Jedynie prawda jest ciekawa

Reszczyński: Banalność to prezydencki "wzór niepodległości"

20.11.2014

"Nie mogą porwać społeczeństwa banalne przemówienia prezydenta Bronisława Komorowskiego, dla którego Święto Niepodległości to okazja do kolejnego radowania się z wolności odzyskanej w 1989 roku, tej wolności, która wyniosła go na szczyty władzy."

11 listopada nie jest w Polsce dniem jedności narodowej. PiS idzie we własnym marszu w Krakowie, w Warszawie Ruch Narodowy organizuje Marsz Niepodległości, a wcześniej Bronisław Komorowski zwozi autokarami uczestników swojej manifestacji.

Wojciech Rzeszczyński nie zostawia suchej nitki na organizowanym przez Pałac Prezydencki listopadowym marszu.

„Nie mogą porwać społeczeństwa banalne przemówienia prezydenta Bronisława Komorowskiego, dla którego Święto Niepodległości to okazja do kolejnego radowania się z wolności odzyskanej w 1989 roku, tej wolności, która wyniosła go na szczyty władzy. Banalność to prezydencki >>wzór niepodległości<<” – pisze w „Naszym Dzienniku” Wojciech Reszczyński.

Zdaniem publicysty na banalny „wzór niepodległości” składają się „rodzina, konkurencyjność gospodarcza, bezpieczeństwo militarne i stopień zintegrowania Polski ze światem zewnętrznym”.

Żaden z tych elementów nie jest, według Reszczyńskiego, chroniony przez obecne państwo polskie.

 „Prawdziwa niepodległość to zgodność celów społeczeństwa, Narodu i władzy będącej na jego usługach. To władza ma obowiązek realizowania celów, jakie stawia sobie niepodległy naród jako konstytucyjny suweren. Jednym z nich, będących w istocie cechą polskości, jest oczekiwanie od życia zbiorowego zgodności z podstawowymi zasadami etyki. To cecha naszej cywilizacji łacińsko-chrześcijańskiej.”

--podsumowuje Wojciech Reszczyński.

tk/nasz dziennik.pl

Fot. YouTube

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook