Jedynie prawda jest ciekawa


Rogalski: Dziwi oświadczenie prokuratury

22.12.2011

Obawiam się, że ta opinia może wprowadzić precedens, który będzie powtarzany - mówi w wywiadzie dla Stefczyk.info mecenas Rafał Rogalski, pełnomocnik m.in. Jadwigi Gosiewskiej, matki śp. Przemysława Gosiewskiego.

Naczelna Prokuratura Wojskowa wydała oświadczenie stwierdzając, że istnieje szereg rozbieżności między rosyjską dokumentacją dotyczącą sekcji zwłok śp. Zbigniewa Wassermanna, a wynikami ekshumacji polskich specjalistów. Przyznała jednak, że nie podważa to ogólnych opinii Rosja. Jak Pan skomentuje takie stanowisko?

Rafał Rogalski: Ja jestem zaskoczony takim oświadczeniem prokuratury. Najwłaściwszym adresatem tego pytania jest jednak rodzina śp. Zbigniewa Wassermanna oraz jego pełnomocnik, jeśli takiego posiadają. Ja nie reprezentuję rodziny śp. posła.

Jednak jest Pan pełnomocnikiem m.in. Jadwigi Gosiewskiej, w imieniu której również złożył Pan wniosek o ekshumację śp. Przemysława Gosiewskiego

Obawiam się, że ta opinia może wprowadzić precedens, który będzie powtarzany. W przypadku Pana Przemysława Gosiewskiego występowały ogromne rozbieżności między jego cechami anatomicznymi oraz stanem fizycznym, a wiadomościami wynikającymi z dokumentacji medycznej nadesłanej z Rosji. Obawiam się, że w sytuacji, gdy polscy specjaliści również w tej sprawie przeprowadzą rzetelną ekshumację oraz pokażą wyniki badań, prokuratura wojskowa pod kierownictwem gen. Krzysztofa Parulskiego będzie bagatelizowała tę sytuację. Nawet jeśli będzie oczywiste, że nastąpiły w tej sprawie skandaliczne zaniedbania.

Czy można uznać, że prokuratura wojskowa i jej szef są w tej sytuacji sędziami w swojej sprawie?

Zaniedbania związane z działaniami w Rosji po katastrofie smoleńskiej nastąpiły również w wyniku zaniedbań polskich prokuratorów pracujących w Rosji. Prokuratorzy działali w Moskwie działali pod bezpośrednim kierownictwem gen,. Parulskiego. On nie dopełnił obowiązków, nie wydał zarządzenia dotyczącego obecności prokuratorów w Rosji. Śledczych było za mało, oni nie byli obecni przy wykonywaniu zwłok itd.

Jednak zdaniem prokuratury mimo tego wyniki prac Rosjan są wiarygodne

Ja jestem zaskoczony takim ogólnym komunikatem, który sugeruje, że mimo wszystko storna rosyjska wykonała w sposób właściwy wszystkie czynności związane z sekcją zwłok. Tu zawiera się sugestia, że inne sekcje są również prawidłowo wykonywane. Ja doskonale wiem jednak, że te czynności nie były wykonywane w sposób prawidłowy. W wielu sytuacjach występują ogromne nieprawidłowości między wynikami badań, a budową anatomiczną zmarłych.

Czy Pana zdaniem obecna sytuacja może być wykorzystywana przez prokuraturę do odrzucania innych wniosków o ekshumacje?

Nie chcę tego przesądzać. Wciąż przecież czekamy na rozstrzygnięcie wniosków. Jednak to może się przekładać na decyzje prokuratury w tej sprawie. Skoro w przypadku śp. Zbigniewa Wassermanna, który był jaskrawy i oczywisty, prokuratura umniejsza rozbieżności to w pewien sposób może to wpływać na decyzje w innych sprawach.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[fot. Premier.gov.pl]

Warto poczytać

 1. 1270kijowniaij 25.04.2018

  Oto i są. To oni żerują na dramacie niepełnosprawnych...

  Jeszcze kilka godzin temu pisaliśmy, że w tym sporze dawno przestało chodzić o dobro niepełnosprawnych, a ktoś próbuje zbić na nim kapitał polityczny i pieniądze. Okazuje się, że nie trzeba było długo czekać na potwierdzenie naszych przypuszczeń.

 2. 1270twitterPOl 25.04.2018

  „Im zależy tylko na pieniądzach. Wykorzystują swoje niepełnosprawne dzieci”

  Za nami kolejne godziny protestu opiekunów dzieci niepełnosprawnych. Mimo szerokich propozycji ze strony rządu, protestujący nie zamierzają ustąpić. Jeszcze kilka dni temu zastanawialiśmy się kto im płaci

 3. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 4. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 5. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 6. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 7. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook