Jedynie prawda jest ciekawa


"Rodzice powinni mieć wolny wybór"

31.07.2013

Rozmowa z Pawłem Wolińskim, z Fundacji Mamy i Taty.

Stefczyk.info: Niemiecki rząd od 1 sierpnia wprowadza rewolucję w polityce prorodzinnej. Tak przynajmniej przedstawiany jest plan, by rodzicom 2-letnich i 3-letnich dzieci zagwarantować miejsce w żłobkach i przedszkolach. Ci, którzy wolą zostać z dziećmi w domach i opiekować się nimi tam, otrzymają finansowe wsparcie. Obecnie 100 euro, a w 2014 roku 150 euro miesięcznie. To dobre rozwiązanie?

Paweł Woliński: Są dwie aspekty tej sprawy. Po pierwsze, niemieckie władze zdecydowały się na krok, który my postulujemy od dawna w Polsce. Rodzice powinni mieć w praktyce wolny wybór. Obecnie jest tak, że dziecko pozostające w domu z rodzicami jest dyskryminowane. Jeśli idzie do żłobka czy przedszkola placówka otrzymuje subwencję na jego opiekę. Gdy to samo dziecko zostałoby w domu, żadne pieniądze nie idą na jego opiekę czy rozwój. Takie dziecko jest niewidoczne dla systemu. Rozwiązanie niemieckie, które stosuje również wiele innych państw, jest sprawiedliwe. Jeśli rodzice nie chcą posłać dziecka do przedszkola czy żłobka, to również powinni mieć szansę na wsparcie rozwoju swojej pociechy przez państwo. W tej sytuacji pieniądze trafiają do kieszeni rodziców.

Warto przenieść takie rozwiązania do Polski?

Takie pomysły są. Chodzi o to, by zostawić rodzicom wolność wyboru, by nie dyskryminować tych dzieci, które nie korzystają ze żłobka czy przedszkola. One obecnie są dyskryminowane, ponieważ państwo nie wspiera ich rozwoju. Jednak pytanie, czy warto takie rozwiązania wprowadzać w Polsce, jest trudne. Nie wiadomo, czy kierowanie dzieci do żłobków, szczególnie poniżej 3. roku życia, to w ogóle dobry pomysł. Może się okazać, że wyższe koszty społeczne państwo musi potem ponosić w związku z koniecznością niwelowania skutków trudności, jakie mają dzieci chodzące do żłobków.

O jakich trudnościach Pan mówi?

Często mowa nawet o poważnych schorzeniach osobowości, o zaburzeniach psychospołecznych. I potem koszty społeczne związane z leczeniem takich schorzeń są wysokie. Mamy bowiem duży odsetek uczniów z problemami w szkole, są gorzej edukowani, mają problemy z socjalizacją itd. Pytanie, czy promowanie wysyłania dzieci do żłobków i przedszkoli, oznacza wzrost kosztów dla państwa i jak wygląda zatem bilans całego systemu.

Czy zatem należałoby pomyśleć o powrocie do rodzin wielopokoleniowych? Pomijając możliwości, to jest dobry pomysł?

Z punktu widzenia finansów publicznych wysyłanie dzieci do przedszkoli, czy żłobków i dotowanie tego zawsze jest droższe niż pozostawanie dzieci w rodzinie. Lepiej również dla dzieci, by one pozostawały w domu, nawet z opiekunką. Taką możliwość mają rodzice we Francji. I oni coraz częściej na to się właśnie decydują. To rozwiązanie najtańsze i najlepsze, również dla dzieci. Wydłużenie urlopu macierzyńskiego, czy przesunięcie subwencji do kieszeni rodziców to propozycje, które należy rozważyć. Obecnie subwencja to ponad 1000 złotych miesięcznie na dziecko. To spore koszty, a dodatkowo trzeba uwzględnić koszty utrzymania infrastruktury itd. Obecny system jest więc kosztowny, nieoptymalny dla dzieci i w dodatku niesprawiedliwy.

Rozmawiał Nal
[Fot. Sxc.hu]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook