Jedynie prawda jest ciekawa


Reszczyński: Musimy się przebijać z prawdą

18.03.2016

„Do władzy doszli ludzie, którzy nie wstydzą się mówić, że są patriotami, że historia ich przejmuje”.

„Do władzy doszli ludzie o innej wrażliwości, którzy nie wstydzą się mówić, że są patriotami, że historia ich przejmuje. Kto by pomyślał rok temu, że to muzeum powstanie. Z tą prawda musimy się przebijać. Jest późno, ale może nie za późno” – mówił w TV Republika publicysta Wojciech Reszczyński. Goście Antoniego Trzmiela odnieśli się do uroczystego otwarcia Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej. Według Grzegorza Osieckiego z "Dziennika Gazety Prawnej” dobrze, że to się stało, ale należy pamiętać, że to spóźnione oddanie hołdu. Jak dodał, to również pokazuje zaniedbania, jakie mieliśmy w stosunku do tych kwestii. „W Polsce zdajemy sobie sprawę, jaka była historia II wojny światowej. Te wszystkie przekłamania mają miejsca za granicą. Dobrze, żeby w Warszawie też było takie miejsce” – powiedział.

Podobnego zdania był Wojciech Reszczyński, który podkreślił, że Polacy byli jedynym narodem, który nie kolaborował z Niemcami oraz poniósł największe ofiary podczas ratowania Żydów. „To, co obserwowaliśmy było niezwykle upokarzające dla Polski. Mylenie powstania w getcie z powstaniem warszawskim i to przez najważniejszych ludzi” – ocenił.

W programie został również poruszony temat projektu nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, który zaproponowało Prawo i Sprawiedliwość.

Zdaniem historyka Tadeusza Płużańskiego, to bardzo dobra nowelizacja. „Mam nadzieję, że to się stanie frontową polską organizacją odpowiedzialną za pamięć (…) ostatnio IPN lansował wypaczoną wersję historii. To, na co ja najbardziej liczę, to dokończenie ekshumacji na "Łączce”. Mamy już informację, że w czerwcu zostaną wznowione” – powiedział.

Podobnego zdania był Reszczyński, który ocenił również, że prokuratorzy IPN powinni podlegać prokuraturze powszechnej, ponieważ w obecnym rozwiązaniu szef IPN jest wobec nich petentem. Nieco inaczej projekt nowelizacji skomentował Osiecki, który znalazł w niej słabe punkty – likwidację procedury konkursowej na szefa IPN oraz brak rozstrzygnięć w stosunku do pionu śledczego.

ez,TV Republika

[Fot. wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook