Jedynie prawda jest ciekawa


Reszczyński: Tusk traci kontakt z rzeczywistością

13.04.2012

Stefczyk.Info: Dla Donalda Tuska propozycja Apelu do Rosji by oddała wrak to to samo co adres do cara, a ludzie domagający się prawdy w sprawie Smoleńska okazują się Targowiczanami. Jak to pan ocenia? Skąd aż takie emocje u premiera?

Wojciech Reszczyński, publicysta, dziennikarz: To jest zachowanie porażające i przerażające. Ten człowiek zupełnie traci kontakt z rzeczywistością. Żeby go dobrze zrozumieć trzeba by sięgnąć po specjalistów od analizy zachowań ludzi znajdujących się w krytycznych sytuacjach. Jest to postępowanie typowe dla człowieka, który przeżywa jakąś potworną traumę. Inaczej tego nie można zrozumieć. Jak bowiem wyglądają fakty? Mamy z jednej strony ludzi domagających się prawdy, odpowiedzi na podstawowe pytanie – co się wydarzyło 10 kwietnia 2010 roku. Stawiamy te pytanie wszyscy, kierujemy w stronę władz. To jest racjonalne i nie podlegające dyskusji. Tak myśli coraz więcej ludzi. Pytają dziś, po dwóch latach – niech rząd nam udowodni, że to nie był zamach. Bo tak to wygląda, więc teraz, po dwóch latach tych manipulacji, to wy macie nas przekonać, że to nie był zamach.

Jaki będzie efekt takiego zachowania premiera? Dostarczy to amunicji mediom prorządowym, które nie mogą znieść, że ta oficjalna wersja się posypała?

Nie. Według mnie ludzie widząc tak histeryczne wystąpienie premiera nabiorą jeszcze wątpliwości. Używane metody i słownictwo wskazują na współwinę tych ludzi, na problem z sumieniem, który się w nich odzywa. Tak postępuje ktoś złapany na kradzieży w autobusie, kiedy zaczyna krzyczeć „złodziej, złodziej” by rzucić podejrzenie na innych. To jest bardzo niebezpieczne dla Polski, pogłębia podziały.

Może to jest jednak po prostu przemyślana manipulacja? Próba podtrzymania oficjalnej wersji, próba utopienia wszystkiego w obelgach?

Jeżeli by tak było, to w celu podtrzymania wątpiącego elektoratu, przywołanie go do pionu, zmuszenie do wyboru w tak ostro zdefiniowanym sporem. On umie pięknie mówić, ale mówi w złej sprawie.  Ale nawet jeśli jest w tym taki element, to nie zmienia to faktu iż jest to ruch histeryczny. Cóż można bowiem wyobrazić sobie jeszcze ostrzejszego? Co może zrobić, powiedzieć, co wykrzyczeć by uciec przed prawdą? Odnoszę wrażenie, że za nim jest ściana, nie ma się już gdzie w sprawie Smoleńska cofnąć. Zawiódł i to wie.

Mik

[Fot. PAP/Leszek Szymański]

 

 

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook