Jedynie prawda jest ciekawa


Rogalski: nowa komisja niezbędna

17.01.2012

- Niebywałe, że pan Edmund Klich do teraz nie zrewidował swoich poglądów. Przypomnę, że nie ma on dostępu do prokuratorskiego materiału dowodowego. Nigdy go nie miał. Bardzo szybko został wyrugowany z komisji pana Millera, nie miał też więc dostępu do jej materiałów – komentuje dla nas zachowanie pułkownika mec. Rafał Rogalski, pełnomocnik części rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej.

Pułkownik Edmund Klich za nic nie chce dać się przekonać, że generała Błasika – według najnowszych, wnikliwych badań ekspertów prokuratorskich – nie było w kokpicie.
Wyjaśnijmy raz jeszcze, co wynika z opinii fonoskopijnej sporządzonej przez Instytut Ekspertyz Sądowych im. Dr Jana Sehna: głosu gen. Błasika nie zarejestrowano w kokpicie, a to stoi w sprzeczności z raportem MAK i ustaleniami komisji pod przewodnictwem pana Millera. Ma to zasadnicze znaczenie. W raporcie MAK stwierdzono przecież bezpośredni wpływ poprzez przebywanie w kokpicie i wywieranie nacisków przez gen. Błasika. Z kolei w raporcie komisji Millera stwierdzono wpływ pośredni.
Niebywałe jest więc, że pan Edmund Klich do teraz nie zrewidował swoich poglądów. Co więcej, wszem i wobec opowiada o swoim przekonaniu, że gen. Błasik przebywał w kokpicie, a zatem wywierał jakieś naciski.

I powołuje się przy tym na dowody.
Pan Edmund Klich nie ma dostępu do prokuratorskiego materiału dowodowego. Nigdy go nie miał. Bardzo szybko został wyrugowany z komisji pana Millera, bo mimo, że był akredytowany przy MAK, popadł w poważny konflikt z członkami komisji. Nie miał też więc dostępu do całego materiału, który był zdobywany w ramach prac komisji.

Edmund Klich przywołuje dowody rosyjskie, które wykorzystała też komisja polska.
Komisja ministra Millera w swoich twierdzeniach, że gen. Błasik przebywał w kokpicie, opierała się tak naprawdę wyłącznie na założeniu, że jego ciało znaleziono w tzw. pierwszym sektorze. To błąd, bo przecież w sposób oczywisty dynamika całego procesu katastrofy była ogromna, działały gigantyczne siły i mogło to mieć wpływ na przemieszczenie ciała. Nadto, co wyraźnie wynika z opinii fonoskopijnej Instytutu Sehna, najprawdopodobniej drzwi do kokpitu były otwarte. To również mogło mieć wpływ na znalezienie ciała.

Dziś jedynym obiektywnym dowodem jest więc opinia fonoskopijna.
Tak, a z niej wynika jednoznacznie, że nie zarejestrowano głosu generała w kokpicie. W dodatku prokuratorzy stwierdzili, że mikrofony w kabinie pilotów ściągają głos z odległości 5 metrów. Jeśli więc Andrzej Błasik coś mówił, powinno to być zarejestrowane. Nie zostało.

Czy to fundamentalne ustalenie, które wczoraj poznaliśmy, jest przesłanką do ponownych prac komisji cywilnej?
W mojej ocenie jak najbardziej. Oczywiście nie będzie to komisja pod przewodnictwem Jerzego Millera. Musimy jednak jeszcze poczekać na opinie, które pojawią się w ramach śledztwa, a które mogą to bardziej uzasadnić.

Jakie to ekspertyzy?
Pamiętajmy, że biegli prowadzili czynności w Rosji, również na lotnisku w Smoleńsku, badali wrak. Przygotowywana jest kompleksowa opinia biegłych różnych specjalności, który wypowiedzą się na temat okoliczności katastrofy. To 17 ekspertów, których analiza może się różnić – i to zasadniczo – od opinii wykonanych na zlecenie komisji Millera i może dużo wnieść do ustalenia prawdy materialnej.

ruk

[fot. Raport PKBBWLLP]

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook