Jedynie prawda jest ciekawa

Rogalski: Dziwi oświadczenie prokuratury

22.12.2011

Obawiam się, że ta opinia może wprowadzić precedens, który będzie powtarzany - mówi w wywiadzie dla Stefczyk.info mecenas Rafał Rogalski, pełnomocnik m.in. Jadwigi Gosiewskiej, matki śp. Przemysława Gosiewskiego.

Naczelna Prokuratura Wojskowa wydała oświadczenie stwierdzając, że istnieje szereg rozbieżności między rosyjską dokumentacją dotyczącą sekcji zwłok śp. Zbigniewa Wassermanna, a wynikami ekshumacji polskich specjalistów. Przyznała jednak, że nie podważa to ogólnych opinii Rosja. Jak Pan skomentuje takie stanowisko?

Rafał Rogalski: Ja jestem zaskoczony takim oświadczeniem prokuratury. Najwłaściwszym adresatem tego pytania jest jednak rodzina śp. Zbigniewa Wassermanna oraz jego pełnomocnik, jeśli takiego posiadają. Ja nie reprezentuję rodziny śp. posła.

Jednak jest Pan pełnomocnikiem m.in. Jadwigi Gosiewskiej, w imieniu której również złożył Pan wniosek o ekshumację śp. Przemysława Gosiewskiego

Obawiam się, że ta opinia może wprowadzić precedens, który będzie powtarzany. W przypadku Pana Przemysława Gosiewskiego występowały ogromne rozbieżności między jego cechami anatomicznymi oraz stanem fizycznym, a wiadomościami wynikającymi z dokumentacji medycznej nadesłanej z Rosji. Obawiam się, że w sytuacji, gdy polscy specjaliści również w tej sprawie przeprowadzą rzetelną ekshumację oraz pokażą wyniki badań, prokuratura wojskowa pod kierownictwem gen. Krzysztofa Parulskiego będzie bagatelizowała tę sytuację. Nawet jeśli będzie oczywiste, że nastąpiły w tej sprawie skandaliczne zaniedbania.

Czy można uznać, że prokuratura wojskowa i jej szef są w tej sytuacji sędziami w swojej sprawie?

Zaniedbania związane z działaniami w Rosji po katastrofie smoleńskiej nastąpiły również w wyniku zaniedbań polskich prokuratorów pracujących w Rosji. Prokuratorzy działali w Moskwie działali pod bezpośrednim kierownictwem gen,. Parulskiego. On nie dopełnił obowiązków, nie wydał zarządzenia dotyczącego obecności prokuratorów w Rosji. Śledczych było za mało, oni nie byli obecni przy wykonywaniu zwłok itd.

Jednak zdaniem prokuratury mimo tego wyniki prac Rosjan są wiarygodne

Ja jestem zaskoczony takim ogólnym komunikatem, który sugeruje, że mimo wszystko storna rosyjska wykonała w sposób właściwy wszystkie czynności związane z sekcją zwłok. Tu zawiera się sugestia, że inne sekcje są również prawidłowo wykonywane. Ja doskonale wiem jednak, że te czynności nie były wykonywane w sposób prawidłowy. W wielu sytuacjach występują ogromne nieprawidłowości między wynikami badań, a budową anatomiczną zmarłych.

Czy Pana zdaniem obecna sytuacja może być wykorzystywana przez prokuraturę do odrzucania innych wniosków o ekshumacje?

Nie chcę tego przesądzać. Wciąż przecież czekamy na rozstrzygnięcie wniosków. Jednak to może się przekładać na decyzje prokuratury w tej sprawie. Skoro w przypadku śp. Zbigniewa Wassermanna, który był jaskrawy i oczywisty, prokuratura umniejsza rozbieżności to w pewien sposób może to wpływać na decyzje w innych sprawach.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[fot. Premier.gov.pl]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook