Jedynie prawda jest ciekawa


Rogalski: kunktatorstwo Sikorskiego

16.01.2013

- Ze strony ministra, premiera i prezydenta nie było jakichkolwiek realnych działań prawnych, które miały na celu doprowadzenie do jak najszybszego powrotu wraku do Polski - mówi w rozmowie ze Stefczyk.info mecenas Rafał Rogalski, pełnomocniki części rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej.

Stefczyk.info: - Według Radosława Sikorskiego, dla prokuratury wrak TU-154M nie jest już dowodem w śledztwie. Zgodzi się pan z takim stanowiskiem?

Mec. Rafał Rogalski: - Od samego początku wrak był dowodem dla śledztwa prowadzonego przez Wojskową prokuraturę Okręgową w Warszawie. Najlepszym tego przykładem jest to, że był przedmiotem bardzo wielu czynności procesowych, m.in. oględzin we wrześniu 2011 r. czy wrześniu 2012 r., gdy pobierane były próbki do badań fizykochemicznych. Prokuratura nigdy nie ogłosiła, że przeprowadziła wszystkie czynności związane z wrakiem. Uważam, że wypowiedź ministra spraw zagranicznych jest niedorzeczna i całkowicie nieuprawniona z punktu widzenia prawnego.

 

A co jeszcze śledczy mogliby chcieć z wrakiem zrobić na potrzeby śledztwa?

Nie jesteśmy w stanie antycypować, jakie inne czynności dowodowe mogą być wykonywane w stosunku do wraku. Pewne jest, że powinien się znaleźć na terenie Polski po to, aby prokuratorzy oraz biegli mieli do niego nieograniczony dostęp. W ramach badań fizykochemicznych, które dopiero będą wykonywane przez Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Komendy Głównej Policji mogą i wystąpić różne okoliczności wymagające zweryfikowania – być może pobrania dodatkowych próbek. Z uwagi na to, że szczątki samolotu wciąż przebywają na terenie Federacji Rosyjskiej, wykonanie takich czynności jest niezwykle czasochłonne. Trzeba wówczas po raz kolejny uruchamiać procedurę pomocy prawnej. Dobrze wiemy, jak ona wygląda. Poza tym należy pamiętać, że wrak jest własnością Polski. Dziwi mnie postawa pana ministra Sikorskiego, który bagatelizuje te aspekty prawne i własnościowe.

 

Dochodzi do tego, że już nawet sami Rosjanie podpowiadają, co możemy zrobić, by wrak odzyskać. 

Pan Smirnowa z Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej wskazał, że zgodnie z kodeksem postępowania karnego Rosji, strona polska mogła jak najbardziej skierować wniosek o wydanie wraku, a w razie wydania decyzji odmownej, zaskarżyć ją. Ten tryb nie został uruchomiony. W mojej ocenie to kunktatorstwo ze strony rządu, a przede wszystkim pana ministra Sikorskiego wespół z panem premierem Tuskiem.

 

Można odnieść wrażenie, że zasłanianie się rzekomą niską wartością dowodową wraku są próbą przykrycia chaosu w działaniach rządu odnośnie zwrotu wraku, a w dużej mierze również bezczynności. Nie skorzystaliśmy dotychczas z możliwości składania wniosku do Komitetu Śledczego, ale też w styczniu 2011 roku zignorowaliśmy Załącznik 13 do Konwencji Chicagowskiej, który nakazywał MAK oddanie nam wraku po zakończeniu swojego postępowania. Przemilczeliśmy wówczas fakt, że zamiast w Polsce, szczątki tupolewa znalazły się w dyspozycji rosyjskiej prokuratury.

Jeżeli prześledzimy wszelkie zaniechania ze strony pana premiera, pana ministra spraw zagranicznych, pana prezydenta Komorowskiego - a w tym zakresie dysponuję bardzo szeroką dokumentacją uzyskaną w trybie dostępu do informacji publicznej – rysuje się jeden obraz: ze strony tych panów nie było jakichkolwiek realnych działań prawnych, które miały na celu doprowadzenie do jak najszybszego powrotu wraku do Polski. Brak było także wspomożenia polskiej prokuratury w kierunku uzyskania zgody na wydanie wraku i przetransportowania go do naszego kraju. Już od ponad roku polska prokuratura przygotowuje się logistycznie do przetransportowania wraku, natomiast bez decyzji po stronie rosyjskiej trudno mówić o realizacji jakiegokolwiek transportu.

 

Co więc może i powinien rząd zrobić, by przyspieszyć zwrot wraku?

Powinien powstać specjalny zespół, który bardzo wnikliwie przeanalizowałby stan prawny, zwłaszcza pod kątem kodeksu postępowania karnego Federacji Rosyjskiej. Jeżeli byłaby taka możliwość, powinien zostać złożony formalny wniosek do Komitetu Śledczego – odpowiednio do słów Gieorgija Smirnowa. W razie odmowy, ta decyzja powinna być zaskarżona. Zespół powinien się składać z przedstawicieli Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie, bycz może także Prokuratury generalnej, dodatkowo ministerstwa spraw zagranicznych i ministerstwa sprawiedliwości. Powinien być wypracowany plan działania. Do dziś takowy nie powstał.

not. ruk

[Fot. PAP / Leszek Szymański]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook