Jedynie prawda jest ciekawa


Reszczyński: TVP trzeba rozwiązać i zbudować od nowa

25.11.2013

Obsada stanowisk w TVP jest teraz motywowana politycznie. Nie ma nikogo, kto ma poglądy konserwatywne, tradycyjne, katolickie czy narodowe - mówi w rozmowie z portalem Stefczyk.info Wojciech Reszczyński.

Stefczyk.info: Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji krytykuje PiS twierdząc, że „ograniczenie dostępu posłów do mediów szkodzi demokracji”. Jak pan skomentuje tę krytykę w wykonaniu Jana Dworaka?

Wojciech Reszczyński: To jest kuriozalne, że KRRiT takimi sprawami się zajmuje! A co ją to obchodzi w ogóle? Czy ona jest podmiotem tych relacji między mediami a partią polityczną? Co prawda jest w ustawie napisane, że rada stoi na straży wolności słowa, ale przecież nikt nie ogranicza wolności słowa w PiS-ie, chodzi tylko o wewnętrzne regulacje. Gdzie tutaj jest ograniczenie swobód obywatelskich? Należałoby tej krajowej radzie powiedzieć: a może byście się tak zajęli jednym z nadawców, jakim jest telewizja publiczna, który uniemożliwia drugiemu nadawcy wejście na multipleks. Może byście się wzięli za to? Przecież to jest ich prerogatywa. A z prawnego punktu widzenia telewizja publiczna i fundacja Lux Veritatis są podmiotami równymi na starcie. Nie może jeden podmiot utrudniać pracy drugiego. I tym powinna się KRRiT zająć, a nie tym, że jakaś partia sobie techniczne sprawy ustala.

 

Adam Hofman, jeszcze jako rzecznik PiS, w rozmowie z Tygodnikiem „wSieci” postawił TVP ultimatum: Mówcie prawdę albo was zamkniemy. Czy rzeczywiście z telewizja publiczna jest tak źle?

Także uważam, że istnieje konieczność stworzenia nowej publicznej telewizji. Ta się skompromitowała. Telewizja publiczna w końcu powinna zajmować się tym, do czego została powołana, przecież w ustawie jest napisane, czym ta telewizja ma się zajmować. Na pewno ma się różnic od telewizji komercyjnej, a ona się kompletnie w tej chwili nie różni. W praktyce pewnie wyglądałoby to tak, że należałoby zrobić ogólnopolski konkurs. Na dyrektorów, na dziennikarzy, na prowadzących, z udziałem niezależnej komisji, która zawierałaby specjalistów od dziennikarstwa, języka, od kultury, itd.

 

Mówi pan patologii w TVP polegającej na zaburzeniu równowagi, czy całkowitej jednostronności?

Obsada stanowisk w telewizji jest teraz motywowana politycznie. Nie ma nikogo, kto ma poglądy konserwatywne, tradycyjne, katolickie czy narodowe. Nie ma takiej osoby w telewizji.

 

Taki przykład - PiS krytykuje minister Bieńkowską, do czego, jako opozycja ma prawo, na pasku w TVP Info czytamy: Atak PiS na minister Bieńkowską! Kolejna konferencja - mówi przedstawicielka partii rządzącej, a przekaz: PO odpiera ataki PiS! Mamy wojnę i agresora - wiadomo - PiS. O czym taki przekaz świadczy?

To kolejny dowód, na konieczność rozwiązania tej telewizji. Musi być rozwiązana i budowana od początku. Bo KRRiT zwraca uwagę PiS-owi i doszukuje się braku elementów demokratycznych, a zafascynowana ogląda takie rzeczy, albo program Tomasza Lisa, gdzie cztery osoby na pięć mają zazwyczaj te same poglądy. To nie ma nic wspólnego z demokracją.


Rozmawiał Marcin Wikło
fot. M. Czutko

Warto poczytać

 1. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 2. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 3. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook