Jedynie prawda jest ciekawa


Rewiński: organizowanie Roku Rosji w Polsce niekulturalne

28.03.2014

Rozmowa z satyrykiem Januszem Rewińskim.

Stefczyk.info: W Polsce trwają przygotowania do obchodów Roku Rosji w Polsce, który ma mieć miejsce w 2015 roku. Wiele osób wskazuje, że w związku z agresją Rosji na Ukrainę Polska powinna zmienić plany. Jak Pan ocenia tę inicjatywę?

Janusz Rewiński: Dziś organizowanie takiego wydarzenia byłoby bardzo niekulturalne. Jak ktoś się tak rozpędził, to niech gdzieś indziej ten rok Rosji sobie organizuje. A nie u nas. To trochę mało przyjemnie wobec naszych sąsiadów. Decyzje jednak podejmują ministrowie. Niech oni się głowią.

Minister Zdrojewski zarzeka się, że nic nie zostało jeszcze ustalone.

To niech się teraz głowi, jak chciał, żeby było tak przyjemnie... A ludzie kultury niezależnie od wszystkiego powinni się kontaktować. Powinniśmy wiedzieć jak najwięcej o kulturze rosyjskiej. Jednak jak się najeżdża, strzela do ludzi i zabija, to o jakiej kulturze można mówić? O jakiej kulturze można mówić, gdy kilka dni temu zabili ludzi, którzy zajmowali się kulturą na Ukrainie? Jaka to kultura? Ludzie ustalając pewne terminy i podejmując decyzje nie wiedzieli zdaje się, jaka Rosja jest dziś kulturalna. Niech się wycofują.

Wziąłby pan, jako artysta, udział w obchodach Roku Rosji w Polsce?

Dzisiaj oczywiście, że nie. Kiedyś być może. Pewnie bym się zastanawiał, ponieważ kultura rosyjska jest bardzo bogata i ciekawa, a ludzie kultury powinni się spotykać niezależnie od tego, czy politycy się lubią czy nie. Szczególnie, że o kulturze sąsiadów powinniśmy wiedzieć wszystko.

Nie wiemy?

W ciągu ostatnich 20 lat nowych stosunków z Rosją nasza wiedza nie była aktualizowana. Trzeba uaktualnić informacje od czasów ZSRS. Jednak obecnie wykluczam jakąkolwiek współpracę w ramach Roku Rosji. Jeśli wiem, że na Ukrainie zabito młodego poetę, ludzi, którzy zajmowali się kulturą, nie wziąłbym udziału w takiej imprezie.

To, co dzieje się na Ukrainie, napawa Pana niepokojem?

Wszystkich ludzi wrażliwych napawa niepokojem, gdy strzela się do ludzi, zamiast z nimi rozmawiać kulturalnie.

Pana zdaniem Putina ktoś jest w stanie zatrzymać?

Trzeba posłuchać Kasparowa, który mówi, że nie należy celować w Rosję tankami, ale bankami. Zdaje się, że ten pan, który był od resetu, zrozumiał to, a może jego mocodawcy to zrozumieli... Trzeba działać tak, by sami Rosjanie zmienili Putina. Jest jeszcze trochę Rosjan... Oni muszą sobie z nim poradzić. Najlepiej, żeby tak było. Szkoda, by ludzie umierali za tyranów.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. Youtube.pl]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 3. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 4. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 5. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 6. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 7. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook