Jedynie prawda jest ciekawa


Rogalski: Parulski się wybiela

09.10.2012

O skardze, jaką na Rafała Rogalskiego złożył gen. Krzysztof Parulski, były szef NPW, portal Stefczyk.info rozmawia z mecenasem, pełnomocnikiem części rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej.

Stefczyk.info: Media informują kolejny raz o konflikcie generała Krzysztofa Parulskiego z Panem. Były szef NPW złożył skargę na Pana do Rady Adwokackiej. Jak Pan to ocenia?

Rafał Rogalski: W tej sprawie zostałem wezwany do Okręgowej Rady Adwokackiej. Będę pytany o tę sprawę w czasie przesłuchania. Do tego czasu moje komentarze muszą być powściągliwe. Mogę jednak powiedzieć, że jestem zaskoczony tym, że gen. Parulski zdecydował się na złożenie wniosku o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego wobec mnie. Argumentacja, jakiej on używa, jest całkowicie bezzasadna i nieuprawniona z punktu widzenia merytorycznego. Wszelkie moje wypowiedzi udzielane ws. śledztwa smoleńskiego, w szczególności jeśli chodzi o rolę gen. Parulskiego w śledztwie, były oparte na stanie faktycznym, prawnym i były zgodne z prawdą. Próba kreowania przez gen. Parulskiego faktów, czy opinii, że moje oceny nie były merytoryczne, że mijałem się z prawdą są całkowicie nieuzasadnione. Najlepszym tego dowodem są ostatnie wydarzenia i zamiana ciał. Skoro było tak dobrze, jak zaznacza w skardze na mnie gen. Parulski, dlaczego stało się tak źle.

O co może chodzić Parulskiemu?

To są swego rodzaju manipulacje faktami i żonglerka. Mam nieodparte odczucie, że były szef NPW w ramach pisma zdradza swoją taktykę w razie, gdyby miał ponieść odpowiedzialność za swoje działania. Chodzi zarówno o odpowiedzialność karną jak i polityczną. Gen. Parulski stara się przerzucić odpowiedzialność za błędy na inne osoby, m.in. na referenta prokuratora Karola Kopczyka, czy szefa prokuratury wojskowej w Warszawie płk. Ireneusza Szeląga. W swoim piśmie Parulski wymienia także prokuratora Pasionka oraz Andrzeja Seremeta. Ich stara się obarczyć winą za to, co działo się po 10 kwietnia. Parulski się wybiela i tłumaczy, że nie ponosi żadnej odpowiedzialności. Wyjaśnia, że to ci, którzy byli w Polsce powinni podejmować decyzje o otwieraniu trumien.

Co Panu grozi? Może Pan zostać odcięty od śledztwa smoleńskiego?

W sytuacji, gdyby w stosunku do mnie zastosowano karę dyscyplinarną polegającą na zawieszeniu wykonywania przeze mnie czynności lub na wydaleniu mnie ze służby, to tak. Wtedy mogę stracić dostęp m.in. do śledztwa smoleńskiego. Jednak liczę na to, że rzecznik dyscyplinarny wnikliwie zbada sprawę i uzna, że argumentacja użyta przez gen. Parulskiego jest niezasadna. Liczę, że nie dojdzie nawet do wszczęcia postępowania dyscyplinarnego w tym przedmiocie.

Czy inni pełnomocnicy mają podobne problemy?

Nie. Z tego co wiem jestem jedynym adwokatem zajmującym się śledztwem smoleńskim, który ma podobne problemy. Widocznie w sposób najcelniejszy wytykałem gen. Parulskiemu jego błędy i zaniedbania. Nie mogę się oprzeć jednak wrażeniu, że moje zaskarżenie jest także próbą zastraszenia innych pełnomocników, którzy zajmują się sprawą smoleńską. Być może chodzi o danie przykładu, by pewnych spraw nie drążyć. Ja jednak zapewniam, że będę dalej prowadził aktywne działania związane ze śledztwem dotyczącym katastrofy.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. ludzie23032018 24.03.2018

  Dlaczego młodzi ludzie przyszli na "Czarny marsz" z małymi dziećmi?

  Byłem na „Czarnym marszu”. Wszedłem w ten tłum, choć z oczywistych powodów nie byłem jego częścią

 2. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook