Jedynie prawda jest ciekawa

Rewiński: organizowanie Roku Rosji w Polsce niekulturalne

28.03.2014

Rozmowa z satyrykiem Januszem Rewińskim.

Stefczyk.info: W Polsce trwają przygotowania do obchodów Roku Rosji w Polsce, który ma mieć miejsce w 2015 roku. Wiele osób wskazuje, że w związku z agresją Rosji na Ukrainę Polska powinna zmienić plany. Jak Pan ocenia tę inicjatywę?

Janusz Rewiński: Dziś organizowanie takiego wydarzenia byłoby bardzo niekulturalne. Jak ktoś się tak rozpędził, to niech gdzieś indziej ten rok Rosji sobie organizuje. A nie u nas. To trochę mało przyjemnie wobec naszych sąsiadów. Decyzje jednak podejmują ministrowie. Niech oni się głowią.

Minister Zdrojewski zarzeka się, że nic nie zostało jeszcze ustalone.

To niech się teraz głowi, jak chciał, żeby było tak przyjemnie... A ludzie kultury niezależnie od wszystkiego powinni się kontaktować. Powinniśmy wiedzieć jak najwięcej o kulturze rosyjskiej. Jednak jak się najeżdża, strzela do ludzi i zabija, to o jakiej kulturze można mówić? O jakiej kulturze można mówić, gdy kilka dni temu zabili ludzi, którzy zajmowali się kulturą na Ukrainie? Jaka to kultura? Ludzie ustalając pewne terminy i podejmując decyzje nie wiedzieli zdaje się, jaka Rosja jest dziś kulturalna. Niech się wycofują.

Wziąłby pan, jako artysta, udział w obchodach Roku Rosji w Polsce?

Dzisiaj oczywiście, że nie. Kiedyś być może. Pewnie bym się zastanawiał, ponieważ kultura rosyjska jest bardzo bogata i ciekawa, a ludzie kultury powinni się spotykać niezależnie od tego, czy politycy się lubią czy nie. Szczególnie, że o kulturze sąsiadów powinniśmy wiedzieć wszystko.

Nie wiemy?

W ciągu ostatnich 20 lat nowych stosunków z Rosją nasza wiedza nie była aktualizowana. Trzeba uaktualnić informacje od czasów ZSRS. Jednak obecnie wykluczam jakąkolwiek współpracę w ramach Roku Rosji. Jeśli wiem, że na Ukrainie zabito młodego poetę, ludzi, którzy zajmowali się kulturą, nie wziąłbym udziału w takiej imprezie.

To, co dzieje się na Ukrainie, napawa Pana niepokojem?

Wszystkich ludzi wrażliwych napawa niepokojem, gdy strzela się do ludzi, zamiast z nimi rozmawiać kulturalnie.

Pana zdaniem Putina ktoś jest w stanie zatrzymać?

Trzeba posłuchać Kasparowa, który mówi, że nie należy celować w Rosję tankami, ale bankami. Zdaje się, że ten pan, który był od resetu, zrozumiał to, a może jego mocodawcy to zrozumieli... Trzeba działać tak, by sami Rosjanie zmienili Putina. Jest jeszcze trochę Rosjan... Oni muszą sobie z nim poradzić. Najlepiej, żeby tak było. Szkoda, by ludzie umierali za tyranów.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. Youtube.pl]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook