Jedynie prawda jest ciekawa


Reszczyński: Ta sprawa to absolutny skandal

07.07.2014

Rozmowa z dziennikarzem Wojciechem Reszczyńskim.

Stefczyk.info: Naczelny Sąd Administracyjny poparł KPRM w procesie dotyczącym renty specjalnej dla Haliny Rosiak, wdowy po zamordowanym Marku Rosiaku, pracowniku łódzkiego biura PiS. NSA podzielił osąd, że renta specjalna w tej sprawie się nie należy, m.in. dlatego, że śmierć Rosiaka nie nosi znamion wyjątkowości. Jak Pan to ocenia?

Wojciech Reszczyński: Tę sprawę uważam za absolutny skandal. Śmierć Marka Rosiaka to był mord polityczny, tego faktu nikt nie mógł zanegować. Przypomnijmy również pogrzeb ofiary tego mordu. Był na nim obecny m.in. Prezydent Polski. Na jakich pogrzebach obecny jest urzędujący prezydent? Wydawałoby się, że gest ze strony najwyższych władz Polski podkreśla charakter tego potwornego wydarzenia, które odbiło się echem w całej Polsce. Okazuje się jednak, że to nie stanowiło żadnego argumentu dla NSA. Ten sam NSA podzielił poglądy wojewódzkiego sądu administracyjnego ws. innego skandalu, w zupełnie innym wymiarze – mówię o nieprzyznaniu Telewizji Trwam koncesji.

O czym to świadczy?

To wskazuje najsłabszy element naszej judykatury. Kondycja ludzka sędziów pozostawia wiele do życzenia. Wyroki nie zapadają bez ich udziału, to oni są autorami tych orzeczeń. Lata PRLu wymusiły narzuciły nam interpretację, że z sądami się nie polemizuje, nie ocenia tylko szanuje i respektuje.

To może dobre podejście?

Orzeczenia oczywiście trzeba szanować i respektować, ale nie można odejść od oceny i polemizowania. W każdym kraju członkowie najwyższych sądów poprzez swoje wyroki kształtują obraz wymiaru sprawiedliwości w danym kraju. Nic dziwnego, że tak zacięta walka toczy się zawsze w USA o obsadę sędziów sądu najwyższego. Skład, który podjął decyzję dot. renty dla Haliny Rosiak, nie zapisał się dobrze, wydając tego typu orzeczenie, odmawiające małżonce śp. Markowi Rosiaka renty specjalnej.

Dla Pana ta sprawa jest oczywista?

To nie była przecież zwykła śmierć, to nie był wypadek drogowy, to nie była śmierć samobójcza. To był mord polityczny, dokonany w siedzibie partii opozycyjnej. To był mord człowieka zasłużonego dla miasta. Za to zabójstwo odpowiedzialność powinno wziąć na siebie państwo, obecna ekipa rządząca. Ona zbudowała „przemysł pogardy”. To ona stworzyła klimat do takich ekstremalnych zachowań. Gdyby nie rządząca ekipa, gdyby nie poseł Niesiołowski i wielu innych, których wypowiedzi są utrwalone w książce Sławomira Kmiecika, do mordercy nie docierałyby takie argumenty. On nie czułby się na tyle silny, usprawiedliwiony i zdeterminowany w swoich działaniach.

Czym to powinno skutkować ws. renty dla żony śp. Marka Rosiaka?

To wskazuje, że rządząca ekipa powinna wziąć na siebie również odpowiedzialność za to wydarzenia, a więc i za konsekwencje tej śmierci. Należna zapłata miesięczna dla wdowy po Rosiaku powinna być czymś oczywistym. To jej się należało od samego początku. Tu chodzi o symboliczną rekompensatę od państwa za atmosferę, która doprowadziła do takiego klimatu, zachęciła ludzi do tak potwornych czynów. Sąd nie wziął tego jednak pod uwagę.

Jednak władza podjęła inną decyzję.

Władza pokazała swoją małostkowość, choć to mało powiedziane. Ten wyrok jest wręcz prowokacyjny. Każdy człowiek myślący w sposób przyzwoity o tym, co się stało, uznałby ten mord za coś wyjątkowego w historii III RP.

Co w Pana ocenie stoi za takim zakończeniem tej sprawy przed NSA?

To wynika z postawy moralnej sędziów, którą można zaobserwować i w innych sądach. Pamiętamy nadgorliwość sędziego we Wrocławiu, który skazał kibiców na drakońskie, niewspółmierne do czynów, kary. To jest taki typ zachowań, które były częste w PRLu. To wpisywanie się w układ polityczny poprzez wspieranie go nadgorliwymi decyzjami i wyrokami. Takie wyroki rozmijają się z poczuciem sprawiedliwości. Wyrok musi być wydawany w oparciu o przepisy, ale nie może rozmijać się z powszechnym poczuciem sprawiedliwości. Tu tego zabrakło.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. Archiwum W.Reszczyńskiego/wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 8. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook