Jedynie prawda jest ciekawa


Rodzice sześciolatków piszą list do Szumilas

08.04.2013

Rodzice dzieci, które resort edukacji usilnie chce wysłać do szkoły, nie składają broni. - Nie tracimy nadziei – mówi portalowi Stefczyk.info Krzysztof Piotrowski, jeden z rodziców sześciolatków, którzy napisali list otwarty do minister edukacji Krystyny Szumilas.

Autorzy listu podkreślają, że aż 70 procent sześciolatków nie przechodzi procesu rekrutacji do pierwszej klasy w niepublicznych podstawówkach. „Nauczyciele szkół publicznych skarżą się, że ani szkoły, ani kadra nie są przygotowani do pracy z młodszymi dziećmi. Instytut Badań Edukacyjnych podległy MEN alarmuje, że sześciolatki rozpoczynające edukację szkolną słabiej wypadają w przyszłości na egzaminach. Kuratorzy oświaty podkreślają, że reforma doprowadzi do segregacji, a wielu najsłabiej rozwiniętym dzieciom zrobi krzywdę” - czytamy w piśmie do minister Szumilas.

Wydaje się jednak, że – poza zrozpaczonymi rodzicami – nikt nie przejmuje się problemem. - Wykorzystaliśmy już wszystkie możliwości. W tej chwili uderzamy głową w mur. Zgłaszamy problem w samorządach, ale zostajemy odprawieni z kwitkiem. Jestem z warszawskiego Bemowa. W naszej szkole jest zorganizowana tylko jedna klasa zerowa, która jest w opłakanym stanie, ale niestety nie mamy wyboru – mówi portalowi Stefczyk.info Krzysztof Piotrowski.

Mężczyzna tłumaczy, że rodzice chodzili na sesje rady dzielnicy i upominali się o swoje prawa. Lokalne władze pozostawały jednak głuche na ich apele. Właśnie dlatego postanowili wziąć sprawy w swoje ręce. - Nasze działania są spontaniczną inicjatywą rodziców. W ostatniej chwili powiedziano nam, że nie będzie zerówki w przedszkolu. Do ostatniej chwili trzymano nas w niepewności, aż w końcu dyrektor przedszkola poinformowała nas, że zerówki nie będzie – mówi Piotrowski.

Rodzice swój list traktują jako rozpaczliwy apel do opinii publicznej. - Wystarczy zwrócić uwagę, że ten problem jest nieustannie obecny w mediach i dominują głosy sceptyczne wobec reformy. Ministerstwo jest jednak głuche na apele i zmiany tłumaczy „dobrem dzieci”. Tyle, że my jakoś tego dobra nie zauważamy – podkreśla ojciec 6-latka.

Właśnie dlatego autorzy listu zwracają się do minister Szumilas z – jak sami podkreślają - ogromną prośbą o odpowiedź na forum publicznym, zawierającą konkretne argumenty poparte badaniami, analizami, sondażami i danymi statystycznymi, które miałyby uzasadniać zmiany, jakie chce wprowadzić w życie ministerstwo.

Ludzie zaniepokojeni edukacją swoich dzieci, zaczynają jednak dostrzegać pozytywy swoich działań. -  Już zebraliśmy ponad 200 tys. podpisów w tej sprawie, więc wciąż liczymy na zmianę decyzji. Nasz list ma to tylko zaakcentować – tłumaczy Krzysztof Piotrowski. 

Czy również i tym razem działania rodziców będą wyłącznie waleniem głową w mur? Tak, jeśli partia rządząca – po raz kolejny - okaże się obywatelska tylko z nazwy.

Aleksander Majewski

[fot. Wikimedia Commons]


Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook