Jedynie prawda jest ciekawa


Rocznica beatyfikacji to czas wdzięczności

30.04.2012

Przed nami I rocznica beatyfikacji Jana Pawła II. Już dziś w Watykanie i w Rzymie rozpoczynają się uroczyste. Weźmie w nich udział kilka tysięcy pielgrzymów z Polski. - Ta pierwsza rocznica powinna więc mieć potrójny wymiar wdzięczności – mówi nam o. Jan Maria Szewek OFMConv, sekretarz krakowskiego prowincjała franciszkanów, rzecznik prasowy prowincji, nauczyciel akademicki.

Przed rokiem beatyfikację Jana Pawła II przeżywaliśmy wyjątkowo uroczyście. Jak powinniśmy przeżyć tę pierwszą rocznicę?
Rocznica beatyfikacji to czas do wdzięczności. Wyrażamy wdzięczność za to, że jednemu z nas udało się osiągnąć cel życia, bo dla nas, ludzi wierzących, celem życia jest zbawienie. Zbawić się samemu i oczywiście przy okazji pomóc też innym - wiadomo mąż, żona odpowiadają za swoje dzieci, ja jako kapłan za ludzi, wśród których posługuję. Zbawienie to cel życia człowieka wierzącego. Jesteśmy więc wdzięczni Panu Bogu za to, że Karolowi Wojtyle się udało, że osiągnął cel życia i został świętym.
Drugi powód do wdzięczności Panu Bogu, to to że dał nam takiego świętego pasterza, który był dla nas przykładem. Gdy Kościół wynosi kogokolwiek na ołtarze, robi to z dwóch powodów. Po pierwsze, żeby dać nam przykład do naśladowania, a po drugie, żeby pokazać, że świętość jest możliwa do osiągnięcia bez względu na czasy.
Trzeci powód  do wdzięczności to to, że Pan Bóg dał nam kolejnego orędownika, bo wiadomo że święci wstawiają się za nami do Niego.
Ta pierwsza rocznica powinna więc mieć potrójny wymiar wdzięczności.

Jak tę wdzięczność wyrazić najlepiej?
Na pewno warto pójść  wtedy na Mszę św., która jest wyrazem wdzięczności, bo Eucharystia z języka greckiego oznacza dziękczynienie. Jest więc okazja, żeby podziękować za te trzy rzeczy, a przy okazji, jak podczas każdej Mszy św., poprosić Boga przez wstawiennictwo błogosławionego Jana Pawła II w naszych potrzebach. Myślę, że w każdą rocznicę wyniesienia na ołtarze, a zwłaszcza w I rocznicę powinniśmy modlić się też o swoją świętość. Mam wrażenie, że mało się modlimy o swoje zbawienie. Modlimy się o zdrowie, ale nawet gdy komuś życzymy zdrowia, to myślimy o zdrowiu fizycznym, rzadko słyszę, że ktoś komuś życzy zdrowia duchowego. A właśnie to jest najważniejsze.

To także chyba szczególny dzień na refleksję, podsumowanie przesłania i roli Jana Pawła w naszym życiu?
To prawda, w rocznicę beatyfikacji powinniśmy się zastanowić nas swoim życiem. Są takie dni, kiedy jesteśmy zmuszeni do refleksji nad sobą. To są właśnie rocznice czyjejś śmierci, choćby uroczystość Wszystkich Świętych czy Dzień Zaduszny, również takim dniem może być rocznica beatyfikacji. Kiedy widzę, że Jan Paweł II osiągnął niebo, to co z moją drogą do nieba, gdzie ja jestem? Czy na pewno jestem na drodze, czy idę w odpowiednim kierunku? Dla człowieka mądrego, refleksyjnego to powinien być dobry czas na medytację.

Bł. Jan Paweł II pozostawił nam ogromną spuściznę. Mamy co czytać, czego słuchać, do czego wracać. Na jakie przesłanie papieskie powinniśmy zwrócić w obecnej sytuacji społeczno-politycznej szczególną uwagę?
Jedna rzecz mnie zawsze uderza. Kiedyś przeprowadzałem ankietę mającą wykazać czego wierni oczekują od kapłanów. Jedno z pytań dotyczyło tego, czego ludzie oczekują w kazaniach. Każdy z nas myślał, że krótkości. Okazało się, że to oczekiwanie znalazło się na czwartej pozycji, a pierwszą rzeczą było oczekiwanie podnoszenia na duchu, wlewania nadziei. Myślę, że Jan Paweł II poprzez swoją działalność kaznodziejską oraz przez dokumenty, które do nas kierował, budził w nas wiele nadziei na to, że może być dobrze, że życie jest piękne, kiedy jest przeżyte z Panem Bogiem. Tutaj zaakcentowałbym zwłaszcza to, że wybił spośród wielu przymiotów Pana Boga to, że jest Miłosierny. Ojciec Święty poświęcił jedną z encyklik specjalnie Miłosierdziu Bożemu, doprowadził do ustanowienia Święta Bożego Miłosierdzia, beatyfikował Świętą Faustynę Kowalską. Później Pan Bóg dał nam na dowód to, że ta troska jest ważna - umarł w wigilię Bożego Miłosierdzia. Wielka zasługa Jana Pawła II jest w tym, że wlewał nadzieję, bo tego większość z nas oczekuje. Cenię Jana Pawła II za to, że stawiał wymagania, ale jednocześnie pokazywał, że nie jest to tylko sztuka dla sztuki. Jeśli podejmujemy wymagania, to stają się one źródłem mocy.

Rozm. PiKa
[fot. wikipedia]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook