Jedynie prawda jest ciekawa


"Rocznica zabójstwa Narutowicza jest traktowana instrumentalnie"

16.12.2012

Ta manifestacja to kwestia politycznego PR - mówi Piotr Gursztyn, publicysta "www.tygodniklisickiego.pl".

Stefczyk.info: Manifestacja SLD i Ruchu Palikota pod warszawska Zachętą miała przypomnieć Polakom o rocznicy zamordowania Prezydenta Narutowicza. To oczywiście bardzo ważna data, ale czy nie masz wrażenia, że akurat tym środowiskom może bardziej chodzić o zatarcie pamięci o pacyfikacji w kopalni Wujek?

Piotr Gursztyn: Nie wiem, czy właśnie taka była intencja po tamtej stronie, ale nikomu nie można zabraniać manifestowania z powodów, które ten ktoś uzna za ważne. Zwraca natomiast moją uwagę jedna rzecz - sprawa Narutowicza jest w tym momencie wykorzystywana instrumentalnie do bieżącej działalności politycznej. Ale dowodem na to jest nie tyle działalność polityczna, co aktywność medialna. W Gazecie Wyborczej ukazał się taki skandaliczny wywiad, który przeprowadziła pani Kondzińska z mało znanym historykiem, którego nazwiska nawet nie pamiętam. Tam i pytania i odpowiedzi służą przypisywaniu różnych wydarzeń z przeszłości, dotyczących sprawa zabójstwa Narutowicza do bieżącej polityki. I oczywiście służy to uderzaniu w prawą stronę, tak, jakby były jakieś proste przełożenia. No to wyjaśnijmy od razu, nie ma takich prostych przełożeń. Paradoks polega na tym, że wszystko co złe z czasu II Rzeczpospolitej przyklejałoby się teraz do PiSu - i zabójstwo Narutowicza, i zamach majowy, i proces brzeski, i Berezę Kartuską, jakby nie było wiadomo, że za każdym z tamtych wydarzeń stały wówczas przeciwstawne temu siły polityczne. I tak, jak PiSowi przykleimy zabójstwo Narutowicza i weźmiemy sobie z tamtych czasów Piłsudskiego, jako dobrego, to jak potraktujemy zamach majowy, który uchodzi w polskiej historii za paradygmat uderzenia w demokrację. Ta endecja, na której ciążyła jakaś szeroko pojęta odpowiedzialność za śmierć Narutowicza akurat wtedy broniła demokracji, a tenże Piłsudski był popierany np. przez postępową lewicę. Z jednej strony jest to przykład takiego historycznego nieuctwa, a z drugiej to jest skandaliczne nadużywanie historii do bieżących porachunków politycznych.

Stefczyk.info: Ale czy SLD i Palikot to są właśnie te ugrupowania, które powinny Polaków uczyć historii?

Piotr Gursztyn: Nie chce nikomu odbierać prawa do manifestowania, każdy ma formalnie to samo prawo do zabierania głosu i w tej kwestii nie będę moralizował. Jeśli chodzi o Ruch Palikota to w sensie ideologicznym jest to tak politycznie amorficzne ciało, że ja nie wiem, jaką oni sobie tradycje z polskiej historii wybiorą. I czy oni o tym w ogóle myślą? Jeśli chodzi o SLD, to było tam kilka prób nawiązania do przeszłości PPS-owskiej, było kilka osób w SLD, które chciały to robić. Przykładem może być powołanie think tanku, który został nazwany imieniem Daszyńskiego, i to są bardzo pozytywne ruchy, które ja w pełni popieram. Polska lewica może znaleźć w przeszłości takie postacie, jak właśnie wybitnego parlamentarzystę Ignacego Daszyńskiego, Kazimierza Pużaka, Leona Wasilewskiego. Dobrze, gdyby na tym budowali. Ale w przypadku tego wiecu sprawa Narutowicza traktowana jest bardzo instrumentalnie. To jest kwestia jakiegoś tam politycznego PR.

Stefczyk.infoPytam dlatego, że politycy właśnie lewicy i Ruchu Palikota ostentacyjnie fotografują się z Jaruzelskim w okolicy rocznicy wprowadzenia stanu wojennego, czemu ma służyć pokazanie się z generałem?

Piotr Gursztyn: Właśnie to pokazuje takie rozdarcie lewicy. Z jednej strony sięga po Daszyńskiego, z drugiej strony po Jaruzelskiego. Jaruzelski, wyłącznie ze względów emocjonalnych stał się ważny dla części elektoratu lewicowego, choć niesłusznie, bo uważam, ze on jest postacią niegodna takiej czci. Mechanizm jest dosyć prosty, kiedy prawica czy inne środowiska antykomunistyczne atakowały Jaruzelskiego, to na zasadzie bezmyślnej reakcji środowiska lewicowe zaczynały go chronić.

Wracając do tego, dlaczego nie należy go z pozycji lewicy czcić. Bo on był zwykłem konformistą, którego życie tak skierowało i on udawał tego lewicowca. A z ludzkiego punktu widzenia, to był konformista, który dla kariery wycinał po kolei swoich opiekunów, protektorów, był wobec nich skrajnie nielojalny. Oprócz tych wszystkich powszechnie znanych zbrodni, na jego konto należy zapisać np. antysemicką czystkę z lat 60-tych czy inwazja na Czechosłowację. I jeśli nawet uznamy, że w sprawie masakry w grudniu, czy przy okazji wprowadzenia stanu wojennego zdania są podzielone, to akurat w tych dwóch przypadkach nikt tak nie może powiedzieć. Nawet przy maksymalnym relatywizowaniu win ta sprawa jest jednoznaczna.

Rozmawiał Marcin Wikło

fot. PAP/Rafał Guz

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook