Jedynie prawda jest ciekawa

Rewiński: burek z burakiem rządzili tym krajem

19.09.2014

Rozmowa z satyrykiem, aktorem Januszem Rewińskim.

Stefczyk.info: Jak zwykle wielkie emocje wywołał mecz Polski i Rosji w siatkówkę. Radość z wyeliminowania Rosji była duża. Dlaczego do dziś takie spotkania ożywiają Polaków bardziej niż inne?

Janusz Rewiński: Przecież 200 lat byliśmy w takiej sytuacji, że nie mieliśmy żadnej szansy. „Pinczerek” kąsał, kąsał i kąsał. I nie mógł, więc jak mu się zdarzy pokonać Rosję w siatkówkę, to się cieszy. Zawsze jest tak, że jak Dawid kopnie Goliata to się cieszy. Jak Smoleń stając na palcach krzyczał do wyższych od siebie: „ty kurduplu!”, to zawsze budziło to ogromną radość. To jest normalne. Mały, jak ugryzie dużego, to się cieszy. Szkoda słów.

Czyli dla Pana do dowód jakichś kompleksów?

No nie, tu nie chodzi o kompleksy. Tak się przecież zdarzyło w naszej historii, że byliśmy ciągle ciemiężeni przez Rosję. Była i taka duża pani, Katarina, czy jakiś inny facet, który się nazywał jak samochód po angielsku. Car... Zawsze był car wasz, a my nic. Do dziś tak jest w Ameryce. Polonia chodzi po ulicach i patrzy a tu... „car wash”. A my ciągle zagrożeni. Ciągle piszą, że zaraz Ruscy wejdą. Wejdą czy nie wejdą? Przez ile lat można tak straszyć, pisać? Wpuścimy ich na stałe, niech wchodzą. Jakoś nauczmy się z tym żyć. Gryźmy ich na co dzień w piętę, to nie będzie takich emocji.

Lepiej niech zostaną u siebie. Wracając do siatkówki...

No rzeczywiście, w siatkówkę wygraliśmy. Cieszmy się. Zaraz się dowiemy, że jesteśmy neonazistami. Taka siatkówka to może być powód do tego, by w Polsce pojawiły się jakieś „ufoludki”, „zielne ludziki”. I wszystko przez siatkę. Kiedyś była siatka z żyłki, w której nosiło się zakupy. A teraz jest inna sieć, internety i łapie się wiadomości. I ludzie się cieszą z siatki. Naród skopany, przejechany w lewo i prawo, zdradzony przez kolejnego zakamuflowanego burka. Dawno mówiłem, że jesteśmy Burkino Faso, bo burek nami rządzi.

O kim Pan mówi?

Nie wie Pan, że tusk znaczy burek po kaszubsku? Nigdy bym na to wpadł, gdybym z własnych ust tego wybitnego poligloty, językoznawcy nie usłyszał. Raz w życiu byłem w gabinecie jakiegoś polityka. Gdy kręciłem program „Szkoda gadać”, byłem właśnie u Donalda Tuska. On był wtedy wicemarszałkiem Sejmu. Miał duży gabinet i nic nie znaczył. Przeglądałem wtedy elementarz kaszubski. I pytałem, co to znaczy po kaszubsku tusk? A on na to, że „burek”. No i wydało się, że burek z burakiem rządzili tym krajem. A teraz burak będzie rządził w Unii i mówił: „a teraz pan”. Będzie niczym konferansjer w dużej sali. A dlaczego ta Rada Europejska, której on będzie przewodniczył, ma kształt okrągły? Nikt bowiem nie widział kwadratowego cyrku.

Ależ Tusk ma być ponoć niemal królem Europy!

Będzie jedynie mówił, kto ma zabierać głos. A ja się chyba zes..m ze szczęścia, jak on będzie mówił po tym angielsku. Trzeba nagrywać pierwsze jego przemówienia. Jedno jest nagrane, jak była Condoleezza Rice. Było wtedy spotkanie jej ze śp. Lechem Kaczyńskim i właśnie Donaldem Tuskiem. I premier jak się odezwał po angielsku, to prezydentowi trudno było zachować powagę. To powinno teraz chodzić na okrągło w mediach, jak Tusk do Rice mówi „sekretary”, ze swoim kaszubskim akcentem, niemieckim. Alles gut! „Mister alles” - będziemy na niego mówić. Dzięki Bogu, że w tę siatkę wygrywamy...

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. wSieci]

Warto poczytać

 1. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 2. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 3. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 4. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 5. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 6. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 7. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

 8. 1270szcheternuydziewczonka 29.11.2017

  Niesamowita scena w kościele. Ta dziewczynka wzruszyła wszystkich

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook