Jedynie prawda jest ciekawa


Rogalski: Proces wielkiej wagi

13.02.2013

O procesie przeciwko Mirosławowi Garlickiemu portal Stefczyk.info rozmawia z mecenasem Rafałem Rogalskim.

Stefczyk.info: W środę ma się odbyć kolejna rozprawa w kolejnym procesie Mirosława G. Mógłby Pan przypomnieć o co tym razem jest oskarżony G.?

Rafał Rogalski: Proces w tej sprawie odbywa się z wyłączeniem jawności. Wobec tego mogę się wypowiadać w tej sprawie jedynie w sposób ogólny. Nie naruszając przepisów mogę powiedzieć, że w czerwcu 2011 roku został skierowany akt oskarżenia przeciwko doktorowi Mirosławowi Garlickiemu. On został oskarżony o stworzenie bezpośredniego zagrożenia dla życia i zdrowia Floriana Mastalerza oraz spowodowanie jego śmierci. Ogólnie mówiąc chodzi o sytuacje pozostawienia w sercu pacjenta rolgazy. W wyniku tego, zdaniem prokuratury oraz moim, nastąpiła śmierć pacjenta w terminie 70 dni od operacji, w czasie której pozostawiono rolgazę. Batalie prawne w tej sprawie trwały niezwykle długo, ponieważ w 2008 roku została umorzona. Następnie zażalenie w tej sprawie okazało się nieskuteczne. Skuteczna okazała się dopiero kasacja. Wniosek złożył RPO do Sądu Najwyższego. Ten z kolei skierował sprawę do ponownego rozpatrzenia, a sąd uznał, że prokuratura powinna prowadzić sprawę dalej.

I proces w końcu ruszył.

Tak. W międzyczasie udało mi się uzyskać ekspertyzę prof. Zbigniewa Religi, który stwierdził i błąd medyczny polegający na pozostawieniu w sercu rolgazy i stwierdził, że występuje związek między pozostawieniem rolgazy a śmiercią pacjenta. Podobną opinię sporządził prof. Laufer z wiedeńskiego uniwersytetu medycznego. Prokuratura uzyskała również opinię prof. Wandschneidera z Austrii. Również ta ekspertyza wskazuje na błąd i związek tego błędu ze śmiercią. M.in. te opinie spowodowały, że do sądu został skierowany akt oskarżenia. Obecnie trwa proces. Jesteśmy po piątej rozprawie. Jak wspominałem, proces ma charakter niejawny, ku mojemu zdziwieniu. Nie mogę więc wypowiadać się szczegółowo o przebiegu procesu. Mogę jedynie powiedzieć, że przesłuchiwani są świadkowie, pielęgniarki, lekarze, kardiochirurdzy. We wtorek ma dojść do przesłuchania osób wykonujących prawa pokrzywdzonych - żony i dwóch synów pana Mastalerza. W piątek odbędą się kolejne przesłuchania. Na razie sam Garlicki nie złożył żadnych wniosków dowodowych.

Jaka jest waga tej sprawy i tego procesu?

W mojej ocenie bardzo duża. Czyny, o popełnienie których oskarżony jest Garlicki, zagrożone są karą pozbawienia wolności do lat 5. Co więcej, w tej sprawie chodzi o lekarza i zarzut spowodowania śmierci pacjenta. Chodzi więc o błąd medyczny, który ma wielką wagę i uderza w autorytet Garlickiego, który uchodził w środowisku za świetnego kardiochirurga. To są więc bardzo ciężkie zarzuty. Również okoliczności sprawy są niezwykle obciążające dla niego.

Dlaczego?

On bowiem uniemożliwił ratowanie pacjenta, który ostatecznie zmarł. Garlicki pozostawił gazę w sercu pacjenta, a następnie zakazał wykonywania badań diagnostycznych, które miałyby wykryć czy doszło do pozostawienia rolgazy. Działo się to, mimo iż instrumentariuszka sygnalizowała od początku, że pozostała w sercu pacjenta rolgaza. To jest fakt powszechnie znany. Garlicki jednak się wyparł wszystkiego, stwierdził nawet, że rolgazy w ogóle nie używał. Lekarze po kryjomu przeprowadzili więc dwukrotnie echo serca. Za pierwszym razem ono nie wykazało nic niepokojącego, jednak mogło być niemiarodajne, ponieważ w pierwszej dobie to badanie jest obarczone większym ryzykiem pomyłki. Jednak już za drugim razem - w 7. dobie po operacji - udało się znów potajemnie zrobić badanie i wykryć ciało obce w sercu. Wtedy doszło do kolejnej operacji. Jednak stan pacjenta ulegał stałemu pogorszeniu.

Miało to związek bezpośrednio z rolgazą w sercu?

Tak. To miało ścisły związek. U pacjenta doszło do załamania ważnych wskaźników. Po pierwsze, spadła bardzo hemodynamika - jeśli dysk zastawki serca był zablokowany rolgazą to organizm był niedotleniony. Rolgaza spowodowała również rozwój bakterii, niedoczynność narządów itd. Na samej rolgazie również rozwijały się bakterie. Stan pacjenta był tak zły, że po operacji nie udało się poprawić stanu pacjenta i on zmarł. W mojej ocenie Garlicki będzie walczył o to, by wykazać, że nie ma związku między pozostawieniem rolgazy a śmiercią pacjenta. Jednak ten związek wydaje się oczywisty.

Czy ten proces łączy się jakoś ze sprawami korupcyjnymi?

Tak, oczywiście. Dwóch synów pana Mastalerza wręczyło korzyści majątkowe Garlickiemu już po reoperacji, po wyjęciu rolgazy z serca. Mówiąc wprost Garlicki był tak bezczelny, że po tym, jak pozostawił rolgazę w sercu pacjenta, jak został przymuszony do wyjęcia jej z serca, przyjął dwukrotnie korzyść majątkową. Ona została wręczona, ponieważ Garlicki zachował się wobec synów Mastalerza w sposób, który oni odczytali, jako wymuszenie korzyści majątkowej. Po to, by ratować swojego ojca, wręczyli korzyść majątkową lekarzowi. Ten proces, o którym rozmawiamy, łączy się w pewien sposób z korupcyjnym wątkiem oskarżenia Garlickiego. Tu uwidacznia się buta i arogancja Garlickiego. On nie ma skrupułów, by po własnym błędzie przyjąć korzyść majątkową od rodziny. Oni odczuli, że ona była wymuszona.

Rozmawiał TK
[Fot. Youtube.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook