Jedynie prawda jest ciekawa


Rogalski: Proces dr G. powinien być jawny

24.10.2012

Jest rzeczą niebywałą, że w procesach cywilnych doktor G. odnosi sukcesy, mimo tego, że toczą się wciąż sprawy związane z jego błędami lekarskimi - uważa mec. Rafał Rogalski, pełnomocnik rodziny pacjenta, w sercu którego kardiochirurg dr Mirosław G. zostawił gazik.

Stefczyk.info: Dzisiejszy proces dr Mirosława G. został utajniony. Co się wydarzyło za zamkniętymi drzwiami?

Rafał Rogalski: Doszło dzisiaj do pierwszej rozprawy w sprawie dwóch zarzutów, które zostały postawione w akcie oskarżenia doktorowi Mirosławowi G. Chodzi o zarzut nieumyślnego spowodowania zagrożenia zdrowia i życia Floriana Mastalerza i nieumyślne spowodowanie jego śmierci. Doszło do odczytania aktu oskarżenia oraz do złożenia wyjaśnień przez samego oskarżonego.

Dlaczego rozprawę utajniono?

Jeszcze przed odczytaniem aktu oskarżenia jawność rozprawy została wyłączona. Ja z tą decyzją procesową się nie zgadzam. Nie widzę tu żadnej podstawy prawnej. Przypomnę, że zgodnie z kodeksem karnym, postępowania są co do zasady jawne. Powołanie się na ważny interes prywatny oskarżonego Mirosława G. jako przesłankę jest dla mnie irracjonalne i ,powtarzam, pozbawione podstaw prawnych. Procedura karna ma przecież na celu realizację uprawnień pokrzywdzonych, w tym przypadku - oskarżycieli posiłkowych. W mojej ocenie jawność rozprawy powinna być tu zapewniona. Przypomnę, że od ładnych kilku lat tj. od 2007 roku wszystkie okoliczności związane z pozostawieniem rolgazy w sercu zmarłego Floriana Mastalerza są znane opinii publicznej. Były one szeroko omawiane w mediach – telewizji, prasie, internecie. Tym bardziej, w chwili, gdy wielkim sukcesem okazało się samo skierowanie aktu oskarżenia do sądu – niezrozumiała staje się decyzja sądu. Z uwagi na to, że na początku grudnia i stycznia są zaplanowane dalsze rozprawy, będę wnioskował wtedy o reasumpcję dotychczasowej decyzji procesowej.

Ta sprawa wróciła na wokandę w wyniku skutecznej kasacji. Czy przewiduje pan zgłaszanie nowych świadków lub biegłych? Czy postępowanie będzie polegało na nowym przeanalizowaniu starych dowodów?

Jeżeli chodzi o składanie wniosków dowodowych, to wymaga to jeszcze rozważenia. Na razie takiej ewentualności nie przewiduję. Liczę przede wszystkim na przeprowadzenie tych dowodów, które były wnioskowane przez prokuraturę. Chodzi tutaj przede wszystkim o świadków, w tym szczególnie lekarzy, którzy opiekowali się zmarłym Florianem Mastalerzem i którzy podlegali oskarżonemu. Po drugie liczę również na przesłuchanie biegłego, który wydawał opinię w sprawie.

Jak pan ocenia fakt, że dr Mirosław G. wygrywa procesy cywilne o zniesławienie, podczas gdy wyroki w procesach karnych w sprawach, których owe rzekome zniesławienie miały dotyczyć, jeszcze nie zapadły?

Jest rzeczą niebywałą, że w procesach cywilnych doktor G. odnosi sukcesy, mimo tego, że toczą się wciąż sprawy związane z jego błędami lekarskimi. A takich jest co najmniej dwie (już 10 grudnia może zapaść wyrok w sprawie również dotyczącej stworzenia zagrożenia dla życia ludzkiego). Dodatkowo trwa proces dotyczący wątków mobbingowych, korupcyjnych i innych czynności seksualnych, gdzie jest ponad 40 zarzutów. Mimo to, jeśli chodzi o procesy cywilne takie postępowania nie są zawieszane. Dla mnie jest to rzecz niebywała. Zdecydowanie brakuje tu jakiejś transparentności postępowania.

not. ansa

[fot. PAP/Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook