Jedynie prawda jest ciekawa


Reszczyński: TVP trzeba rozwiązać i zbudować od nowa

25.11.2013

Obsada stanowisk w TVP jest teraz motywowana politycznie. Nie ma nikogo, kto ma poglądy konserwatywne, tradycyjne, katolickie czy narodowe - mówi w rozmowie z portalem Stefczyk.info Wojciech Reszczyński.

Stefczyk.info: Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji krytykuje PiS twierdząc, że „ograniczenie dostępu posłów do mediów szkodzi demokracji”. Jak pan skomentuje tę krytykę w wykonaniu Jana Dworaka?

Wojciech Reszczyński: To jest kuriozalne, że KRRiT takimi sprawami się zajmuje! A co ją to obchodzi w ogóle? Czy ona jest podmiotem tych relacji między mediami a partią polityczną? Co prawda jest w ustawie napisane, że rada stoi na straży wolności słowa, ale przecież nikt nie ogranicza wolności słowa w PiS-ie, chodzi tylko o wewnętrzne regulacje. Gdzie tutaj jest ograniczenie swobód obywatelskich? Należałoby tej krajowej radzie powiedzieć: a może byście się tak zajęli jednym z nadawców, jakim jest telewizja publiczna, który uniemożliwia drugiemu nadawcy wejście na multipleks. Może byście się wzięli za to? Przecież to jest ich prerogatywa. A z prawnego punktu widzenia telewizja publiczna i fundacja Lux Veritatis są podmiotami równymi na starcie. Nie może jeden podmiot utrudniać pracy drugiego. I tym powinna się KRRiT zająć, a nie tym, że jakaś partia sobie techniczne sprawy ustala.

 

Adam Hofman, jeszcze jako rzecznik PiS, w rozmowie z Tygodnikiem „wSieci” postawił TVP ultimatum: Mówcie prawdę albo was zamkniemy. Czy rzeczywiście z telewizja publiczna jest tak źle?

Także uważam, że istnieje konieczność stworzenia nowej publicznej telewizji. Ta się skompromitowała. Telewizja publiczna w końcu powinna zajmować się tym, do czego została powołana, przecież w ustawie jest napisane, czym ta telewizja ma się zajmować. Na pewno ma się różnic od telewizji komercyjnej, a ona się kompletnie w tej chwili nie różni. W praktyce pewnie wyglądałoby to tak, że należałoby zrobić ogólnopolski konkurs. Na dyrektorów, na dziennikarzy, na prowadzących, z udziałem niezależnej komisji, która zawierałaby specjalistów od dziennikarstwa, języka, od kultury, itd.

 

Mówi pan patologii w TVP polegającej na zaburzeniu równowagi, czy całkowitej jednostronności?

Obsada stanowisk w telewizji jest teraz motywowana politycznie. Nie ma nikogo, kto ma poglądy konserwatywne, tradycyjne, katolickie czy narodowe. Nie ma takiej osoby w telewizji.

 

Taki przykład - PiS krytykuje minister Bieńkowską, do czego, jako opozycja ma prawo, na pasku w TVP Info czytamy: Atak PiS na minister Bieńkowską! Kolejna konferencja - mówi przedstawicielka partii rządzącej, a przekaz: PO odpiera ataki PiS! Mamy wojnę i agresora - wiadomo - PiS. O czym taki przekaz świadczy?

To kolejny dowód, na konieczność rozwiązania tej telewizji. Musi być rozwiązana i budowana od początku. Bo KRRiT zwraca uwagę PiS-owi i doszukuje się braku elementów demokratycznych, a zafascynowana ogląda takie rzeczy, albo program Tomasza Lisa, gdzie cztery osoby na pięć mają zazwyczaj te same poglądy. To nie ma nic wspólnego z demokracją.


Rozmawiał Marcin Wikło
fot. M. Czutko

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook