Jedynie prawda jest ciekawa


Roeding: Abonament RTV przekleństwem

16.03.2014

Abonament RTV – relikt minionej epoki oraz delikt prawny, zmorą i zarazem przekleństwem ludzi starszych – pisze dziennikarz i publicysta obywatelski Edward Roeding.

Problem dotyczy ok. 1,3 miliona zwolnionych z opłaty użytkowników RTV (średnio 1400 zł. plus kilkaset zł. odsetek ustawowych), którzy nie wiedzieli o tym, że tylko powinni się wyrejestrować! Po prostu przysyła się im, korzystając ze ślepego, bezwzględnego narzędzia windykacyjnego, jakimi są komornicy z Urzędu Skarbowego.

Jak na ironię losu urzędu, który ma pełne dane osobowe i informacje o wszystkich podatnikach w Polsce. Tak więc, przy odrobinie dobrej woli oraz empatii, do tych najsłabszych, biednych bezradnych, schorowanych, zagubionych, nie posiadających do swojej dyspozycji kancelarii prawnych, gwarantujących w 100% umorzenie zaległego abonamentu! (np. tylko, że ich na to nie stać!

Urzędnicy US mogli by wcześniej powiadomić o swoich uprawnieniach, nie zaś jak mityczna Bestia, z całą mocą i surowością egzekwować karę! W tej sprawie ww. urzędnicy nawet nie kiwnęli palcem! Innym przykładami niefrasobliwości, aspołeczności i zaniechania działań, jest sprawa współodpowiedzialności Urzędu Skarbowego w Gdańsku, za aferę Amber Gold; za tropienie jej ofiar oraz ściąganie należności nawet sprzed 30 lat, mimo 20-lecia ich przedawnienia ("lex reto non agit" lub " lex prospicit non respicit" - prawo patrzy naprzód, nie wstecz." pochodząca z prawa rzymskiego, jak widać, w Urzędach Skarbowych, te zasady nie obowiązują)

Ustawodawca nie może ustanawiać przepisów prawa, które wiązałyby skutki prawne ze zdarzeniami prawnymi mającymi miejsce w przeszłości. Prawo musi być przewidywalne i budzić zaufanie, a podmiot prawa musi mieć pewność, że w danej sytuacji postępuje zgodnie lub niezgodnie z obowiązującym prawem!

Czy takich działań należy spodziewać się, po obywatelskim demokratycznym państwie prawa? Młodzi ludzie w większości nie płacą, bo po co rejestrować odbiornik, skoro można korzystać z Internetu, poprzez laptopy i Smartfony! Sprawa dotyczy również tych, którzy obecnie nie płacą za abonament, mimo tego, że kilkadziesiąt lat temu to robili.

Istnieje merytorycznie uzasadniona podstawa, na to by sądzić, że Ustawa z dnia 21 kwietnia 2005 roku o opłatach abonamentowych, jest deliktem prawnym, tym bardziej, że Komisja Europejska zawiadomiła Ministerstwo Kultury oraz KRRiT, "o nielegalności poboru opłaty abonamentowej przez telewizję publiczną: „Finansowanie spółek z powszechnych danin jest niedozwoloną pomocą publiczną, niezgodną z prawem polskim i unijnym”.Tylko jest kwestią czasu, kiedy UE zacznie karać finansowo Polskę za bezprawne pobieranie abonamentu RTV. A więc "ściąganie abonamentu jest niezgodne z unijnym prawem," KSH oraz "abonament radiowo-telewizyjny jest archaicznym sposobem finansowania mediów publicznych, haraczem ściąganym z ludzi" (wg premiera RP-Donalda Tuska-04 2008 r.)

W przypadku abonamentów RTV istnieje pewien paradoks (nie tylko, to że cyfryzacja odcięła możliwość oglądania (bez zakupu dekodera) programów RTV. Okazuje się, że Obywatele (suwereni) w 'demokratycznym, obywatelskim państwie prawa, którym zgodnie z Konstytucją jest III RP, są traktowani gorzej niż narkomani. W przypadku narkomanów, karze się ich za posiadanie narkotyków (nie zaś za ich używanie), zaś w przypadku Użytkowników RTV, karze się ich tzw. haraczem (obowiązkową opłatą abonamentową) za samo domniemanie posiadania RTV (art.2.2 ustawy o opłatach abonamentowych). Naprawdę jest to jakieś totalne legislacyjne - déjà vu!

Istnieje uzasadnione, domniemanie, że Trybunał Konstytucyjny podszedł niezbyt poważnie, do sprawy "ustawy o abonamencie rtv" , (opierającej się tylko na domniemaniu posiadania odbiornika). Wynika to z następujących faktów:

- niezadowolenia Rzecznika Praw Obywatelskich, domagającego się zajęcia szerzej ustawą, a nie wyłącznie i wyrywkowo, tylko fragmentami Art.7 (ustępów 1,3,5 i 6) jak zajmował się Trybunał Konstytucyjny.

- zdanie odrębnego sędzi Trybunału Konstytucyjnego Teresy Liszcz do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 16 marca 2010 r., sygn. akt K 24/08” cytat: „Trybunał Konstytucyjny w niniejszej sprawie badał zgodność z Konstytucją poszczególnych ustępów art.7 ustawy abonamentowej, mimo, że Rzecznik Praw Obywatelskich, nie bez racji, pierwotnie zaskarżył art. 7 tej ustawy w całości”

Według opinii senatora Z. Rulewskiego (PO) na temat Trybunału Konstytucyjnego oraz mediów Spółki S.A. Polskie Radio i TVP, jak też Poczta Polska, również nie posiadają żadnej podstawy prawnej do wystawiania tytułów wykonawczych - pobierania opłat abonamentowych, nie są już agendami rządowymi (jak było to do 1989 r.). Z chwilą przekształcenia TVP w spółkę akcyjną, przepisy o obowiązku opłacania abonamentu RTV straciły ważność! Notabene, należy tu dodać, że Telewizja Polska SA, w sposób wprost lekceważący traktuje swoich telewidzów (ciągłe reklamy po ok. 100.000 zł za 1 minutę, przez co nie przestrzega programu, często do 25 minut opóźnienia). Liczy się tylko tzw. kasa, układy oraz ogromne, wprost horrendalne wynagrodzenie zarządu oraz naczelnych redaktorów! Tomasz Lis tylko w TVP ok. 50.000 zł miesięcznie (nie mówiąc o ogromnej pensji redaktora naczelnego Newsweeka oraz o wynagrodzeniach jego 1 i 2 żony) Efekt: w 2013 roku program „Tomasz Lis. Na żywo” miał o 560 tys. widzów mniej niż w roku ubiegłym –wynika z danych Nielsen Audience Measurement dla portalu Wirtualnemedia.pl.:]

Nadal nie do przyjęcia jest fakt, że spółka Poczta Polska SA, która nie jest instytucją posiadającą podstawy prawnej do wystawiania tytułów wykonawczych, brnąc w bezprawiu, wystawia je, a realizują to Urzędy Skarbowe. Ponadto zgodnie z obowiązującym prawem, bez nakazu prokuratury nie ma prawa przeprowadzania rewizji mieszkań!

Poproszony dyrektor COF Poczta Polska SA, o wyjaśnienie tej sprawy, w odpowiedzi jedynie przysyła komornika (poprzez US) z roszczeniami, na rzecz innej spółki prawa handlowego, jaką jest TVP! Kodeks Spółek Handlowych, nie przewiduje takiej możliwości, bo nie ma w nim cokolwiek o opłacie za abonament RTV! Uważam, że taka postawa urzędnika jest przejawem skrajnej arogancji władzy, władzy która wprost w sposób instrumentalny taktuje Podatników ją utrzymujących! (Sorry -"dura lex set lex")!

Chyba jednak Arystoteles(IV w. p.n.e.)miał rację twierdząc, że "demokracja są to rządy hien nad baranami, które je wybrały"

Edward Roeding

[fot: sxc.hu]


Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook