Jedynie prawda jest ciekawa


Rewiński: organizowanie Roku Rosji w Polsce niekulturalne

28.03.2014

Rozmowa z satyrykiem Januszem Rewińskim.

Stefczyk.info: W Polsce trwają przygotowania do obchodów Roku Rosji w Polsce, który ma mieć miejsce w 2015 roku. Wiele osób wskazuje, że w związku z agresją Rosji na Ukrainę Polska powinna zmienić plany. Jak Pan ocenia tę inicjatywę?

Janusz Rewiński: Dziś organizowanie takiego wydarzenia byłoby bardzo niekulturalne. Jak ktoś się tak rozpędził, to niech gdzieś indziej ten rok Rosji sobie organizuje. A nie u nas. To trochę mało przyjemnie wobec naszych sąsiadów. Decyzje jednak podejmują ministrowie. Niech oni się głowią.

Minister Zdrojewski zarzeka się, że nic nie zostało jeszcze ustalone.

To niech się teraz głowi, jak chciał, żeby było tak przyjemnie... A ludzie kultury niezależnie od wszystkiego powinni się kontaktować. Powinniśmy wiedzieć jak najwięcej o kulturze rosyjskiej. Jednak jak się najeżdża, strzela do ludzi i zabija, to o jakiej kulturze można mówić? O jakiej kulturze można mówić, gdy kilka dni temu zabili ludzi, którzy zajmowali się kulturą na Ukrainie? Jaka to kultura? Ludzie ustalając pewne terminy i podejmując decyzje nie wiedzieli zdaje się, jaka Rosja jest dziś kulturalna. Niech się wycofują.

Wziąłby pan, jako artysta, udział w obchodach Roku Rosji w Polsce?

Dzisiaj oczywiście, że nie. Kiedyś być może. Pewnie bym się zastanawiał, ponieważ kultura rosyjska jest bardzo bogata i ciekawa, a ludzie kultury powinni się spotykać niezależnie od tego, czy politycy się lubią czy nie. Szczególnie, że o kulturze sąsiadów powinniśmy wiedzieć wszystko.

Nie wiemy?

W ciągu ostatnich 20 lat nowych stosunków z Rosją nasza wiedza nie była aktualizowana. Trzeba uaktualnić informacje od czasów ZSRS. Jednak obecnie wykluczam jakąkolwiek współpracę w ramach Roku Rosji. Jeśli wiem, że na Ukrainie zabito młodego poetę, ludzi, którzy zajmowali się kulturą, nie wziąłbym udziału w takiej imprezie.

To, co dzieje się na Ukrainie, napawa Pana niepokojem?

Wszystkich ludzi wrażliwych napawa niepokojem, gdy strzela się do ludzi, zamiast z nimi rozmawiać kulturalnie.

Pana zdaniem Putina ktoś jest w stanie zatrzymać?

Trzeba posłuchać Kasparowa, który mówi, że nie należy celować w Rosję tankami, ale bankami. Zdaje się, że ten pan, który był od resetu, zrozumiał to, a może jego mocodawcy to zrozumieli... Trzeba działać tak, by sami Rosjanie zmienili Putina. Jest jeszcze trochę Rosjan... Oni muszą sobie z nim poradzić. Najlepiej, żeby tak było. Szkoda, by ludzie umierali za tyranów.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. Youtube.pl]

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook