Jedynie prawda jest ciekawa


Raport NIK powinien skutkować zarzutami

09.03.2012

Raport Najwyższej Izby Kontroli dotyczący organizacji lotów VIPów oraz procedur bezpieczeństwa z nimi związanych specjalnie dla portalu Stefczyk.info komentuje mecenas Rafał Rogalski, pełnomocnik części rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej:

Zaprezentowane przez Prezesa NIK wnioski Raportu z kontroli dotyczącej organizacji transportu lotniczego najważniejszych osób w państwie i zapewnienia ich bezpieczeństwa nie stanowią dla mnie zaskoczenia.

Z analizy materiału dowodowego zebranego w postępowaniach karnych prowadzonych przez Wojskową Prokuraturę Okręgową w Warszawie oraz Prokuraturę Okręgową Warszawa-Praga w sprawie zdarzenia z dnia 10 kwietnia 2010 r. wynikało niedwuznacznie, że jedną z podstawowych jej przyczyn był właśnie brak spójnego i pełnego systemu procedur dotyczących organizacji i zabezpieczenia lotów zagranicznych tych osób oraz improwizacja lub wręcz nieprzestrzeganie procedur przez organy i instytucje państwowe. Jakkolwiek postępowania karne nadal się toczą i nie możemy jednoznacznie przesądzać o tym, dlaczego Tu-154M z prezydentem na pokładzie rozbił się 10 kwietnia 2010 r., możemy zaryzykować jednak tezę, że gdyby państwo polskie funkcjonowało prawidłowo, a nawet te procedury, które istniały, były przestrzegane – z dużym stopniem prawdopodobieństwa do zdarzenia by nie doszło.

Niewątpliwie niedopełnienie obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska, Ministerstwa Obrony Narodowej, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Biura Ochrony Rządu, a także 36 Specjalnego Pułku Lotnictwa Transportowego wespół z brakiem współdziałania wymienionych instytucji między sobą i lekceważeniem podstawowych zasad bezpieczeństwa i należytego wykonywania obowiązków służbowych – miało ogromny wpływ na samą w sobie możliwość dojścia do tragicznego zdarzenia z dnia 10 kwietnia.

Raport NIKu będzie miał duże znaczenie dla toczących się postępowań karnych. W mojej ocenie ustalenia w nim zawarte – po zweryfikowaniu procesowym - stanowić będą podstawę do postawienia kolejnych zarzutów. Wymaga jednak wyraźnego podkreślenia, że nieprzestrzeganie procedur, czy też ich brak nie wyczerpuje zakresu przyczyn zaistniałego zdarzenia lotniczego. Wciąż prowadzone jest śledztwo, w ramach którego szczególnym zainteresowaniem polskiej prokuratury objęte są działania i zaniechania strony rosyjskiej.

Rafał Rogalski
[fot. Wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook