Jedynie prawda jest ciekawa

Robert Górski: "Dołujący obraz polskiej polityki"

13.05.2014

Ze spotów przemawiają nie politycy, ale gwiazdy zamieszane w politykę - mówi satyryk.

O czym świadczą te wszystkie spoty, które obserwujemy w tej kampanii? Karol Karski śpiewający z disco polo w tle, Michał Boni wyskakujący z krzaków - kampanijne teledyski.

Robert Górski, twórca kabaretowy: Sam fakt, że to kojarzy ze słowem „teledysk” o czymś świadczy, bo uwaga nie koncentruje się na programach czy ważnych tematach, ale na tym, aby przedstawić kandydata jako jakąś gwiazdę. Widziałem wczoraj materiały wyborcze Karola Karskiego i wojewody mazowieckiego – Jacka Kozłowskiego – to jest straszne! To wszystko jest tak kiczowate! Wydaje się wręcz nieprawdopodobne, że ludzie o tytułach profesorskich czy pełniący funkcje wojewody akceptują – a na pewno muszą wyrazić zgodę – te materiały. Że oni się na to zgadzają i nie myślą, że to może być obciachowe? Jeżeli im to nie przeszkadza, to jak jest z innymi rzeczami? Ci ludzie obdarzeni niskim poziomem estetyki prawdopodobnie w innych dziedzinach życia także nie wykazują się niczym szczególnym.

Te spoty przypominają materiały wyborcze z lat 90. czy z początków XXI w. - spoty Samoobrony, Aleksandra Kwaśniewskiego. Skąd powrót do tej retoryki?

Fala disco polo powraca – dzięki zespołowi Weekend i nie tylko. Prawdopodobnie kandydaci odwołują się do ludzi, którzy słuchają tej muzyki – do mieszkańców mniejszych miasteczek, dla których te wybory może mają mniej zrozumiały charakter, więc grają najprostszą kartą żeby do nich dotrzeć. Nie jako politycy, ale jako jakieś gwiazdy zamieszane w politykę.

Skąd te pomysły się biorą?

Nie potrafię tego wyjaśnić. Ludzie, którzy mają wyższe wykształcenie, są utytułowani i zajmują od lat wysokie stanowiska, odwołują się do takiej estetyki... Albo brakuje im oleju w głowie, ale posłuchali doradców, którzy cynicznie chcą dotrzeć w ten sposób do tych najprostszych wyborców, którzy mają niski poziom rozeznania politycznego. Właściwie tylko tak można się z nimi komunikować.

Czy ten wyścig na „najoryginalniejszy” spot obrazuje stan polskiej polityki?

Jak najbardziej! To jest niestety bardzo dołujący obraz, bo nie dotyczy tylko osób które wymieniliśmy, ale ogólnie wskazuje na poziom debat przedwyborczych w telewizji, kiedy kandydaci wykorzystują coraz głupsze teksty, dzięki którym chcą być zapamiętani. Robi się przykro. Zwłaszcza w tym roku, kiedy obchodzimy 25-lecie demokracji w Polsce, można było mieć nadzieje, że ten system wykształcił lepsze wzory, niż te, które obserwowaliśmy na początku lat 90.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na facebooku!

not. mc

[fot. wPolityce.pl/TVP]

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook