz mówi w rozmowie o życiu seksualnym Polaków i tym, jak wpływają na nie więzi duchowe: "Mam tezę, że ludzie z udanym życiem seksualnym są bardziej zrównoważeni, pogodni, mają z innymi lepsze kontakty, natomiast wszyscy, u których pojawiają się problemy w tej sferze – tłumienie czy wypieranie rozmaitych potrzeb – przelewają swoją frustrację na to, co robią. I wtedy, im większy mają zasięg oddziaływania, tym gorzej dla odbiorców" - mówi seksuolog.

W dodatku specjalnym do tygodnika publicyści "wSieci" piszą o egzorcystach w Kościele. "Coraz poważniejszym problemem dla polskiego kościoła stają się egzorcyści. takie wrażenie można odnieść, czytając teksty na łamach „Tygodnika Powszechnego”, „Gazety Wyborczej” czy portalu deon.pl" - pisze Grzegorz Górny i zastanawia się nad swoistym fenomenem tego zjawiska.

Jan Polkowski poszukuje polskości... w książkach kucharskich. I to z jakim skutkiem! "Nie tylko muzea, cmentarze czy archiwa IPN zawierają strzępy polskiej opowieści. Również gdy otwieramy książkę kucharską, ukazują się w pamięci data, utracony krajobraz, otwiera się los – domowy i wspólny" - czytamy w artykule poety.

Polecamy również tekst Tomasza Łysiaka: "Żyjemy w czasach, w których winy zamazuje się wyssanymi z palca rozważaniami o „mniejszym złu”, a nawet sugeruje się, iż człowiek, który wprowadził w Polsce stan wojenny, był patriotą. jakby to poprawiło życie publiczne, gdyby ludzie zaczęli >>bać się Boga<< "- pisze publicysta.

A Krzysztof Koehler w znakomitym eseju analizuje życie i twórczość Cypriana Kamila Norwida: "W mocowaniu się z kwaśno- kapuścianym polskim zaściankiem Norwid nie przekracza granicy, za którą jest odwrócenie się od wspólnoty i jej destruktywna krytyka" - pisze literaturoznawca.

A także dużo, dużo więcej! Między innymi esej dr Fedyszak-Radziejowskiej, artykuł Marcina Wolskiego o Pałacu Kultury, rubryka "Z życia koalicji, z życia opozycji" duetu Mazurek-Zalewski, a także - jak zwykle bardzo ciekawy - dodatek wSieci Kultury prowadzony przez Łukasza Adamskiego.

Poza tym cotygodniowe felietony Krzysztofa Feusett'a, Piotra Zaremby, prof. Andrzeja Zybertowicza, Łukasza Warzechy, Roberta Mazurka i wielu innych!

svl

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook