Jedynie prawda jest ciekawa


Rezygnacja z euro – najlepsza recepta na kryzys?

28.09.2011

Po Dublinie krążą uporczywe plotki, że centralny bank Irlandii drukuje narodowe banknoty na wypadek wyjścia tego kraju ze strefy euro – napisał w dzienniku „Guardian” Alan McQuaid, główny ekonomista firmy brokerskiej Bloxham. Takie plotki krążą nie tylko po Dublinie.

Mac Quaid zastrzegł się, że nie  ma pojęcia, czy pogłoski są prawdziwe, ale wyraził nadzieję, że Irlandia jest przygotowana nawet na najgorsze, to jest upadek euro.

Według ekonomisty, jeżeli nie uda się uratować zadłużonej Grecji, najprawdopodobniej następna upadnie gospodarka irlandzka. Wyraził jednak nadzieję, że strefa euro zostanie mimo wszystko uratowana. Wskazuje, że z jednej strony własna waluta pomaga co prawda lepiej radzić sobie z kryzysem, np. pomaga eksportowi, ale powrót do irlandzkiego funta byłby ciosem w instytucje finansowe kraju.

To nie pierwszy przypadek, gdy z kręgów finansowych do mediów przedostają się spekulacje i przecieki na temat przygotowań różnych krajów do powrotu do własnej waluty. Wiosną niemiecki „Der Spiegel”, powołując się na źródła w rządzie greckim, napisał, że jeżeli nie uda się ratunek greckiej gospodarki przez kraje strefy euro, rząd opracowuje plan powrotu do greckiej waluty – drachmy. Na początek miałaby zostać zdewaluowana nawet o 50 proc. Grecki rząd zaprzeczył i do dziś zaprzecza pojawiającym się co jakiś czas pogłoskom. Jednak amerykański „guru” ekonomiczny Nouriel Roubini tydzień temu na łamach „Financial Times” otwarcie wezwał rząd grecki do wyjścia ze strefy euro i powrotu do drachmy. „Powrót do narodowej waluty i jej mocna deprecjacja szybko odbudowałyby konkurencyjność i wzrost” – napisał Roubini. Wskazał na przykład Argentyny, która w 2001 roku doświadczyła bankructwa. Miała walutę sztywno powiązaną z dolarem, rząd po ogłoszeniu bankructwa dokonał więc jej dewaluwacji. Dość szybko gospodarka  argentyńska powróciła na tory wzrostu.

Według sondaży, prawie 3/4 Niemców wątpi, że euro ma  przyszłość. Tam też krążą plotki, że Bundesbank i niemiecki rząd po cichu przygotowują się na powrót do marki niemieckiej, jeżeli nie uda się ratowanie zadłużonych krajów strefy euro i stabilności europejskiej waluty.  Władze Niemiec co jakiś czas muszą oficjalnie im zaprzeczać i zapewniać, że przyszłość kraju i Europy wiążą tylko ze strefą euro. 
W Niemczech zresztą marka przeżyła własną śmierć. Przez cały czas od wprowadzenia euro w bardzo wielu miejscach można wciąż, jeśli ktoś sobie życzy, zapłacić za towar lub usługę dawną niemiecką walutą, a sprzedawca bez problemu ją przyjmie. Wie, że zawsze może wymienić ją w banku na euro.

Marcin Herman

[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. trwam23012018 23.01.2018

  Oj. Rydzyk i dwa samochody od bezdomnego. Skandal... czy manipulacja, na którą daliście się nabrać?

  „Ojciec Tadeusz Rydzyk dostał dwa samochody od bezdomnego”. Taki temat od dwóch dni przewija się przez wszystkie media, które ironizują z duchownego i szydzą z rzekomego prezentu. Jak to możliwe, żeby bezdomny miał dwa samochody?

 2. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 3. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 4. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 5. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 6. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 7. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 8. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook