Jedynie prawda jest ciekawa


Rezerwuar taniej siły roboczej

21.01.2012

Z wystąpienia na spotkaniu delegatów na WZD i przedstawicieli komisji zakładowych NSZZ „Solidarność” Regionu Gdańskiego (20 I 2012 r.).

Bolesne doświadczenia wynikające z kryzysu gospodarczego przypominały światu starą prawdę: nie spekulacje kapitałowe, finansowe banki, ale tylko realna gospodarka może być źródłem trwałego dobrobytu i drogą wychodzenia z kryzysu. Księgowe sztuczki Pana Rostowskiego na zadłużeniu publicznym i budżecie nie zbudują naszego bezpieczeństwa. Mit o zielonej wyspie rozwoju nie zasłoni prawdy o stanie finansów publicznych. Gospodarka to portfele zwykłych ludzi – tak mówił Donald Tusk w 2007 r. Dziś tego nie pamięta. Realna gospodarka to produkcja, to przemysł i krajowa polityka przemysłowa, to stałe zatrudnienie.

Podnoszenie wieku emerytalnego jako główne działanie antykryzysowe budzi najwyższy sprzeciw. Skutki dla budżetu państwa i ZUS-u pojawią się dopiero za kilka lat. Wcześniej dla kilku roczników nastąpi wstrzymanie naturalnej wymiany odchodzących na emeryturę pracowników z młodymi absolwentami szkół. Podnoszenie wieku emerytalnego i obniżanie wieku szkolnego jest wyrokiem większego bezrobocia wydanym na polską młodzież. 

Bieżący rok Komisja Krajowa NSZZ Solidarność ogłosiła Rokiem Walki z Umowami Śmieciowymi. Określenie „umowy śmieciowe” zrobiło karierę dopiero niedawno, ale problem narasta od lat. Już mniej niż połowa pracowników w Polsce ma stałą umowę o pracę. Bunt wyraźnie narastający wśród ludzi młodych przeciwko skazywaniu ich na dyskryminacyjne formy zatrudnienia sprawił, że w kampanii wyborczej wszystkie ugrupowania deklarowały się jako przeciwnicy umów śmieciowych. Było to tym łatwiejsze, że nie funkcjonuje jednoznaczna definicja tego pojęcia i można je różnie rozumieć. Moim zdaniem właściwa jest następująca definicja. Umowa śmieciowa to taka, która zastępuje umowę o pracę w celu:

- uchylenia się od podatku,

- uchylenia się (w całości lub części) od składek na ubezpieczenie społeczne,

- wyjęcia pracownika spod osłon, jakie daje Kodeks pracy.

To definicja zdecydowanie szersza od tej ograniczającej się do umów o dzieło i umów zleceń. Obejmuje główną patologię, jaką jest samozatrudnienie, najczęściej fałszywe – między innymi tak zwane kontrakty w służbie zdrowia. Ta definicja dotyczy również umów na czas określony, zawieranych głównie dla ograniczenia osłon Kodeksu pracy. Dotyczy już blisko 30% zatrudnionych w Polsce – najwięcej w Europie. Znam przypadek kilkusetosobowej firmy na Dolnym Śląsku, w której wszyscy pracownicy, nawet rozpoczynający pracę 20-latkowie, są zatrudnieni na czas określony do emerytury. 

Umowy śmieciowe dotyczą stale rosnącej armii ludzi, których zamiast na umowę o pracę zatrudnia się w sposób sprowadzający ich do drugiej kategorii:

- ludzi najczęściej pozbawionych zdolności kredytowej, zwłaszcza na zakup mieszkania;

- osób pozbawionych poczucia bezpieczeństwa i stabilizacji, a co za tym idzie – mniej skłonnych do zakładania rodziny i posiadania dzieci;

- pracowników bez ścieżki awansu i praktyki zawodowej (pracy w zespole), nieskłonnych do inwestowania w siebie i swoje kwalifikacje.

Umowy śmieciowe to bardzo groźna choroba i niszcząca powoli najcenniejszy kapitał naszej gospodarki – kapitał ludzki. Trzeba zatrzymać postępy tej choroby, zanim będzie za późno. 

Odwołując się do praw i obowiązków podstawowych zawartych w Konstytucji i ustawach, do zasady uczciwej konkurencji jako warunku istnienia wolnego rynku, proponuję następujące rozwiązania:

1. W celu poprawy przestrzegania prawa i skuteczniejszej jego egzekucji – wyposażenie PiP w uprawnienia do wydawania nakazów o istnieniu stosunku pracy po stwierdzeniu, że wyczerpane są przesłanki z art. 22 Kodeksu pracy. Instancją odwoławczą dla pracodawców byłyby sądy pracy.

2. Respektowanie zasad uczciwej konkurencji i równości wobec prawa na rynku pracy przez zrównanie opodatkowania płacy oraz składki ZUS bez względu na formę prawną świadczonej pracy.  

Podkreślam, że realizacja tych postulatów w niczym nie obciąży budżetu, przeciwnie – znacząco go zasili. Podejmowanie przez rząd działań uderzających w różne grupy  społeczne bez uprzedniego wyczerpania wszystkich innych możliwości, w tym spełnienia powyższych postulatów, będzie świadectwem złej woli i hipokryzji rządu. 

Podsumowując:

1.    W Polsce nie prowadzi się polityki wspierania realnej gospodarki. Postępuje zanik polskiego przemysłu, z przemysłem stoczniowym na czele. 

2.    Toleruje się zanik stałego stosunku pracy. Utrzymuje stan prawny sprzyjający umowom śmieciowym.

3.    Podnoszenie wieku emerytalnego i obniżanie szkolnego bez programu tworzenia nowych miejsc pracy musi zwiększyć bezrobocie, zwłaszcza wśród młodzieży.

Wymienione zjawiska niezależnie od intencji rządu uprawniają do stwierdzenia: Polska powoli zmierza do roli rezerwuaru taniej siły roboczej w Europie. Ta sytuacja dramatycznie odbiega od możliwości, aspiracji i oczekiwań Polaków.

Janusz Śniadek

[Fot. Mik]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook