Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Rezygnacja z euro – najlepsza recepta na kryzys?

28.09.2011

Po Dublinie krążą uporczywe plotki, że centralny bank Irlandii drukuje narodowe banknoty na wypadek wyjścia tego kraju ze strefy euro – napisał w dzienniku „Guardian” Alan McQuaid, główny ekonomista firmy brokerskiej Bloxham. Takie plotki krążą nie tylko po Dublinie.

Mac Quaid zastrzegł się, że nie  ma pojęcia, czy pogłoski są prawdziwe, ale wyraził nadzieję, że Irlandia jest przygotowana nawet na najgorsze, to jest upadek euro.

Według ekonomisty, jeżeli nie uda się uratować zadłużonej Grecji, najprawdopodobniej następna upadnie gospodarka irlandzka. Wyraził jednak nadzieję, że strefa euro zostanie mimo wszystko uratowana. Wskazuje, że z jednej strony własna waluta pomaga co prawda lepiej radzić sobie z kryzysem, np. pomaga eksportowi, ale powrót do irlandzkiego funta byłby ciosem w instytucje finansowe kraju.

To nie pierwszy przypadek, gdy z kręgów finansowych do mediów przedostają się spekulacje i przecieki na temat przygotowań różnych krajów do powrotu do własnej waluty. Wiosną niemiecki „Der Spiegel”, powołując się na źródła w rządzie greckim, napisał, że jeżeli nie uda się ratunek greckiej gospodarki przez kraje strefy euro, rząd opracowuje plan powrotu do greckiej waluty – drachmy. Na początek miałaby zostać zdewaluowana nawet o 50 proc. Grecki rząd zaprzeczył i do dziś zaprzecza pojawiającym się co jakiś czas pogłoskom. Jednak amerykański „guru” ekonomiczny Nouriel Roubini tydzień temu na łamach „Financial Times” otwarcie wezwał rząd grecki do wyjścia ze strefy euro i powrotu do drachmy. „Powrót do narodowej waluty i jej mocna deprecjacja szybko odbudowałyby konkurencyjność i wzrost” – napisał Roubini. Wskazał na przykład Argentyny, która w 2001 roku doświadczyła bankructwa. Miała walutę sztywno powiązaną z dolarem, rząd po ogłoszeniu bankructwa dokonał więc jej dewaluwacji. Dość szybko gospodarka  argentyńska powróciła na tory wzrostu.

Według sondaży, prawie 3/4 Niemców wątpi, że euro ma  przyszłość. Tam też krążą plotki, że Bundesbank i niemiecki rząd po cichu przygotowują się na powrót do marki niemieckiej, jeżeli nie uda się ratowanie zadłużonych krajów strefy euro i stabilności europejskiej waluty.  Władze Niemiec co jakiś czas muszą oficjalnie im zaprzeczać i zapewniać, że przyszłość kraju i Europy wiążą tylko ze strefą euro. 
W Niemczech zresztą marka przeżyła własną śmierć. Przez cały czas od wprowadzenia euro w bardzo wielu miejscach można wciąż, jeśli ktoś sobie życzy, zapłacić za towar lub usługę dawną niemiecką walutą, a sprzedawca bez problemu ją przyjmie. Wie, że zawsze może wymienić ją w banku na euro.

Marcin Herman

[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. 75ad6489e98245dbb3997b4a2e579654stff 21.10.2016

  Ziemiec podsumowuje rządy PiS

  „Nie wolno padać przez rządzącymi na kolana, należy oceniać ich bez uprzedzeń”.

 2. gadowskikomorsteg 21.10.2016

  Gadowski: Gdzie jest Komorowski ws. Caracali?

  „Jak świat światem, banderowiec nie będzie Polakowi bratem”.

 3. Google1477x83142-2016 20.10.2016

  Antoni Macierewicz dla "wSieci": Zbudujemy polski śmigłowiec!

  "Mamy szanse zbudowania środkowoeuropejskiego systemu współpracy w dziedzinie zbrojeniowej, tak by móc konkurować z największymi koncernami zbrojeniowymi w Europie".

 4. Internet700x40040-2016-kopia 20.10.2016

  „Sienkiewicz wielki” na łamach miesięcznika „wSieci Historii”

  „My wszyscy z niego” – o tym, że Cat-Mackiewicz tak pisał o Henryku Sienkiewiczu przypomina w najnowszym numerze miesięcznika „wSieci Historii” Jan Żaryn.

 5. f6bdaf33dd3c4d0194a772945eedb3c9 20.10.2016

  Apel: "Zastanawiam się, jak można zakochać się w budżecie?". WYWIAD

  "To bardzo źle skrojony budżet, który świadczy o tym, że rząd nie przyłożył się do tego projektu. Dlatego pozostaje tylko tak irracjonalne uczucie jak zakochanie".

 6. Zrzut-ekranu-2016-10-20-o-164757 20.10.2016

  Sędzia Muszyński: Zdanie prezesa TK jest dla mnie drugorzędne

  "Andrzej Rzepliński nie posiada żadnych uprawnień do tego, by traktować mnie inaczej niż innych sędziów TK”.

 7. spie-st 20.10.2016

  Śpiewak: Zależy nam na wyjaśnieniu patologii

  Śpiewak dodał, że będzie bacznie przyglądał się zapowiadanemu przez PiS projektowi powołania komisji weryfikacyjnej w sprawie afery reprywatyzacyjnej.

 8. mat-st 20.10.2016

  Potrzebny audyt w KNF?

  Rozmowa z Rafałem Matusiakiem, prezesem Krajowej SKOK, członkiem Rady Dyrektorów WOCCU.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook