Jedynie prawda jest ciekawa


Rogalski: kunktatorstwo Sikorskiego

16.01.2013

- Ze strony ministra, premiera i prezydenta nie było jakichkolwiek realnych działań prawnych, które miały na celu doprowadzenie do jak najszybszego powrotu wraku do Polski - mówi w rozmowie ze Stefczyk.info mecenas Rafał Rogalski, pełnomocniki części rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej.

Stefczyk.info: - Według Radosława Sikorskiego, dla prokuratury wrak TU-154M nie jest już dowodem w śledztwie. Zgodzi się pan z takim stanowiskiem?

Mec. Rafał Rogalski: - Od samego początku wrak był dowodem dla śledztwa prowadzonego przez Wojskową prokuraturę Okręgową w Warszawie. Najlepszym tego przykładem jest to, że był przedmiotem bardzo wielu czynności procesowych, m.in. oględzin we wrześniu 2011 r. czy wrześniu 2012 r., gdy pobierane były próbki do badań fizykochemicznych. Prokuratura nigdy nie ogłosiła, że przeprowadziła wszystkie czynności związane z wrakiem. Uważam, że wypowiedź ministra spraw zagranicznych jest niedorzeczna i całkowicie nieuprawniona z punktu widzenia prawnego.

 

A co jeszcze śledczy mogliby chcieć z wrakiem zrobić na potrzeby śledztwa?

Nie jesteśmy w stanie antycypować, jakie inne czynności dowodowe mogą być wykonywane w stosunku do wraku. Pewne jest, że powinien się znaleźć na terenie Polski po to, aby prokuratorzy oraz biegli mieli do niego nieograniczony dostęp. W ramach badań fizykochemicznych, które dopiero będą wykonywane przez Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Komendy Głównej Policji mogą i wystąpić różne okoliczności wymagające zweryfikowania – być może pobrania dodatkowych próbek. Z uwagi na to, że szczątki samolotu wciąż przebywają na terenie Federacji Rosyjskiej, wykonanie takich czynności jest niezwykle czasochłonne. Trzeba wówczas po raz kolejny uruchamiać procedurę pomocy prawnej. Dobrze wiemy, jak ona wygląda. Poza tym należy pamiętać, że wrak jest własnością Polski. Dziwi mnie postawa pana ministra Sikorskiego, który bagatelizuje te aspekty prawne i własnościowe.

 

Dochodzi do tego, że już nawet sami Rosjanie podpowiadają, co możemy zrobić, by wrak odzyskać. 

Pan Smirnowa z Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej wskazał, że zgodnie z kodeksem postępowania karnego Rosji, strona polska mogła jak najbardziej skierować wniosek o wydanie wraku, a w razie wydania decyzji odmownej, zaskarżyć ją. Ten tryb nie został uruchomiony. W mojej ocenie to kunktatorstwo ze strony rządu, a przede wszystkim pana ministra Sikorskiego wespół z panem premierem Tuskiem.

 

Można odnieść wrażenie, że zasłanianie się rzekomą niską wartością dowodową wraku są próbą przykrycia chaosu w działaniach rządu odnośnie zwrotu wraku, a w dużej mierze również bezczynności. Nie skorzystaliśmy dotychczas z możliwości składania wniosku do Komitetu Śledczego, ale też w styczniu 2011 roku zignorowaliśmy Załącznik 13 do Konwencji Chicagowskiej, który nakazywał MAK oddanie nam wraku po zakończeniu swojego postępowania. Przemilczeliśmy wówczas fakt, że zamiast w Polsce, szczątki tupolewa znalazły się w dyspozycji rosyjskiej prokuratury.

Jeżeli prześledzimy wszelkie zaniechania ze strony pana premiera, pana ministra spraw zagranicznych, pana prezydenta Komorowskiego - a w tym zakresie dysponuję bardzo szeroką dokumentacją uzyskaną w trybie dostępu do informacji publicznej – rysuje się jeden obraz: ze strony tych panów nie było jakichkolwiek realnych działań prawnych, które miały na celu doprowadzenie do jak najszybszego powrotu wraku do Polski. Brak było także wspomożenia polskiej prokuratury w kierunku uzyskania zgody na wydanie wraku i przetransportowania go do naszego kraju. Już od ponad roku polska prokuratura przygotowuje się logistycznie do przetransportowania wraku, natomiast bez decyzji po stronie rosyjskiej trudno mówić o realizacji jakiegokolwiek transportu.

 

Co więc może i powinien rząd zrobić, by przyspieszyć zwrot wraku?

Powinien powstać specjalny zespół, który bardzo wnikliwie przeanalizowałby stan prawny, zwłaszcza pod kątem kodeksu postępowania karnego Federacji Rosyjskiej. Jeżeli byłaby taka możliwość, powinien zostać złożony formalny wniosek do Komitetu Śledczego – odpowiednio do słów Gieorgija Smirnowa. W razie odmowy, ta decyzja powinna być zaskarżona. Zespół powinien się składać z przedstawicieli Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie, bycz może także Prokuratury generalnej, dodatkowo ministerstwa spraw zagranicznych i ministerstwa sprawiedliwości. Powinien być wypracowany plan działania. Do dziś takowy nie powstał.

not. ruk

[Fot. PAP / Leszek Szymański]

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 8. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook