Jedynie prawda jest ciekawa

Rogalski: Dziwi oświadczenie prokuratury

22.12.2011

Obawiam się, że ta opinia może wprowadzić precedens, który będzie powtarzany - mówi w wywiadzie dla Stefczyk.info mecenas Rafał Rogalski, pełnomocnik m.in. Jadwigi Gosiewskiej, matki śp. Przemysława Gosiewskiego.

Naczelna Prokuratura Wojskowa wydała oświadczenie stwierdzając, że istnieje szereg rozbieżności między rosyjską dokumentacją dotyczącą sekcji zwłok śp. Zbigniewa Wassermanna, a wynikami ekshumacji polskich specjalistów. Przyznała jednak, że nie podważa to ogólnych opinii Rosja. Jak Pan skomentuje takie stanowisko?

Rafał Rogalski: Ja jestem zaskoczony takim oświadczeniem prokuratury. Najwłaściwszym adresatem tego pytania jest jednak rodzina śp. Zbigniewa Wassermanna oraz jego pełnomocnik, jeśli takiego posiadają. Ja nie reprezentuję rodziny śp. posła.

Jednak jest Pan pełnomocnikiem m.in. Jadwigi Gosiewskiej, w imieniu której również złożył Pan wniosek o ekshumację śp. Przemysława Gosiewskiego

Obawiam się, że ta opinia może wprowadzić precedens, który będzie powtarzany. W przypadku Pana Przemysława Gosiewskiego występowały ogromne rozbieżności między jego cechami anatomicznymi oraz stanem fizycznym, a wiadomościami wynikającymi z dokumentacji medycznej nadesłanej z Rosji. Obawiam się, że w sytuacji, gdy polscy specjaliści również w tej sprawie przeprowadzą rzetelną ekshumację oraz pokażą wyniki badań, prokuratura wojskowa pod kierownictwem gen. Krzysztofa Parulskiego będzie bagatelizowała tę sytuację. Nawet jeśli będzie oczywiste, że nastąpiły w tej sprawie skandaliczne zaniedbania.

Czy można uznać, że prokuratura wojskowa i jej szef są w tej sytuacji sędziami w swojej sprawie?

Zaniedbania związane z działaniami w Rosji po katastrofie smoleńskiej nastąpiły również w wyniku zaniedbań polskich prokuratorów pracujących w Rosji. Prokuratorzy działali w Moskwie działali pod bezpośrednim kierownictwem gen,. Parulskiego. On nie dopełnił obowiązków, nie wydał zarządzenia dotyczącego obecności prokuratorów w Rosji. Śledczych było za mało, oni nie byli obecni przy wykonywaniu zwłok itd.

Jednak zdaniem prokuratury mimo tego wyniki prac Rosjan są wiarygodne

Ja jestem zaskoczony takim ogólnym komunikatem, który sugeruje, że mimo wszystko storna rosyjska wykonała w sposób właściwy wszystkie czynności związane z sekcją zwłok. Tu zawiera się sugestia, że inne sekcje są również prawidłowo wykonywane. Ja doskonale wiem jednak, że te czynności nie były wykonywane w sposób prawidłowy. W wielu sytuacjach występują ogromne nieprawidłowości między wynikami badań, a budową anatomiczną zmarłych.

Czy Pana zdaniem obecna sytuacja może być wykorzystywana przez prokuraturę do odrzucania innych wniosków o ekshumacje?

Nie chcę tego przesądzać. Wciąż przecież czekamy na rozstrzygnięcie wniosków. Jednak to może się przekładać na decyzje prokuratury w tej sprawie. Skoro w przypadku śp. Zbigniewa Wassermanna, który był jaskrawy i oczywisty, prokuratura umniejsza rozbieżności to w pewien sposób może to wpływać na decyzje w innych sprawach.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[fot. Premier.gov.pl]

Warto poczytać

 1. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 2. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 3. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 4. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 5. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 6. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 7. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

 8. 1270szcheternuydziewczonka 29.11.2017

  Niesamowita scena w kościele. Ta dziewczynka wzruszyła wszystkich

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook