Jedynie prawda jest ciekawa


Rogalski: Naganna postawa prokuratury

07.12.2012

Rozmowa z mecenasem Rafałem Rogalskim, pełnomocnikiem części rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej.

Stefczyk.info: Jak Pan ocenia ostatnie sygnały płynące z prokuratury wojskowej? Najpierw mieliśmy zaprzeczenie, by w Smoleńsku znaleziono trotyl, ostatnio prokurator Artymiak przyznał, że wykryto ten związek na wraku tupolewa przy pomocy detektorów, a potem NWP wydała oświadczenie, w którym poparła swój pierwszy przekaz.

Rafał Rogalski: W mojej ocenie przekazywanie informacji dotyczących braku trotylu, a potem przyznanie, że ten trotyl jednak był jest dowodem na to, iż komunikacja prokuratury nie jest właściwa. Jak się okazało, przy użyciu spektrometrii doszło do wykrycia trotylu. Oczywiście te badania należy potwierdzić przy pomocy badań laboratoryjnych. W tym celu powołano zespół biegłych. Jednak, pierwszy przekaz prokuratury był taki, że trotylu w ogóle nie było. To trafiło do przeciętnego odbiorcy mediów. Komunikacja prokuratury nie jest właściwa. A nawet jest naganna. Jak się okazało, trotyl ujawniono.

Dlaczego badania detektorem używanym w Smoleńsku nie są wystarczające?

Z punktu widzenia kryminalistycznego, metoda spektralna jest metodą grupową. Dopiero metody laboratoryjne polegają na identyfikacji indywidualnej. One mogą zweryfikować czy dana próbka jest materiałem wybuchowym. One są metodą pewną. Ja jednak zwracam uwagę na komunikację prokuratury. Po artykule "Rzeczpospolitej" przekaz prokuratury był bardzo wymowny, był zaprzeczeniem tez red. Gmyza. Okazało się, że stanowisko prokuratury nie było prawdą. Pytanie jest zasadnicze, dlaczego jest obawa przed informowaniem opinii publicznej oraz rodzin. One przede wszystkim są zainteresowane informacjami na ten temat.

O czym świadczy ta obawa?

O tym, że bardzo niechętnie część środowisk podchodzi do tezy mówiącej o udziale osób trzecich. Ta teza została sformułowana na równi z innymi. I powinna być badana. Ewentualne zakończenie tej wersji może się odbyć jedynie na mocy decyzji kończących śledztwo. Ono może zakończyć się umorzeniem, albo może zakończyć się skierowaniem aktu oskarżenia. Wersja o udziale osób trzecich, która w mojej ocenie jest możliwa, musi być również badana, aż do zgromadzenia całego materiału dowodowego.

Kto Pana zdaniem jest źródłem błędnej polityki prokuratury wojskowej?

To przede wszystkim pytanie do samych prokuratorów, przede wszystkim do prokuratora Zbigniewa Rzepy. W mojej ocenie jest pewne środowisko, bliżej nie zidentyfikowane, któremu bardzo zależy, by wersja o udziale osób trzecich nie była badana. To środowisko chce wywrzeć wrażenie, że ta wersja nie jest badana, nie jest wiarygodna i prawdopodobna. To jest błąd z punktu widzenia procesowego. Każda z wersji powinna być badana. Tymczasem pewnemu środowisku zależy na tym, by niektóre dowody nie były weryfikowane, by pewne materiały nie były zbierane. W konsekwencji chodzi o to, by opinia publiczna była przekonana, że argumenty pokazujące na możliwość udziału osób trzecich są wyssane z palca.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Grzegorz Jakubowski]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook