Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Rogalski: Dziwi oświadczenie prokuratury

22.12.2011

Obawiam się, że ta opinia może wprowadzić precedens, który będzie powtarzany - mówi w wywiadzie dla Stefczyk.info mecenas Rafał Rogalski, pełnomocnik m.in. Jadwigi Gosiewskiej, matki śp. Przemysława Gosiewskiego.

Naczelna Prokuratura Wojskowa wydała oświadczenie stwierdzając, że istnieje szereg rozbieżności między rosyjską dokumentacją dotyczącą sekcji zwłok śp. Zbigniewa Wassermanna, a wynikami ekshumacji polskich specjalistów. Przyznała jednak, że nie podważa to ogólnych opinii Rosja. Jak Pan skomentuje takie stanowisko?

Rafał Rogalski: Ja jestem zaskoczony takim oświadczeniem prokuratury. Najwłaściwszym adresatem tego pytania jest jednak rodzina śp. Zbigniewa Wassermanna oraz jego pełnomocnik, jeśli takiego posiadają. Ja nie reprezentuję rodziny śp. posła.

Jednak jest Pan pełnomocnikiem m.in. Jadwigi Gosiewskiej, w imieniu której również złożył Pan wniosek o ekshumację śp. Przemysława Gosiewskiego

Obawiam się, że ta opinia może wprowadzić precedens, który będzie powtarzany. W przypadku Pana Przemysława Gosiewskiego występowały ogromne rozbieżności między jego cechami anatomicznymi oraz stanem fizycznym, a wiadomościami wynikającymi z dokumentacji medycznej nadesłanej z Rosji. Obawiam się, że w sytuacji, gdy polscy specjaliści również w tej sprawie przeprowadzą rzetelną ekshumację oraz pokażą wyniki badań, prokuratura wojskowa pod kierownictwem gen. Krzysztofa Parulskiego będzie bagatelizowała tę sytuację. Nawet jeśli będzie oczywiste, że nastąpiły w tej sprawie skandaliczne zaniedbania.

Czy można uznać, że prokuratura wojskowa i jej szef są w tej sytuacji sędziami w swojej sprawie?

Zaniedbania związane z działaniami w Rosji po katastrofie smoleńskiej nastąpiły również w wyniku zaniedbań polskich prokuratorów pracujących w Rosji. Prokuratorzy działali w Moskwie działali pod bezpośrednim kierownictwem gen,. Parulskiego. On nie dopełnił obowiązków, nie wydał zarządzenia dotyczącego obecności prokuratorów w Rosji. Śledczych było za mało, oni nie byli obecni przy wykonywaniu zwłok itd.

Jednak zdaniem prokuratury mimo tego wyniki prac Rosjan są wiarygodne

Ja jestem zaskoczony takim ogólnym komunikatem, który sugeruje, że mimo wszystko storna rosyjska wykonała w sposób właściwy wszystkie czynności związane z sekcją zwłok. Tu zawiera się sugestia, że inne sekcje są również prawidłowo wykonywane. Ja doskonale wiem jednak, że te czynności nie były wykonywane w sposób prawidłowy. W wielu sytuacjach występują ogromne nieprawidłowości między wynikami badań, a budową anatomiczną zmarłych.

Czy Pana zdaniem obecna sytuacja może być wykorzystywana przez prokuraturę do odrzucania innych wniosków o ekshumacje?

Nie chcę tego przesądzać. Wciąż przecież czekamy na rozstrzygnięcie wniosków. Jednak to może się przekładać na decyzje prokuratury w tej sprawie. Skoro w przypadku śp. Zbigniewa Wassermanna, który był jaskrawy i oczywisty, prokuratura umniejsza rozbieżności to w pewien sposób może to wpływać na decyzje w innych sprawach.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[fot. Premier.gov.pl]

Warto poczytać

 1. 70cdb516e4b14756914fa91facf4656b 18.01.2017

  Jakubiak: Partie bez idei zawsze tak kończą

  „Przedstawiciele części opozycji niedługo sami się zaorają. W kłamstwach, niedopowiedzeniach, matactwach”.

 2. kostrzewa-zorbaswSieci 18.01.2017

  Kostrzewa-Zorbas we „wSieci”: Po pierwsze – odstraszanie

  „Skuteczne odstraszanie zapobiega wybuchowi zbrojnego konfliktu” – zauważa ekspert.

 3. ziewmkiwsdjwsdf 18.01.2017

  Ziemkiewicz: "Kłamać też trzeba umieć, jełopy!"

  "Nie wiem czy ktoś jeszcze potrzebuje kolejnych dowodów, że „totalna opozycja” to totalne gamonie".

 4. mid-17117234 18.01.2017

  Weiss: Warto coś zrobić, by stworzyć lepszy świat

  "Miałem szczęście przeżyć z pomocą Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Warto coś zrobić, by wspólnie z innymi goić te rany i stworzyć lepszy świat".

 5. tajanipapSIEPA 18.01.2017

  Kuźmiuk: No i wybraliśmy chadeka na przewodniczącego PE

  Wygląda na to, że Donald Tusk padnie ofiarą swoich kolegów z PO i PSL w Parlamencie Europejskim, którzy poparli na stanowisko przewodniczącego przedstawiciela swojej frakcji z nadzieją, że uda się jednak ocalić stanowisko Donalda Tuska.

 6. Zrzut-ekranu-2017-01-18-o-095110 18.01.2017

  Szef MON: Komorowski realizował cele obcych służb

  "Było to widać po stosunku do sowieckich służb specjalnych, którymi na terenie Polski miał kierować, czy też objął pieczę nad realizacją tamtych planów".

 7. f37195619187450391dc526f522e8febwsiecizajawka 17.01.2017

  Pyza i Wikło we „wSieci”: Jak Kijowski doił KOD

  „Sprawę już badają dwie prokuratury. Pachnie spektakularnym upadkiem Mateusza Kijowskiego”.

 8. AIW1808201605t57b5801dm800x997c0e72 17.01.2017

  Pietrzak: Opozycja nie ma nic do zaproponowania Polakom

  „W demokracji nie tylko jakość rządu jest istotna, jakość opozycji również”.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook